Ir visi pirmi kartai
MARIUS PLEČKAITIS
Rokas Povilius. Dvivietis kūnas. Eilėraščiai.
V.: Edukologija, 2012. 80 p.
Keistas paradoksas, kai poezija – iš esmės laisva kūrybos sritis, suteikianti galimybę nebūti nuosekliam, kalbėti pievas, vis dėlto reikalauja būti apžvelgta kruopščiau, literatūrologiškiau ir kompetentingai. Palyginti būtų galima su meiliu į dangų tuoj kilsiančiu vaikišku balionėliu, prašančiu, kad jį pripūstų ne kas kitas, kaip mašininė pompa.
Po šios trumpos ir nereikalingos įžangos galvą pasukame į gulinčią ant kairiosios mano garso kolonėlės leidyklos „Edukologija“ knygą „Dvivietis kūnas“. Viršelis toks nieko, kaip aš mėgstu sakyti, pretenzingas: portreto eskizas su skeletuku, pasodintu ant dešinio peties. Traukia link liūdesio, brandos, ir nesakytum, kad pirmosios autoriaus knygos.
„Edukologija“ – tai leidykla, priklausanti Lietuvos edukologijos universitetui, pasišovusi išleisti gražų pluoštą Lietuvos jaunimo pirmųjų knygučių. Idėja graži, pasižiūrėkime, kaip sekasi ją įgyvendinti.
Įtarumas apninka nuo pradžių – knygos įvadėlyje autoriui pripažinus, kad noras rašyti atsirado pažiūrėjus „Nuodėmingąją Kaliforniją“. Šiame seriale pirmuoju smuiku griežia toks kietas rašytojas, plunksnos ir žodžio asas, nestokojantis merginų ir t. t. Aišku, reikia pagirti Roką už drąsą tai pripažinti, nes pats turėjo suprasti, kad atsiras nemažai abejojančių, ar daugiau mažiau sąmoningas susitapatinimas su kokiu nors superherojumi gali būti vykęs.
Bet kalbėkime apie tai, kas svarbiausia, – apie kūrinius. Viena pagrindinių šios apžvalgos minčių bus – tai nėra blogi tekstai, bet nėra ir kažkuo išskirtiniai, geri. Jie yra ganėtinai vienpusiški, panašiai skambantys, taip pat, ko gero, ir dirbtinoki. Nebent Rokas per tuos šešiolika aštuoniolika metų (nežinau, nuo kada tiksliai pradėti rašyti eilėraščiai) tikrai gerai ir moteringai pagyveno. Kas žino, gal man vienam tokiame amžiuje moters kūnas dar labiau siejosi su internetu.
Nežinau, reikia čia sakyti deja ar ne, bet Roko Poviliaus tekstai, kaip minėjau, nesantys silpni, vis dėlto labai tiktų būti perskaityti „Vidurnakčio lyrikoje“ ar kokiuose kituose literatų akiračiuose. Jie per daug neišsiskirtų iš aplinkinių ir, tikėtina, perskaityti poetiška skaitysena, būtų net maloniai kutenantys prieš miegą apsunkusius vokus.
Malda
Dvylika kiemo vaikėzų prašė švenčiausiąjį Jėzų: „Vandenį, dėde, į alų – skubink šį virsmą sakralų. Šonkaulius imki, kad būtų mergų, gydyk spuoguotiesiems ligą spuogų.“ Liko tik žodis, sentencijos – Jėzus bejėgis be pensijos. Ak, Dieve, neveikia sūnaus fenomenas, Šventoji dvasia – interneto domenas. Mesiją siųsk: Heraklį, Bradą Pittą, atpjauk dangaus nors kąsnį, gurkšnį, litą.
(p. 34)
O, tarkim, cituotas eilėraštis pasakė tai, ką ir norėjo, buvo įvykdytas jei ne šimtu, tai bent aštuoniasdešimčia procentų. Bet tai labiau lengvo repo tekstas, labiau linksmuoliškas pasišėliojimas (kokius darydavo www.nevykeliai.lt) nei savo kontūrus ir skaitytoją turintis poezijos vienetas. Tuo neprieštarauju savo minčiai praėjusioje pastraipoje, nes pasišėliojimų Roko knygoje nemažai, bet jie primena sintetinius ar bent ne iki galo tikrus.
Ilgiau paskaičius kūrinius (tarp jų, beje, tikrai yra žavučių – dažniausiai trumpieji), ima nervinti Roko taip mėgstamas įkyrokas rimavimas. Pavyzdžiui:
Ties abstrakčia riba
kažkur tarp ten ir čia bastos tarp dviejų karstų pėsčia apsistojusi po ta žeme šlykščia klupsčia gulsčia stačia [...] apsiklojus mano siela išvirkščia kažkur tarp ten ir čia leisk pratęsti viską dar viena nakčia
(p. 48)
Norint tai galima pavadinti žaidimu ar ironija: čia jau klausimas, iš kurios pusės pažiūrėsi. Kad ir kaip ten, siūlau Rokui nesirinkti Juozo Erlicko varianto, nes po dešimties metų visiems dėl to gali būti tiesiog liūdna. Su savo liežuviu Rokas geriau galėtų sudėti kokią nors pjesę, gal ji net būtų gerai įvertinta (pavyzdžiui, kaip mano nesuprastas „Išvarymas“).
Pliusą knygai ir kartu Rokui duočiau už tai, kad knygos struktūra ir koncepcija išlaikyta, pavyko išvengti šakar makar primaišymų, pripeziojimų, kurių dažnai nepavyksta išvengti net kur kas labiau prityrusiems autoriams.
Lauksiu antros Roko Poviliaus knygos. Per tą laiką autoriui siūlau per daug neįsijausti, pažvelgti į save ir tekstus kritiškai ir dar neatsitrenkti galva į galimybių lubas.
Turbūt turėjau pasakyti ką nors daugiau, nerti giliau, kaip prasitariau recenzijos pradžioje. Vis dėlto šį kartą esmė gana paprasta (pasikartosiu): tai nėra bloga knyga. Bet nevadinčiau jos ir gera. Kad ir kaip Rokas ant manęs pyktų – jam dar daug skaityti, mokytis pajusti kitą, suprasti ir įlįsti į jį. Californication ir aštuoniolika metų kol kas tam tvirtų pamatų padėti dar negalėjo. Ir čia ne nusistatymas a priori.