Vidinis kraujo gyvūnas
ERNESTAS NOREIKA
Kartais dienų dienas praleidžiu stovėdamas ant galvos. Iš kojų suteka kraujas į kaulinę amforą, pripratęs prie greito ėjimo, priversdamas užvirti nežinia iš kur atsiradusį arbatinuką. Tas skystis, tekantis mano kūno žalvariniais vamzdeliais, tarsi mažas raudonas žiurkėnas, sukantis pulso ratą. Deja, jo niekaip neišeina pagauti. Nebent tyčia prasipjovus pirštą stebi, kaip tas mažas padarėlis iškiša savo leteną, o kartais bando ištrūkti, tačiau užkalu suskilusius kūno langus tvarsčio ar pleistro lentelėm.
Arbatinukas seniai įstrigęs mano kaukolės tuštumoj. Šiek tiek antikvarinis. Kartą liečiau jį pirštais, kai buvau prasiskėlęs galvą į kaimynų geležinę tvorą. Užkišau už kaukolės keletą pirštų ir jaučiau, kaip kažkas nudegina, mačiau, kaip akimirksniu ant piršto išauga mažas pūslės debesėlis, kuris vieną dieną ima ir nulyja. Tąkart žiurkėnas vos neištrūko iš manęs. Kol vežė į ligoninę, visą kelią buvau apsimuturiavęs rankšluosčiu, atrodžiau kaip brahmanas, pagamintas namų sąlygomis. Paskui stebėjau rankšluostį, įkaitusį, prisisiurbusį verdančio skysčio. Supratau, kad ir jų, kiekvieno viduje gyvenančių padarų, kailis šeriasi, kitaip nebūtų tokios gausybės raudonų kraujo šerelių.
Kai karštas dvasios tirpalas pradeda tekėti pro šnerves, pragraužia ausų būgnelius nuplikydamas visą aplinkui egzistuojantį garsą, leidžiu dienas kurčioje erdvėje. Su savim susikalbu ženklais. Dažniausiai stoviu prieš veidrodį ir vaipausi kaip koks išsigimėlis arba tiesiog mažas vaikas, kuris nežino, kur dėt savo mažos energijos. Kalbuosi dangaus ženklais, niekad neegzistavusiais simboliais, mėginu save apgauti, kad pats savo vaipymąsi suprantu. Ir išvis įtikiu, kad tai daug tikriau už girdimą kalbą, daug nuoširdžiau už kūdikių pelėdiškus ūkavimus, už rūko prisilietimą prie upės. Ir imu jausti, kad tas, kas gyvena mano viduje, tas, kuris bėgioja kiekvieną dieną mano kūno mažaisiais koridoriais, mane irgi supranta. Pridėjęs pirštą ten, kur žmonės dažniausiai ieško pulso, jaučiu, kaip jis prikiša savo mažą snukutį lyg norėdamas pasakyti, kad aš dar gyvas tik jo dėka.
Bet gyventi visą gyvenimą tik su vienu nepažintu padaru viduje yra neįdomu. Todėl daug kas mėgina jų atsikratyti, tikėdami, kad jų vietą užims kažkas kitas, tikėdamiesi, kad apsigyvens koks nors tigras ar liūtas. Kiti turi mažiau ambicijų save pačius įtikinti, tad pasirenka galvoti apie viduje gyvenantį balandį, kurio snapo bilsnojimas per veną yra ne kas kita kaip trupinių lesiojimas. Kiekvieną kartą pridėjęs pirštą jausi ne maniškį žiurkėną, mėginantį prikišti snukutį, o paukščio snapą, kuris barbena visais kūno vamzdžiais. Kai viduje gyvena paukštis, klausa tampa panaši į kaimyno pensininko, girdinčio mano klaviatūros traškesį, jaučiančio per orlaides kylantį tabako kvapą, bijančio savęs veidrodyje ir niekad nemokančio už šildymą, nes kūrena amžinąją ugnį saliono viduryje, supylęs sukapotų kėdžių šipulius į seną sovietinį viedrą.
Kai kurie, supratę, kad ne taip lengva atsikratyti paties savęs iš savęs paties, mėgina savo kūno žvėris išparduoti gabalais, nukapoti jiems letenas, sparnus, atlikti lobotomiją smeigiant adatos virbalą tiesiai į galvą. Už tai dar sumoka. Viskas vyksta legalioje rinkoje, neva vidiniuose kambariuose lakstantiems gyviams atauga galūnės.
Aišku tai, kad ne visų gyvūnų galūnės yra tinkamos. Vieni yra per daug paliegę, nešvarūs, susivėlę, sergantys. Tokie tik zuja po visą vidujybę ir nieko nedaro. Kartais net subėga į akis ir jose išsproginėja kaip kokios naujametinės petardos. Rodos, į akies centrą reikėtų įtaisyt tiktai keletą senų darbams skirtų rakandų ir būtų visai gražiai besiskleidžiantis raudonis, primenantis sovietinį žvilgsnį.
Tinkamas galūnes naudoja įvairioms operacijoms. Jei vienas žmogus netenka didelės dalies savo vidinio gyvūno, reikia jam prisiūti kitą. Bet būtina tos pačios rūšies. Jei prisiūsi vėžlio kiautą žmogui, kuris neteko dramblio straublio, – mirs.
Keista turėti kažką savyje ir žinoti, kad kažkas gali imti ir sukergti savo vidinius gyvius. Įdomu, ar egzistuoja tokių padarų cirkas, kuris būtų įsikūręs vieno žmogaus palapinėje. Striptizą šokančios beždžionės, visokiausi neūžaugos, darantys prisitraukimus ant barzdotų moterų rankų, pelės, jodinėjančios liūtais…
Jaučiu, kaip užverda arbatinukas. Žiurkėnas suka ratus mano smegenų pusrutuliais. Vis dar stoviu ant galvos, tik šįkart prieš save pasistatęs veidrodį ir gyvenantis nebylioje kasdienybės tuštumoje. Pats esu tuštuma, sukanti pilnatvės variklį. Braižau ant aprasojusio veidrodžio ženklus, kurie nieko nereiškia. Braižau kraujo kalbą, o mano kūno odinėj palapinėj sėdi šamanas ir rūko pypkę, įtikinėdamas mane, kad tame padarėlyje gyvena mano siela.