Senas – naujas R. G. ir trys jo kūrybos vienatvės,
arba Prieš aplankant Tūlą
TOMAS DIRGĖLA
Romualdas Granauskas. Trys vienatvės.
Novelių romanas. V.: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2011. 192 p.
Knyga apie tave, Tūla, turi būti perskaityta jau už keleto dienų, bet kadangi vengiu tavo būste prikabinėtų blausių paveikslų, kuriuose pelija duona ir ganosi romių gyvulių bandos, kol kas paskaitysiu kitas knygas…
I
Pamenu, kai dar besėdint mokyklos suole prieš visų bendraklasių akis gulėjo literatūros vadovėliai, atversti ties ta vieta, kur jau buvo įpusėjusi ištrauka apie senąją Kairienę. Ne visiems buvo įdomu (neslėpsiu – ir man), ką apie savo prabėgusį gyvenimą mąsto, kur eina ir ką prisimena jau, atrodo, paskutines ilgo gyvenimo dienas skaičiuojanti močiutė. Gal dėl tos močiutės sekundę kitą kažkam tekstas pasirodydavo ir įdomus – o gal ir maniškė, kai su tėvais nebūname nukakę jos aplankyti, galvoja panašiai?
II
Lietuvių kalbos mokytoja nesunkiai pastebėjo savo mokinių susidomėjimą Kairiene ir jau kitą dieną įžengus į klasę mus pasitiko įjungtas televizorius, kuriame – didelis ir tvirtas nelyginant ąžuolas su taip pat ne ką mažesniu šuva ir rūkstančia pypke tarp dantų Romualdas Granauskas. Negi tas pats besišypsantis, juokus žemaičių tarme laidantis vyras ir pagimdė tą senąją Kairienę (nors patys tikriausieji tokių kairienių tėvai – okupantai…)? Po neilgo filmo peržiūros tekstą dorojome jau visai kitaip – nors ir žinojome, kad tas tvirtas tamsiaplaukis rašytojas pas mus į klasę neužsuks, bet jeigu taip būtų buvę ir R. Granauskas čia vis dėlto būtų pasirodęs, mums būtų buvę gėda, kad tokio didelio (visomis prasmėmis) žmogaus kūrinio nagrinėjimą iškeičiame į tylius plepalus apie artimiausios pertraukos planus…
III
Kokį R. Granauską mačiau lietuvių kalbos kabineto televizoriaus ekrane prieš šešetą, o gal ir prieš daugiau metų, tokį jį įsivaizdavau ir iki praėjusių metų rudens, kai sostinėje vyko jo vakaras. Nors su žmona sunkias duris atvėrėme pavėlavę (nes tada pirmą ir paskutinį sykį į Rašytojų sąjungos renginį važiavome automobiliu – buvome pamiršę apie piko metą), bet puikiai įsitaisėme ant laiptų prie kitų, kurie galbūt taip pat nusprendė iki čia atvairuoti patys. Ir girdime iš salės – kažkas lyg ir kalba, lyg ir nekalba… Pasidarė įdomu, galbūt koks daug vyresnis R. Granausko bičiulis dalijasi prisiminimais? Bet įkišęs galvą pro durų tarpelį nustėrau – tai kalbėjo pats vakaro kaltininkas! Tas pats ąžuolinis R. Granauskas su pypke dantyse dabar jau buvo Kairienės bendraamžis – juodus plaukus pakeitė žili, atidaus klausymosi reikalaujantys žodžiai buvo girdimi ne visiems, o vietoj pypkės – lazda, kuria rašytojas naudojosi net ir sėdėdamas… Taip per akimirką pamačiau seną, bet man – naują R. Granauską.
IV
Nežinau kodėl, tačiau prireikė beveik metų, kad į rankas paimčiau tą rudens vakarą pristatytą R. Granausko novelių romaną „Trys vienatvės“. Knyga apie tave, Tūla, turi būti perskaityta jau už keleto dienų, bet… – tariau Jurgio Kunčino „Tūlai“ ir, pabuvojęs ant Vytauto Martinkaus „Dvylikos lieptų“ ir spėjęs pamatyti rūke dingstantį Renatos Šerelytės „Vėjo raitelį“, ėmiausi R. Granausko.
Kadangi nesu kritikas, o būdamas toks turėčiau rasti bent penketą šios knygos negerumų, nepateisindamas savo kritiko vardo minusų radau tik du – kodėl prisiminimai įvardijami novelių romanu, kaip parašyta viršelyje po pavadinimu, ir kodėl po ilgų kilometrų ką tik baigto asfaltuoti kelio prasideda duobėtas keliukas, nors ir vedantis link didesnio tikslo (nes po šitiek lengvai ir greitai skaitomų prisiminimų knygos gale laukianti novelė, kurią skaitant reikia susikaupimo ir dėmesio, galėjo knygą pradėti, o ne užbaigti).
V
Atsiversti R. Granausko prisiminimus (ar novelių romaną) buvo verta – ne tik todėl, kad taip dar kuriam laikui galėjau nukelti pažintį su Tūla, bet ir dėl tuometinio sovietinio kaimo aprašymo (nors ši tema nėra naujiena, čia gausu smulkmenų), dėl paties autoriaus gyvenimo laikotarpio nuo vaikystės iki pirmųjų dienų persikėlus į sostinę, taip pat – kas man atrodė įdomiausia – dėl R. Granausko, kaip rašytojo, kelio, kuriame – taip pat trys vienatvės.
Tėvas
Rašytojo kelią jaunajam R. Granauskui tiesti trukdė tėvas – apie tai autorius užsimena novelėje „Dekabristai“ (p. 50): „Skaičiau parsineštas knygas ir rašinėjau trumpus apsakymėlius į rajono laikraštį. Maniau, kad tėvui tai patiks, gal jis net ims manimi didžiuotis.“ Tačiau tėvas savo sūnui – aštuoniolikmečiui, antrus metus besimokančiam vienuoliktoje klasėje, – atsakė (ten pat): „Baik tas savo peckelynes, gyvenime ne iš to duoną valgysi! – O iš ko aš duoną valgysiu? – Būsi jūrų kapitonas!“
Poezija
Tik dabar sužinojau, kad R. Granauskas bandė rašyti ir poeziją, tačiau, kaip pats teigė novelėje „Tankų manevrai“, ji nebuvo įvertinta (p. 129): „Geda visus bemat sudirbo į velnio miltus: jokia čia ne poezija, čia šlamštas, esi prozininkas, juo ir būk, o nešokinėk kaip ožys po svetimą daržą!..“
Ligoninė
R. Granauskas pats turėjo tapti savo „Jaučio aukojimo“ auka – kai ši apysaka pasirodė „Pergalėje“, netrukus rašytojas gatvėje prasilenkė su Albertu Zalatoriumi, šis tarė („Baltas triušis“, p. 160): „Tu nė pats nežinai, kokį kūrinį parašei!“ A. Zalatorius prozininkui siūlė pasisaugoti, tačiau, jiems išsiskyrus, R. Granauskas buvo baltos „Volgos“ pavėžėtas iki tuo metu populiarumo nestokojančios įstaigos: „Neįkišo manęs į stebėjimo palatą, nepriraišiojo susuktomis paklodėmis prie geležinės lovos rėmų, sanitarai nemušė, tik vakare jau ne Alma, o naktinė seselė suleido į užpakalį kažkokių vaistų. Labai bijojau, kad nebūtų aminezinas ar koks haloperidolis, – po tokių injekcijų labai greitai pavirsi į daržovę“ (p. 167).
VI
Gaila savęs, kad R. Granausko neatradau dar tada, mokyklos suole, bet taip jau yra, kad knyga įdomiausia tampa tuomet, kai niekas neliepia ją paimti į rankas ir skaityti, kaip man ir atsitiko ar kaip atsitinka kažkam kitam, atradusiam ar dar tik atrasiančiam po kaimą sunkiai pėdinančią Kairienę…
Knygą apie tave, Tūla, jau tuoj skaitysiu, tuoj – jau pamatysiu tavo būste prikabinėtus blausius paveikslus, kuriuose pelija duona ir ganosi romių gyvulių bandos…