Paprasti dalykai nepaprastai
AGNĖ ALIJAUSKAITĖ
Julius Keleras. 66 istorijos. Dailininkė Kamilė Gužaitė.
K.: Kitos knygos, 2012. 36 p.
Šiek tiek nejauku, kai knygoje vyksta varžytuvės. Tiesa, dažniausiai vienas su kitu varžosi veikėjai. O štai verčiant Juliaus Kelero knygelės puslapius belieka stebėtis dailininkės Kamilės Gužaitės iliustracijomis, dailumu pranokstančiomis tekstą, o kartais ir atvirkščiai.
Šios šešiasdešimt šešios istorijos, kurių suskaičiavau dvidešimt devynias (derėtų pasiteirauti autoriaus – ar sulauksime tęsinio?), skirtos vaikams, tad nieko keisto, kad jas apraizgę piešiniai nuspalvina ne tik knygos puslapius, bet ir pilką nors tu ką dieną. Jau vien dėl šios priežasties vertėtų permąstyti vaikiškumo sampratą. Gal aš esu vaikas, jei mane žavi dailios žaismingos iliustracijos? O gal vaikiški piešiniai gali būti patrauklūs, įdomūs ir suaugusiesiems?
Atsakymų į šiuos klausimus ieškome pasakojamose istorijose. Neretai jose veikia sagos, sviedinukai ir kiti nesunkiai apčiuopiami ir, atrodo, su giliais apmąstymais mažai ką bendro turintys objektai. Tačiau perskaičius istoriją sviedinukas tampa savas, atpažįstamas – ne kaip žaislas, o kaip esatis – žmogiškas. Jis nusprendžia pasikeisti spalvą. Mums juk tai irgi nesvetima.
O štai sagos istorija primena daugeliui pažįstamą savivertės, priklausymo kam nors dilemą. Tuos atvejus, kai esi pamirštas, pamestas, lyg ir visai netyčiomis, o iš tikrųjų, pasirodo, buvai atsarginis ar paprasčiausiai nereikalingas. Kaip kokia saga.
Be pa(si)metimų beigi pasikeitimų šiose istorijose išryškėja tapatybės paieškos linija, kurią taikliai perteikia vanduo, klausiantis savęs: „Kas aš esu?“
Taigi, vaikiškos istorijos gali būti turiningai skaitomos ne tik vaikų. Kartkartėmis atmintin sugrįžta, rodos, seniai pamirštos pasakos, tad skaitant naujas galima nesunkiai atrasti įvairiausių sąsajų tarp anuomet ir dabar.
Vis dėlto labiausiai žavi tai, kad dailininkė, kaip ir autorius, paprastus dalykus vaizduoja nepaprastai. Kai kurios istorijos neįtikina iki galo (paūgėjus gi vis sunkiau patikėti), tačiau knygelę pavadinčiau gražia. O kadangi gražūs dalykai patinka vaikams… patiks ir ne vaikams.