Laisvės suvokimas
JONAS KIRILIAUSKAS
Mes, gimę ir užaugę nelaisvėje, nemokame ir nesuprantame laisvės. Ji mus baugina, pykina ir pykdo, todėl kartais esame nesuvokiamai pikti, net ir neturėdami realaus pykčio objekto.
Todėl gyvename šeimomis, dažnai kankindamiesi jose, iki galo nesuvokdami savo vaidmenų, bet kartu neįsivaizduodami, kad gali būti kitaip, kad būtų galima pakeisti ką nors čia.
Auginame vaikus, nežinodami kam, nebandydami jiems nurodyti kelio, kaip mums buvo bandoma jį įpiršti, nes nežinome jokio kelio, jokios krypties, nes nelaisvė verčia ir moko laukti, negyventi čia ir dabar.
Mūsų vaikai, gimę iš laisvės, moka ir supranta laisvę ir nori laisvai gyventi ir gyvena.
Šeima jiems yra nereikalinga, kaip nereikalingi ir ilgalaikiai įsipareigojimai, todėl sueina laisvai du žmonės, pabūna kartu, o paskui pajutę, kad kažkas ne taip, užsimeta kuprinę ant pečių ir kas sau. Pasileidžia laisvėn.
Jie niekada neplauktų paskui sapną Amazonės džiunglėse Rio Negru, skambindami baltu rojaliu, kaip darė Maxence’o Fermine’o personažas Amazonas Steinvėjus.
Mūsų vaikai neprisirišę prie daiktų, prie vietos, nes jie yra prisirišę prie laisvės.
Jie lengvai išeina ir ne visada grįžta.
Jie nejaučia homeriško Itakės ilgesio, Andrejaus Tarkovskio „Nostalgija“ jiems yra baisiai nuobodus filmas, nes jų namais pamažu tampa virtuali erdvė.
Jiems kūnus atstoja ženklai vaizduoklyje – raidės ir skaitmeniniai atvaizdai, kuriuos gali „prisitraukti ir pasididinti“, sudaryti gyvumo ir artumo iliuziją.
Jie liečia, kalba ir myli akimis.
Mes dar linkę nepamiršti to, kas vadinama bendravimo šiluma.
Mums be galo šalta prieš vaizduoklius: kompiuterių, telefonų, priešais visus skaipus, feisbukus ir kitus „socialinius tinklus“, o žinutę mes mieliau perduodame žiūrėdami ne adresatui, o pašnekovui į akis.
Mums svarbus gyvų akių kontaktas ir tikra šypsena, o ne dviejų ženklų kombinacija – :).
Bet mes ir mūsų vaikai esame viena, kaip yra vienas pasaulis, viena žmogiška dvasia, kad ir vaikštome skirtingais keliais, kad ir skirtingai suvokiame laisvę, kad ir skirtingais gyvenimo tempais, bet mūsų vis tiek nepalieka pojūtis, kad esame kartu.