Vieta po saule
VAIVA GRAINYTĖ
Ten, kur buvo lapės ola, dabar stovi cepelininė.
Į N. kurortą vykdavome kas vasarą, su visa šeima: aš, mano žmona ir dvi dukros. Moterys yra saulės mėgėjos (arba tokios tampa, t. y. priverstinai įgyja šį pomėgį per motinos liniją – taip teigiu turėdamas omeny savo žmoną, kuri kiekvieną giedresnės dienos rytą dar nepabudusias dukras tempdavo į pajūrį arba į kopas ir, susodinusi mergaites tiesiai po spinduliais, darydavo, kaip ji tvirtino, mūsų vaikams gera, o dabar jau suaugusios mano dukros – jų seniai nemačiau – savo vaikams, sako, visada stengiasi užtikrinti kuo saulėtesnę vietą), aš toks nesu, todėl pusdienį praleisdavome atskirai.
Taigi, buvo gražus rytas, mano šeima išskubėjo į kopas, o aš, išgėręs kavos, rąžydamasis išbėgau savo pamėgtu miško keliuku. Mano supratimu, bėgioti – sveika.
Atsidūręs kryžkelėje, ties dvikamiene pušimi, kažkodėl pasukau į kairę, nors paprastai bėgu tiesiai, pagrindiniu keliu. Samanos ir spygliai, pušys ir geniai: rytinis miškas kvepėjo, po tankmę strikinėjo saulės zuikučiai (įtariu, kad būta ir ne saulės, tik jie į mano regos lauką nepakliuvo) – tie patys, kurie kitoje kurorto vietoje gražino mano žmoną ir dukreles. Stabtelti privertė keistas garsas. Kažkas lyg pratisai cypė, lyg lojo. Kiek tolėliau nuo tako stūksojo mano ūgio kauburys – kalnu nepavadinsi, piliakalniu irgi. Prie smėlėtos kalvos užvertusi galvą, savo smailą snukį nustačiusi į dangų – staugimo poza – kiaukė lapė. Atrodė didingai, lyg būtų išplėšta iš kokio nors herbo. Tik garsas, kurį skleidė žvėris, neigė iškilmingumo įspūdį. Lapės riksmas skambėjo apgailėtinai, sakytum, juokingai, tačiau juokas neėmė. Sustabarėjęs stebėjausi šiuo neįtikėtinu vaizdu. Žvėris, matyt, užuodęs žmogų, nutilo, pakarpė ausimis ir atsuko savo veidą į mane. Tamsiose laukinėse akyse virpėjo ašaros.
Nesuprantu, kas man tą akimirką nutiko – kaip apsėstas puoliau prie lapės, norėdamas ją apkabinti, o gal paguosti, tačiau rudoji staigiai nėrė į savo olą.
Grįžęs namo stengiausi elgtis įprastai: ėjome su šeima pietauti, važinėjomės dviračiais, maudėmės, rinkome kriaukleles, skaitėme savo atostogų žurnalus – aš apie keliones, žmona apie sveikatą, jauninamąsias procedūras ir verslą, o dukros buvo įkritusios į savo „Sujunk taškus“ ir „Nuspalvink mane“ leidinius. Apsimesti, kad nieko neįvyko, sekėsi sunkiai. Raidės liejosi, visa, ką skaičiau, atrodė nesuprantama ir beprasmiška. Tris kartus apsiliejau arbata ir sultimis, vengiau žmonos žvilgsnio, nesinorėjo kalbėtis. Moteris pastebėjo mano sutrikimą, tačiau daug dėmesio į mano virpančias, puodelio nenulaikančias rankas nekreipė, nesureikšmino mano nerangumo ir akivaizdaus paklaikimo. „Daugiau būk saulėje, visas amžinai perbalęs“, – tepasakė.
Vakare, sėdint populiariausioje N. kavinėje ir nuobodžiai laukiant, kol tarp klientų lakstanti padavėja prieis prie mūsų, pirmą kartą atkreipiau dėmesį į poilsiautojų veidus. Negaliu sakyti, kad jie buvo negražūs – tiesiog jie nesiskyrė vienas nuo kito: balkšvos, sustingusios akys, sveikai atrodanti, saulės ir vėjo nugairinta oda, pastelinių spalvų megztukai, nupurkšti švelniu, vasarai ir pramogoms tinkančiu tualetiniu vandeniu, antibakterinių pipirmėčių ir mėtų įkaitai – balti balti dantys, tris kartus per dieną uoliai praskalaujami higieniniu skysčiu. Kvepianti, išsipraususi, sterili mumijų armija kramtė, rijo, traukė iš savo piniginių banknotus ir slinko į savo poilsio kambarius ar apartamentus, kur skalavo savo baltus dantis, melsvus megztukus persivilkdavo į pilkšvus ir, pasipurškę tuo pačiu lengvu tualetiniu vandeniu, žygiavo promenada palei marias, o paskui vėl skalavo burnas, prausėsi ir ėjo miegoti. Ant stalo pasirodžiusi blynų su mėsa porcija nutraukė mano mintis. Nesijaučiau alkanas, kąsnis strigo, tačiau bandydamas toliau nevykusiai apsimetinėti, kad nieko neįvykę, kad viskas yra savo vietose, o aš toks pat kaip buvęs, šakute įnirtingai maigiau patiekalą ir sumaitotus jo gabalus grūdausi į burną.
„Ar gali lapės verkti?“, „lapės ašaros“, „verkianti lapė“ – mūsų su žmona lova plati, todėl pasislinkęs toliau nuo jos kūno, užsidengęs galvą apklotu, maigydamas savo išmanųjį telefoną, atsakymų ieškojau internete. Šviečiantis ekranas kaip užsispyręs kartojo „Nerasta“ arba „Įvesti frazę iš naujo“. Dukros, miegančios savo pristatomoje lovelėje, kažką murmėjo per miegus. Pašviečiau į jas telefonu: miegojo viena kitą apsikabinusios, keistai susirangiusios, lyg būtų ne mergaitės, o medžio šakos. Man jų pasidarė labai gaila (dabar, praėjus nemažai laiko, kai viską galiu vertinti per atstumą, galiu pasakyti, kad tąnakt gaila pasidarė savęs, o ne jų: bijojau sau pripažinti, kad jaučiuosi nelaimingas turėdamas tuos vaikus, būdamas su jais susijęs – nelyginant prie kojos kas būtų pririšęs akmenį). Stengiausi, kad žmonos nekliudytų iš telefono sklindanti šviesa – bijojau ją pažadinti, nors per vienuolika bendrų santuokos metų žinojau, kad gali tūba prie šios moters ausies groti – vis vien jos neišbudintum. Užmigau genamas nekantrumo: greičiau greičiau rytojaus rytas, kad galėčiau nueiti prie lapės olos. Atrodė, kad ten yra vienintelė tikra vieta, kad visą gyvenimą mane draskantis keistas ir žiaurus žvėris – ilgesys, kuriam gerai apkarpiau nagus žmona ir užkimšau burną dukromis, ištrūko iš kalėjimo ir vėl garsiai rėkia, purto mane, ramybės neduoda.
Pabudau. Kambarys skendėjo tamsoje, nors laikrodis rodė ryto valandas, palengva artėjančias prie vidurdienio. Santuokinėje lovoje gulėjau tik aš. Mergaičių guolis buvo paklotas, tuščias ir šaltas. Ant grindų radau tik savo šlepetes. Persmelktas blogos nuojautos, šokau prie spintos. Iš lentynų daiktai buvo kruopščiai išrinkti, kabojo tik mano rūbai. Išbėgau į kiemą. Iš jo gerai matėsi centrinė kurorto aikštė. Šįkart ji buvo pilna žmonių, rankose laikančių žvakes ir prožektorius. Per garsiakalbį aidintis kurorto mero balsas ragino nepulti į paniką: „Saulė tuoj atsiras, mes surasime vagį.“ Vagį? Vienais apatiniais puoliau brautis per žmones, rėkdamas, kad tas pats vagis nugvelbė ir saulę, ir mano šeimą, kad, norint pavogti mano žmoną ir dukras, privalu vogti ir saulę – tai nelyginant vienas komplektas. Rėkiau vedamas reflekso, būtinybės kovoti už savo šeimą, nors širdies gilumoje jaučiau palengvėjimą: pagaliau aš laisvas, jų nebėra, ačiū tau, vagie, ačiū. Lūpos, sujungtos su slapčiausiais širdies užkaboriais, buvo begarsės – jos tik žiopčiojo, t. y. formaliai atliko pareigą, kad niekas negalėtų manęs apkaltinti nejautrumu. Atrėkęs savo begarsį monologą, mėginau irtis atgal per minią, nors ir vienmarškinis, skubėjau prie lapės olos. Staiga kažkas mane ėmė purtyti, lyg būčiau slyva, kriaušė arba stabo ištiktas ligonis.
– Kelkis, po velnių, kelkis! – Atsimerkiau. Mane purtė sena susiraukšlėjusi moteris. Ilgi žili plaukai, palyginti su ruda veido oda, atrodė kone fosforiniai. – Kaip man atsibodo metai iš metų tave žadinti. Pagaliau pabudai.
Apsidairiau: tas pats kambarys, kuriame vasarai apsistodavome su šeima. Viskas tas pats, tik sienos aptrupėjusios, išblukusi patalynės spalva. Tuščias tualetinio vandens, kuriuo purkšdavomės, flakonas ir nematytas antibakterinio skysčio buteliukas. Nespėjus senės paklausti, kas ji, moteris prieš mane pastatė veidrodį. Į mane žvelgė išbalęs, nuo nukaršimo net pamėlęs vyras ilgais žilais plaukais. Jo bruožus buvo sunku įžiūrėti per barzdos krūmą, išvešėjusį per pusę veido. Tai buvau aš.
– Kelkis, seni. Na ir datą savo prisikėlimui pasirinkai. Šiandien mūsų auksinės vestuvės – tfu, niekada tavęs nemylėjau, gyvenau dėl vaikų, viską jiems paaukojau. O tu? Tu miegodamas prasapaliojai beveik visą gyvenimą. Eime, supažindinsiu su anūkais, jeigu tau, žinoma, įdomu. Einam į „Lapės olą“, ten jau mūsų laukia.
– Lapės olą? – Negalėjau patikėti savo ausimis, kurios, pažeistos ilgų metų, buvo apykurtės – viską girdėjau tik todėl, kad senė, mano žmona, irgi buvo nukaršusi ir kurčia, t. y. garsiai rėkė.
– Tai garsiausias mūsų mergaičių įkurtas miestelio restoranas – cepelininė, kurioje niekada netrūksta klientų. Aš viską dėl jų paaukojau, mokiau nuo mažens, kad reikia turėti savo vietą po saule, kovoti. Iš pat pradžių jaučiau, kad tu pusiau miręs, o kai užmigai, vaikus auginome drauge su saule, kuri joms buvo tikras tėvas. Ji, mano paprašyta, išdegino visą mišką, kad mergaitės gautų kuo daugiau šviesos ir nejaustų tėvo trūkumo.
– Bet kodėl tu sakai „Lapės ola“?
– Ten, kur stovi mergaičių pramogų ir maisto centras, kažkada buvo lapės ola. Einam, seni, greičiau iš lovos ropškis.
Kol ji šukavosi plaukus, spėjau užrašyti savo istoriją.
Komentarai / 2
Rašyti komentarą
Turite prisijungti, jei norite komentuoti.
mmmmmmmm
Esu nusivylusi pabaiga. Galima buvo ir sustoti ties sapnu.