Užgrobtas namas
JULIO CORTÁZAR
Namas mums patiko: be to, kad buvo erdvus ir senas (mat šiais laikais nesunku atsikratyti senų namų daiktais), dar ir saugojo prisiminimus apie mūsų prosenelius, senelį iš tėvo pusės, tėvus ir visą vaikystę.
Mudu su Irene jame pripratome būti vieni; tai atrodė truputį keistai, juk name, visiškai nesimaišydami vieni kitiems po kojų, galėjo gyventi aštuoni asmenys. Rytais keldavomės septintą valandą, tvarkydavomės, o apie vienuoliktą, palikęs Irenei apkuopti paskutinius kambarius, eidavau į virtuvę. Pietaudavome lygiai vidurdienį; telikdavo išplauti nešvarius indus. Per pietus būdavo gera galvoti apie namą, tokį paslaptingą ir tylų, apie tai, kad viskas, ko trokštame, – tik jį prižiūrėti. Kartais atrodydavo, kad tai jis mums neleido sukurti šeimų. Irenė be jokios rimtos priežasties atstūmė du gerbėjus, o manoji Marija Estera mirė dar prieš sužieduotuves. Su nutylėtu kartėliu žengėme į ketvirtą dešimtį: mūsų paprasta ir tyli brolio ir sesers santuoka buvo neišvengiama šiame name prosenelių pradėtos giminės baigtis. Vieną dieną čia ir užgesime, namas liks tingiems ir užsidariusiems pusbroliams, o šie jį galiausiai sunaikins, kad praturtėtų iš parduotų plytų ir žemės; arba dar geriau: turėdami tam visą teisę, kol dar nevėlu, mes patys jį ir nugriausime.
Irenė niekada neįkyrėdavo. Po rytinių darbų likusį dienos laiką megzdavo ant sofos savo kambaryje. Nežinau, kodėl ji tiek megzdavo; mano nuomone, moterys mezga todėl, kad šiame užsiėmime atranda didįjį pretekstą nieko neveikti. Tačiau Irenė buvo kitokia: ji visada megzdavo tai, ko iš tiesų reikėdavo: megztinius žiemai, kojines – man, liemenes ir skraistes – sau. Būdavo, numezga kokią liemenę ir tuojau pat, jei tik kas nors nepatinka, išardo; su grauduliu žiūrėdavau į krūvą pintinėje susiraizgiusių vilnonių siūlų, taip nenoriai per keletą valandų prarandančių savo formą. Šeštadieniais eidavau į miestą pirkti siūlų; Irenė pasitikėjo mano skoniu, spalvos ją tenkindavo, taigi nieko grąžinti nereikėdavo. Per šiuos pasivaikščiojimus, progai pasitaikius, užbėgdavau į kokį knygyną; veltui klausdavau, ar nėra prancūzų literatūros naujienų. Nuo 1939 metų nieko verta dėmesio į Argentiną neatvežta.
Bet aš ne apie tai. Noriu papasakoti apie namą. Apie namą ir Irenę; aš čia – ne toks svarbus. Klausiu savęs, ką Irenė būtų veikusi be mezgimo. Knygą gali perskaityti du sykius, tačiau kai megztinis baigtas, tokį patį megzti antrą kartą – savotiška negarbė. Štai vieną dieną apatinį kamparmedžio komodos stalčių radau pilną baltų, žalių, alyvinės spalvos šalių. Jie buvo apdėti naftalino rutuliukais, sulankstyti vienas ant kito, tarsi kokioje galanterijos parduotuvėje; nedrįsau Irenės paklausti, ką ketina su jais daryti. Užsidirbti pragyvenimui mums nereikėjo: kiekvieną mėnesį pinigai ateidavo, tiksliau, plūste plūsdavo iš turimų žemių. Tačiau Irenei malonumą teikė pats mezgimas; kol ji mėgavosi savo neįtikėtinu talentu, man valandos slinkdavo bežiūrint į jos rankas, panašias į sidabrinius jūrų ežius, į virbalus, tai panyrančius, tai vėl išnyrančius, ir į pintinėje be pertrūkio šokinėjančius siūlų kamuolius. Būdavo nuostabu.
Ir kaipgi neprisiminsi namo plano. Valgomasis, gobelenais puošta svetainė, biblioteka ir trys dideli miegamieji atokiausioje namo dalyje, priešais Rodrigeso Penjos langus. Tiktai koridorius su masyviomis ąžuolinėmis durimis skyrė minėtą namo dalį nuo priekinės, kur buvo vonios kambarys, virtuvė, mūsų kambariai ir bendra svetainė, susisiekianti su kitais miegamaisiais ir dar vienu koridoriumi. Įeiti į namą galėjai pro majolikos plytelėmis dekoruotą prieangį ir vidines duris, kurios vedė į bendrą svetainę (jei norėdavai patekti į svetainę, turėdavai kirsti prieangį). Svetainės šonuose buvo mūsų kambarių durys, o priešais – koridorius, vedantis į atokiausiąją namo dalį; eidamas šiuo koridoriumi, atsidurdavai priešais ąžuolines duris, o už jų prasidėdavo kita namo dalis; tiesa, priešais ąžuolines duris dar galėdavai pasukti į kairę ir eiti kiek siauresniu koridoriumi, vedančiu į virtuvę ir vonios kambarį. Jei ąžuolinės durys būdavo atviros, namas atrodydavo labai didelis; jei ne – toks, kokius šiais laikais stato – vargiai kur bepasisuksi; mudu su Irene gyvenome artimesnėje namo dalyje, beveik niekada nekeldavome kojos toliau už ąžuolinių durų, išskyrus tuos atvejus, kai reikėdavo tvarkytis – neįtikėtina, kaip sparčiai dulkės nusėda ant baldų. Buenos Airės – švarus miestas, tačiau tai priklauso ne nuo ko nors kito, kaip tik nuo pačių gyventojų. Ore tiek dulkių, kad, menkiausiam vėjeliui papūtus, jų debesys pakyla nuo marmurinių konsolių ar iš makramė servetėlių kiaurymių; norint viską kruopščiai nušluostyti dulkių šluotele – reikia nemažai darbo: jos pakyla ir tarytum sustingsta ore, o po akimirkos vėl nugula ant baldų ir fortepijonų.
Niekada to neužmiršiu – atmintyje išliks aiškus prisiminimas, mat viskas įvyko labai paprastai, be jokio erzelio. Buvo aštuonios vakaro, Irenė mezgė savo kambaryje, o aš staiga nusprendžiau užsiplikyti matės. Nužingsniavau koridoriumi iki pravirų ąžuolinių durų ir, kai jau buvau besukąs į virtuvę, išgirdau kažką valgomajame, o gal bibliotekoje. Atsklidęs garsas buvo neaiškus, duslus, tarytum kas būtų apvertęs ant kilimo kėdę, arba panašus į prislopintą murmesį. Tuo pačiu metu (ar po akimirkos) išgirdau jį koridoriaus, vedančio į kambarius už ąžuolinių durų, gale. Mečiausi prie sienos ir, kol nebuvo per vėlu, užtrenkiau duris; laimei, raktas buvo mūsų pusėje, bet dėl visa pikta užsklendžiau didžiulį skląstį.
Nuėjau į virtuvę, užkaičiau virduliuką, grįžau nešinas padėklu su mate ir pasakiau Irenei:
– Privalėjau uždaryti koridoriaus duris. Galas užimtas.
Ji liovėsi megzti ir pažvelgė į mane savo rimtomis pavargusiomis akimis.
– Ar tu įsitikinęs?
Linktelėjau.
– Tuomet, – pasakė, vėl paimdama virbalus, – turėsime gyventi šioje namo pusėje.
Matę ruošiau labai ilgai, tačiau Irenė nesiliovė mezgusi. Pamenu, tada ji mezgė pilką liemenę; ta liemenė man patiko.
Pirmosios dienos atrodė siaubingos, nes užimtoje namo dalyje buvo likę mudviejų pamėgti daiktai. Pavyzdžiui, visos prancūzų literatūros knygos liko bibliotekoje. Irenė pasigedo keleto servetėlių, šlepečių, kurios taip šildydavo žiemą. Aš ilgėjausi savo kadaginės pypkės, Irenė, manau, galvojo apie daug metų išlaikytą butelį „Hesperidina“. Dažnai (tačiau taip buvo tik pirmosiomis dienomis) atidarydavome kokį komodos stalčių ir žiūrėdavome su liūdesiu.
– Čia nėra.
Ir tai tebuvo vienas iš daugybės daiktų, paliktų kitoje namo pusėje.
Žinoma, būta ir pranašumų. Namų ruošos sumažėjo tiek, kad keldavomės labai vėlai, pavyzdžiui, pusę dešimtos; neateidavo nė vienuolikta valanda, o mes jau sėdėdavome sukryžiavę rankas. Irenė priprato su manimi eiti į virtuvę ruošti pietų. Gerai pagalvojome ir štai ką nusprendėme: kol aš ruõšiu pietus, Irenė vakarienei gamins patiekalus, kuriuos galėtume valgyti šaltus. Džiaugėmės, kad sutemus nebereikia palikti kambarių ir eiti ruošti vakarienės. Dabar mums pakako stalo Irenės kambaryje ir lėkščių šaltiems užkandžiams.
Irenė buvo patenkinta, mat jai daugiau laiko likdavo mezgimui. Aš pats dėl prarastų knygų vaikščiodavau mažumėlę sutrikęs, tačiau, nenorėdamas liūdinti sesers, prasimaniau peržiūrėti tėvo pašto ženklų kolekciją ir taip prastumti laiką. Kiekvienas džiaugėmės savais dalykais, beveik visada glausdavomės Irenės kambaryje, mat šis buvo jaukiausias. Kartais Irenė sakydavo:
– Tik pažiūrėk, kas man išėjo. Ar nepanašu į dobilą?
Po kurio laiko jau ir aš prieš akis jai vis atkišdavau popieriaus kvadratėlį, kad pasigrožėtume kai kuriais Epeno ir Malmedi pašto ženklais. Mums puikiai sekėsi: pamažu nustojome galvoti. Gali gyventi negalvodamas.
(Vos tik Irenė imdavo kalbėti per miegus – iš karto pabusdavau. Niekaip negalėjau priprasti prie šio negyvo, mechaniško balso; balso, kuris ateina iš sapnų, o ne iš gerklės. Irenė sakydavo, jog sapnuojant mane krėsdavo toks drebulys, kad neretai ir antklodė nuslinkdavo. Tarp mūsų miegamųjų buvo svetainė, tačiau naktį name girdėdavosi kiekvienas krepštelėjimas. Klausydavomės kvėpavimo, kosėjimo, dažnai nujausdavome, kaip, negalėdamas užmigti, kuris nors iš mudviejų mėgina pasiekti ant naktinio stalelio stovinčios lempos jungiklį.
Be viso to, visas namas buvo tylus. Dieną girdėdavosi įprasti garsai: virbalų skimbčiojimas arba verčiamų pašto ženklų albumo lapų šnaresys. Manau, jau sakiau, kad ąžuolinių durų būta masyvių. Virtuvėje ir vonios kambaryje, kurie ribojosi su užimta namo dalimi, kalbėdavomės garsiai, Irenė net dainuodavo lopšines. Virtuvėje visada tiek daug porceliano indų, stiklinių keliamo triukšmo, kad kiti garsai čia vargiai beatsklisdavo. Stengdavomės neįsileisti tylos. Tačiau kai ateidavo laikas išsiskirstyti po miegamuosius ar eiti į svetainę – būtent tada, prigesus šviesoms, namas nutildavo ir mudu, stengdamiesi vienas kitam netrukdyti, tipendavome pirštų galais. Spėju, tada Irenė ir pradėjo kalbėti per miegus, o aš – nebeužmigdavau.)
Viskas pasikartojo, nors ir truputį kitaip. Tą vakarą pasijutau ištroškęs, taigi, prieš mums einant gultis, pasakiau Irenei, kad užsuksiu į virtuvę stiklinės vandens. Triukšmą virtuvėje išgirdau net per kambario duris (Irenė tuo metu mezgė); gal virtuvėje, o galbūt ir vonioje – iš koridoriaus galo atsklido prislopintas garsas. Irenė susidomėjo, kodėl taip staiga sustojau, ir, netardama nė žodžio, priėjo prie manęs. Stovėjome ir klausėmės garsų, aiškiai suvokdami, kad jie sklinda iš tos pusės, kuri yra už ąžuolinių durų, taip pat iš virtuvės ir vonios kambario, o galbūt net ir iš paties koridoriaus, visai čia pat, ties posūkiu.
Nebuvo laiko net susižvalgyti. Sugriebiau Irenę už rankos ir nė neatsigręžę leidomės bėgti prie vidinių durų. Mums už nugarų tebesigirdėjo duslus, tačiau kas kartą vis stipresnis triukšmas. Užtrenkiau duris, ir mudu pasilikome prieangyje. Dabar nesigirdėjo nieko.
– Užėmė šitą dalį, – pasakė Irenė.
Mezginys jai pakibo rankose, ir siūlų kamuolėliai, ridenęsi iki durų, galiausiai dingo po jomis. Kai pamatė, kad kamuolėliai liko kitoje pusėje, už durų, paleido mezginį nė nepažiūrėjusi.
– Ar turėjai laiko ką nors paimti? – netekęs vilties paklausiau.
– Ne, nieko.
Likome kaip stovime. Prisiminiau tuos penkiolika tūkstančių pesų, kuriuos laikiau savo kambario spintoje. Dabar jau buvo per vėlu.
Ant rankos segėjau laikrodį, tad žinojau, kad yra vienuolika vakaro. Apkabinau Irenę per liemenį (manau, ji verkė) ir mudu išėjome į gatvę. Gailėjausi, kad turime iškeliauti; gerai užrakinau lauko duris ir išmečiau raktą į nutekamąjį šulinį, kad koks nelaimėlis tą valandą nesugalvotų įsilaužti į namą. Namą, kuris jau buvo užgrobtas.
Iš: Julio Cortázar. Bestiario. Buenos Aires: Alfaguara, 2011
Vertė Giedrė Tatarūnaitė