Kovos programos
JONAS KIRILIAUSKAS
Pas mus su bet kokiomis problemomis yra kovojama. Jos nesprendžiamos, netiriamos jų atsiradimo priežastys, nebandoma jų šalinti, bet ieškoma kovos būdų, kaip įveikti problemų pasekmes. Tam kuriamos programos ir į jas surašomi tie kovos būdai. Tiesa, dar yra nustatomos kovotojų ir problemų silpnosios ir stipriosios vietos, atliekama jų analizė.
Programose numatomos kovos priemonės, jų įgyvendinimo laikas ir kas atsakingas už įgyvendinimą – asmuo ar kokia nors institucija.
Kovos programos rengiamos keleriems metams į priekį, dažnai yra tęstinės, tai yra jos tęsis metų metus, tarsi žinant, kad problemos sprendimas užtruks ilgai.
Jų finansavimas įtraukiamas į valstybės, savivaldybių ir kitokius biudžetus. Apie tas kovos programas pradeda formuotis ir lėšų arba resursų panaudojimo struktūros.
Užverda kovos su problemomis, ataskaitos apie tas grumtynes rašomos ne puslapiais, o tonomis, lėšos panaudojamos, programos baigiasi, o problemos lieka.
Prasideda naujas planavimo etapas ir vėl imamasi problemos pačiu aukščiausiu lygiu.
Niekas garsiai nepasako, kad kova ne visada baigiasi pergale, gana dažnai būna ir kovingos lygiosios arba net gėdingas pralaimėjimas.
Pirmas galvon atėjęs pavyzdys – jaunimo nedarbo problema.
Vyksta intensyvi kova su jaunimo nedarbo arba užimtumo problema. Vyksta taip, kaip aprašyta anksčiau. Imamasi už pagrindo, pradedama nuo švietimo ir aukštojo mokslo reformų.
Rezultatai pasirodo tokie, kad vis daugiau mūsų jaunimo išvažiuoja studijuoti į užsienį – tiesioginė kovos programos pasekmė.
Kalbama, kad jaunimas tingi dirbti. Bet jaunimas masiškai emigruoja į užsienį – dirbti.
Kažkas nesiriša man čia – tingi dirbti Lietuvoje ir netingi užsienyje? Kaip čia dabar yra: gimtinėje piršto nenori pajudinti, negalima išvaryti iš darbo biržos rūmų, o išvykę į visas tas anglijas, airijas, norvegijas – aria tiesiogine šio žodžio prasme, bet kokį juodą ir juodžiausią darbą čiumpa ir nepakeldami galvų, nežiūrėdami į valandas darbuojasi?
Galvoju, reikia sukurti programą kovai su jaunimo darbu užsienyje ir grąžinti jaunimą atgal – kur matyta, tokia veidmainystė?!
Stebuklai.
Tik tokioje kovojančioje su problemų pasekmėmis valstybėje niekas negali pasakyti elementarios tiesos, kad jauni žmonės nori dirbti ir užsidirbti, nes jiems reikia gyventi dabar, kurti šeimas, auginti vaikus, galvoti apie būstą ir jo išlaikymą, o tai padaryti už mūsiškį minimumą yra dar sunkiau, negu tuos kovos planus įgyvendinti iki numatomo rezultato.
Jaunimas klausia, kodėl pas mus kainos kaip ES, kaip įstojusioje į tą Sąjungą, o atlyginimai kaip neįstojusioje? Su kainomis įstojom, o su atlyginimais vis dar pereinamasis laikotarpis tęsiasi?
Reikia dar vienos kovos programos kovai su kainomis įgyvendinti ir jos siekiamybė turėtų būti tokia, kad pagrindinės maisto, rūbų, kultūros paslaugų, žodžiu, būtinųjų, o ne prabangos prekių kainos būtų susietos su bazine pensija, reikia, kad pensininkas irgi žmogumi pasijustų, o ne gyventų kaip dabar – augalo, labai panašaus į kaktusą, gyvenimą, susimažinęs savo išlaidas pagal gaunamas pajamas, kaip kaktusas, laistomas kartą per metus.
Senas žmogus, visą gyvenimą dirbęs, turėtų ir galėtų oriai ir iš pensijos gyventi. Be to, juk senstame, todėl pensininkų daugės, todėl jie turi būti visa ko, kas susiję su vartojimu, matas.
O jeigu tokios programos niekas nekuria, tai išeina, kad senukams pas mus ne vieta?
Kokią kovos programą būtų galima įgyvendinti sprendžiant senukų problemos pasekmes? Ką galite pasiūlyti, mūsų oligarchinės valstybės kovos programų kūrėjai? Senukai neišvažiuos, ten jų irgi devynios galybės, su jais galima daryti ką nori, gali pensijas sumažinti, gali guminėmis kulkomis šaudyti ar panaikinti kokius nors kompensuojamuosius vaistus, jie niekur nedings.
O dėl kitų dabar nėra ko sukti galvos, tik kai iškils kokia problema – tuoj bus kuriama kovos su jos pasekmėmis programa, jei reikės, ir ne viena.
Nedrąsiai dar pagalvoju, kas nutiktų, jeigu kas imtųsi kokios kovos programos, susijusios su kultūra, pasekmės būtų baisesnės negu „radžigitas ieško žmonos“, kultūros nerastume tada jau, kaip ir dabar nėra.
Bet mes kovosime, jaučiu, nes esame drąsi tauta, numatome proveržius iki pat 2030 metų, o pasaulis mus matys, vertins, ir ims didėti mūsų skolinimosi ir kitokie reitingai, vadinasi, galėsime sakyti, kad ir BVP didėja, gyventi darosi geriau, gyventi darosi linksmiau… ir skirti didesnį finansavimą kovos su vis didesnėmis problemomis programoms.