Literatūros skyriaus redaktorius
JŪRATĖ VISOCKAITĖ
Dirbom su Sigitu „Šiaurės Atėnų“ redakcijoje daugiau nei dešimt metų. Ateidavo į darbą (Pylimo, Maironio, Šv. Ignoto, Mėsinių gatvėse) paprastai kiekvieną pirmadienį, kad perskaitytų kas savaitę spausdinamo savo legendinio dienoraščio korektūrą. Mažai ką taisė, labai retai ką išbraukdavo, sakydavo, kad savęs jis necenzūruos, koks yra, koks buvo – toks ir gerai. Dar kartais duodavau jam įvertinti atsiunčiamus į redakciją eilėraščius. Žinojau, kad vengia tos lavinos, pažiūri į pradžią ir pabaigą, daugiau neturi kantrybės. Juk tame sraute daug grafomanijos, daug tiesiog vidutinio lygio poezijos. Kartais Sigito akis vis dėlto užsidegdavo ir nuo poros eilučių, nes aptikdavo retą išraišką – tada džiaugdavosi. Garsesnių poetų naujos poezijos beveik neskaitė, numesdavo – čia viskas aišku, sakydavo, gali spausdinti arba ne – gal tegul šiek tiek paguli, vėliau įdėsi… Kai sakydavau jam, kad nemėgstu poezijos, negaliu jos vertinti, esu tik prozos mėgėja ir žinovė, jis nesutikdavo: ką ten, skaityk poezijos daugiau ir savaime perprasi, kas yra kas, tu esi lanksti. Bet ir jam daug labiau patikdavo „įvertinti“ kokį publicistinį tekstą, sakydavo: „Duokš, aš mėgstu skaityti.“ Taip, Sigitas buvo iš tų retų rašytojų, kurie daug skaitė – skaitė visą gyvenimą.
Kaip vienišas žmogus, kaip nuolat namuose dirbantis žmogus, pasiilgdavo bendravimo, galėjo įsitraukti į bet kokį pokalbį, tačiau paskutiniais metais tik tuo atveju, jei jo ko nors paklausdavai. Neužkabintas, pats nepradėdavo šnekučiuotis. Patikdavo, jei paklausdavau apie kokią nors gyvenimo, buities smulkmeną, nes buvo nusibodę šnekėt vien apie aukštas materijas. Sakydavau anuomet: užduok Gedai, pavyzdžiui, temą „Kėdė“, ir jis kalbės taip, kad negalėsi atsiklausyti. Žinojo, kad aplinkiniai, seni kolegos privengia jo karštų kalbų, ginčų, kurių netrūko ankstesniais metais, todėl su užėjusiais į redakciją apsiribodavo mandagia kalba apie orą ar pan. Nemėgo tų, kurie lįsdavo „be ceremonijų“, tokius arba apšaukdavo, arba nusisukdavo. Išskirdavo likimo vienaip ar kitaip nuskriaustus žmones, draugavo su vaikiško būdo vertėju Juozu Mečkausku-Meškela, apie kitą linksmuolį, „vieno gero filmo“ režisierių Andrių Šiušą, sakė: tu jį saugok, tokių žmonių mažai.
Labai mėgo ir suprato gamtą, matė ją ir iš arti, ir iš toli. Kiekvienas miesto paukštelis, žolynas buvo vertas išskirtinio dėmesio. Ir dabar vidurvasario kelkraščių kietastiebį krūmelį cikoriją, ryškiai mėlynai žydinčią žvaigždę, „vargšų nusidėjėlių gėlę“, pati sau vadinu Sigito gėle, nes ją buvo gražiai aprašęs.
Vieną sunkiai pamirštamą sykį buvom susikirtę: atnešė dukros Uršulės kiek patrumpintą studijų darbą (ji studijavo istoriją) ir pasakė, kad galima spausdinti. Žiūrėjau ir šiaip, ir taip – netiko mūsų laikraščiui nei pagal temą, nei pagal žanrą, padėjau į šalį, „marinavau“. Kol galų gale jis paklausė – kaipgi bus? Atsakiau: netinka, nespausdinsim, ir viskas. Reakcija buvo audringa. Kas aš tokia, kaip drįstu… Po to kelis mėnesius nesikalbėjom, vėliau staiga vėl pradėjom kalbėtis apie niekus, lyg nieko nebūtų įvykę, ir tik tuomet jam kažkas „atsirišo“: vis skambino, atsiprašinėjo, aiškino.
Labai mylėjo dukrą, norėjo, kad ji rastų vietą gyvenime. Sakė, kad vyresnieji du vaikai yra jo nuskriausti, kad jaunas skyrė jiems mažai dėmesio. Visai kas kita yra Uršulė.
Paskutinį kartą matėmės gal savaitė prieš mirtį. Gyvenom abu Antakalnyje, tai susitarėm susitikti pašte prie Šilo tilto – pasiimsiu tekstą ir jam nereikės važiuoti į miestą. Nekaip atrodė, pasakė: žinai, aš taip gėdijuosi kur nors išeiti… Atsakiau kažką skubotai ir banaliai, kaip ir viso to teismo metu vengdama jo klaikstančių nuo aiškinimosi akių: juk žinot, viskas praeina.
Manau, kad jau nuo tada, kai prieš keletą metų mirė jo žmona Gražina, visada juo tikėjusi, jam tarnavusi, Sigito kelias pasisuko į nuokalnę. Nes tada jis liko vienas.
Nes mums lengviau skaityti mirusių didelių poetų eiles.