Motina Kali
Svamis Vivekananda (tikr. Narendranath Datta, 1863–1902) – bengalų visuomenės veikėjas, filosofas, svariai prisidėjęs prie vedantos filosofijos atgimimo bei hinduizmo populiarinimo Vakaruose. Jis buvo bengalų mistiko Ramakrišnos mokinys ir pagrindinis jo tradicijos tęsėjas. Vivekananda daugiausia dėmesio skyrė advaitavedantos ir jogos principų formulavimui, apibendrinimui ir plėtojimui.
Vivekanados mokymas buvo grįstas intelektiniu pažinimu, tačiau filosofas yra sukūręs ir bhaktinių (atsidavimo dievybei) tekstų. Vienas tokių eilėraščių yra skirtas Motinai Kali. Jį Vivekananda parašė 1898 m. kelionių po Indiją metu, viešėdamas Kašmyre. Įkvėpimas jį pagavo apsilankius Šrinagaro apylinkėse esančioje deivės Bhavanės šventykloje.
Kali yra viena nuožmiausių hinduistų deivių, ypač gerbiama Bengalijoje (jos atsidavėlis buvo ir Ramakrišna). Deivės vardas reiškia tamsą, mirtį ir laiką, ikonografiškai ji vaizduojama juoda, nuoga, iškišusi liežuvį, su kaukolių vėriniu ant kaklo, kalaviju ir nukirsta demono galva rankose, pamynusi Šivos kūną. Panašiu karingu pavidalu vaizduojama ir deivė Bhavanė. Kali išreiškia kismo persmelktą būties prigimtį, pašėlusį gimimų ir mirčių ratą, tačiau nepabūgęs atsidavėlis galįs per ją pasiekti išsivadavimą.
Motina Kali
Išblėso žvaigždės danguje,
Ir debesys debesimis dangojas,
Tamsa tatai – virpi, aidi.
Ten vėtros siautuly ir stūgsme
Juk milijonų klaikšių sielos
Ištrūko iš kalėjimo mūro
Ir šluoja viską savame kely
Begriaują su šaknimis medžius.
Į šias grumtynes stojo jūra,
Prabingusi bangų kalnais
Dangaus dervuoto siekti.
Pamėkliška šviesa sutviskus
Apnuogina visur aplink
Mirties juodos ir murzinos
Tūkstančių tūkstančius pavėdų –
Ji sėja gedulą ir marą,
Pašėlus šoka kvaituly –
Ateiki, Motina, ateik!
Siaubà – tavasis vardas,
Mirtis – tavo atodūsis,
Ir žingsnio trenksmas vienas
Visą pasaulį amžiams nugaluoja.
Tu – Laikas, sūnaikė visatos!
Ateiki, Motina, ateik!
Kas drįs pamilti kęsmą,
Mirties apglėbti kūną
Ir šokį šokti amžinos naikos,
Motina nužengs pas tą.
Iš anglų kalbos vertė Šarūnas Šimkus