Semai, tavo pasiūdintos kelnės pernelyg kvapnios
WOODY ALLEN
Pavyzdžiui, bendrovė „Foster-Miller“ neseniai sukūrė audinį, pasižymintį laidžiomis savybėmis: kiekvienas jo siūlelis yra pajėgus perduoti elektros srovę [...], taigi vieną dieną amerikiečiai [...] galės įkrauti savo mobiliuosius telefonus patrynę juos į polo marškinėlius. [...] Technologiškai pažangios aprangos gamintojai [...] pristato liemenes su „hidracijos sistema“ – į užpakalinę kišenę įtaisomas vandens buteliukas, iš kurio, pasinaudodamas specialiai tam įsiūta ir iki pat apykaklės einančia žarnele, dėvintysis šį drabužį gali atsigerti. [...]
Ateinančiais metais bendrovė „DuPont“ pristatys medžiagą, atsparią nemaloniems kvapams, tokiu būdu, tarkim, marškinėliai, su kuriais sėdėta prirūkytame bare, grįžus namo penktą ryto kvepės taip, lyg valandų valandas būtų vėdinti pievelėje pavasarį. Be to, „DuPont“ mokslininkai sukūrė ir teflonu dengtą audinį, nuo kurio lengvai nuvalomos bet kokios dėmės.
Savo ruožtu Pietų Korėjos įmonė „Kolon“ pristato „kvapniuosius kostiumus“, apdorotus raminančiai veikiančiomis žolelėmis.
„The New York Times Magazine“, 2002 m. gruodžio 15 d.
Prieš kurį laiką gatvėje sutikau Regą Milipedą. Senais gerais laikais, tada dar dirbau poezijos redaktoriumi leidinyje „Krenkštimas: nuomonių žurnalas“, su juo susitikdavau papliekti kortomis. Tiesą sakant, buvo laikai, kai lošdami vistą ar ramį „Batų poros“ arba „Lordo Kerzono“ klubuose, esančiuose Kerzono gatvėje, drauge išeikvodavom iš tiesų nemažai pilkųjų ląstelių.
– Retkarčiais apsilankau jūsų mieste, – pratarė Milipedas, kai jį užkalbinau Parko ir Septyniasdešimt ketvirtosios gatvių sankryžoje. – Dažniausiai atvykstu darbo reikalais. Esu vienos didžiausių Vaito salos laidojimo bendrovių viceprezidentas, atsakingas už ryšius su klientais.
Man pasiūlius, beveik valandą praleidom tyrinėdami įvairius suvenyrus, ir per tą laiką pastebėjau, kad mano kompanionas kartkartėmis vis nulenkia galvą trūktelėti kažkokio gėrimo iš po vienu jo atlapu meistriškai įtaisyto čiaupuko.
– Ar tau viskas gerai? – galiausiai paklausiau, tikėdamasis išgirsti pasakojimą apie baisią avariją, pasibaigusią tuo, kad vargšeliui reikia nešioti kažin kokią naujovišką lašelinę. – Vaikštai su lašeline?
– Turi galvoje šitai? – pasiteiravo Milipedas, priglausdamas ranką ties savo vidine kišene. – Aha, pastabus nenaudėli! Tai visai ne lašelinė, o naujoviško išmanaus siuvėjavimo šedevras. Nė neabejoju, kad žinai, jog visi gydytojai dabar it pakvaišę patarinėja gerti kuo daugiau vandens. Sako, labai gerai valo inkstus, o ir kitiems organams nepaprastai naudinga. Dėviu tropinę aprangą su hidracijos sistema. Kairėje kelnių klešnėje įsiūtas bakelis, iš jo per liemenį iki pat šio į atlapą palei petį įmontuoto čiaupo atvesta daugybė žarnelių. Klešnėje yra įsiūtas ir kompiuteriukas, kuris varinėja mineralinį vandenį padedamas į klostes įtaisyto optinio pluošto. Nepaisant to, viskas sukirpta labai išradingai ir atrodo tiesiog puikiai. Neabejoju, kad sutiksi – šis drabužis išties nuostabus.
Atidžiai, lyg prieš akis būtų nutūpusi skraidanti lėkštė su ateiviais, nužvelgęs Milipedo kostiumą, turėjau pripažinti, kad jis primena tikrų tikriausią stebuklą.
– Sevil gatvėje įsikūrusi puiki drabužių parduotuvė, – tarė jis, įsprausdamas man į delną jos adresą. – Vadinasi „Bendergriebas ir Bušelmanas“. Prekiauja gaminiais iš postmodernių audinių. Garantuoju, užsimanysi atnaujinti visą savo garderobą, o tai būtų tikrai nebloga mintis, nes dabar atrodai taip, lyg savo apranga norėtum pagerbti Emetą Kelį*. Būtinai apsilankyk ir perduok jiems, kad aš tau juos užrodžiau, teiraukis Binkio Peplumo. O jis jau pasirūpins, kad patuštintum piniginę. Taigi.
Prisimindamas senus laikus nepagrįstą pastabą apie Emetą Kelį nuleidau negirdomis, nors mintyse už tai Milipedą norėjosi pamauti ant baslio. Visiškai nepamatuotas manęs sugretinimas su klounu nugėlė tarsi skorpiono nuodai, ir aš apsisprendžiau užsisakyti jo nupasakotų drabužių, kai tik iš nuolatinio oro linijų keleivio programos gausiu tokį taškų skaičių, kurio pakaktų nemokamai kelionei į užsienį. Svajonė išsipildė vasaros pabaigoje, ir aš pagaliau galėjau įžengti į Sevil gatvėje įsikūrusią „Bendergriebo ir Bušelmano“ parduotuvę, tačiau čia į vabzdį maldininką panašus pardavėjas nužvelgė mane taip, tarsi būčiau užaugintas Petri lėkštelėje.
– Ir vėl dar vienas toks atsibeldė, – šūktelėjo jis kolegai. – Jei jums duočiau pusę ginėjos, – tarė jis man taip, kad išsyk pasijutau it teisiamųjų suole, – kaip galėčiau būti tikras, kad nusipirksit dubenį sriubos, o ne išleisit ją alui?
– Aš klientas, – cyptelėjau paraudonavęs. – Atvykau iš Amerikos atnaujinti savo garderobo. Esu Rego Milipedo bičiulis. Jis patarė kreiptis į poną Binkį Peplumą.
– Aha, – atsiliepė pardavėjas, žvelgdamas į mano Adomo obuolį. – Pala. Dabar, kai tai paminėjot, prisiminiau, kad Milipedas įspėjo mus, jog vieną dieną gali užklysti žmogėkas, panašus į jus. Taip, jis kalbėjo būtent apie jus – absoliučiai jokio skonio… vargšiukas… po truputį viską imu prisiminti.
– Niekada neturėjau tikslo dėtis puošeiva, – paaiškinau. – Užsukau, kad mane išmatuotumėte ir pasiūlytumėte patogių drabužių.
– Ar domintų kokie nors specialūs kvapai? – paklausė Peplumas ir traukdamas užsakymų lapą mirktelėjo kolegai.
– Kvapai? Ne, norėčiau klasikinio melsvo kostiumo su trijų sagų klasikinio sukirpimo švarku. Galbūt ir kelerių marškinių. Pageidaučiau barbadosinio vilnamedžio audinio, jei tik nebus pernelyg brangu. Beje, dabar, kai užsiminėte, imu iš tiesų užuosti šiokį tokį smilkalų ir miros kvapą.
– Jį skleidžia mano kostiumas, – prisipažino Peplumas. – Naujame savo asortimente turime gausybę aromatų. Arabinių jazminaičių, rožių aliejaus, Mekos balzamo. Remsbotomai, prieikit, – tarsi šio kvietimo tik ir telaukęs, prie mūsų pribėgo antrasis pardavėjas. – Štai Remsbotomo eilutė kvepia šviežiomis spurgomis.
Palinkau pauostyti itin malonaus orkaitėje keptos duonos kvapo.
– Išties kvapnus kostiumas. Ir vilna tiesiog nuostabi, – tariau.
– Jūsų apdarus galime prisotinti bet kokio aromato, pradedant pačiuliu ir baigiant pašildyta kiauliena. Ačiū, Remsbotomai, pakaks.
– Norėčiau tik paprasto melsvo kostiumo. Nors gal neprošal būtų ir pilka flanelė, – išdykėliškai sukikenau.
– „Bendergriebo ir Bušelmano“ įmonėje su įprasta medžiaga mes nesiterliojam, – pasakė Peplumas ir sąmoksliškai palinko prie manęs. – Maldauju, nepasiduokit gyvuliškiems instinktams.
Tada nuo parduotuvės manekeno nuvilko puošnų švarką su ruoželiais ir ištiesė man.
– Štai pasimatuokit ir ištepkit, – paragino.
– Ištepti švarką? – paklausiau.
– Taip. Nors jus pažįstu labai menkai, esu tikras, kad savo drabužius nuolat išterliojate. Na, žinot: pieno riebalai, universalūs klijai, šokoladinė grietinėlė, pigus raudonvynis, pomidorų padažas. Prisipažinkit – aš neprašoviau.
– Drabužius išsitepu ne ką dažniau nei bet kuris kitas žmogus, – pralemenau.
– Priklauso nuo to, kiek tas bet kuris kitas yra apsileidęs, – spygtelėjo Peplumas. – Leiskit duosiu jums išmėginti kelis pavyzdžius.
Jis padavė man padėklą su įvairiais padažais ir skysčiais, kurių kiekvienas įprastam audiniui būtų pražūtingas.
– Iš tiesų norite, kad tai padaryčiau?
– Taip, taip – sutepkite švarką kad ir štai šia gervuogių bei serbentų uogiene ar šokoladiniu sirupu.
Sutelkęs drąsą pažeisti ilgus metus paisytas socialines normas, pasiėmiau kelis pavyzdžius ir pasielgiau taip, kaip lieptas, – netrukau įsitikinti, kad jie neprilimpa ir nepalieka jokios žymės. Išmėginau suodžius, pomidorų sultis, dantų pastą, tušą.
– O dabar žiūrėkite, koks bus skirtumas, kai tomis pačiomis substancijomis patrinsiu jūsų drabužius, – tarė Peplumas ir nieko nelaukdamas šliūkštelėjo sojų padažo tiesiai man ant kelnių. – Matote, šios dėmės jau nieku gyvu nebeišvalysite.
– Matau, matau, taip, tai siaubinga, – tariau visiškai palūžęs.
– Puikiai parinkote žodžius, – sukikeno Peplumas. – Medžiaga sugadinta galutinai, tačiau sumokėjęs papildomus kelis šimtus svarų galėsite daugiau nebesirūpinti jokiais valikliais. O dabar pamėginkime piršteliu pateplioti šį vikunijos vilnos sportinį švarką.
– Man nereikia sportinio švarko iš vikunijos vilnos, – paaiškinau, – ir, užuot šitaip išlaidavęs, aš jau verčiau mėginčiau valyti dėmes žibalu.
– Beje, – tarė Peplumas, – turime ir visiems kvapams atsparios medžiagos. Noriu pasakyti, kad aš, žinoma, nežinau, kaip atrodo jūsų žmona, bet galiu įsivaizduoti.
– Ji labai daili moteris, – išsyk atkirtau.
– Žinote, viskas reliatyvu. Kas žino, galbūt tas pats veidas man primintų kažką, ką galima įsigyti gyvo masalo parduotuvėse.
– Pala, pala! – ėmiau protestuoti.
– Kalbu tik teoriškai. Tarkim, turite sekretorę, nuo kurios užpakaliuko negalite atitraukti akių, ji ilgomis, įdegusiomis kojomis, su viliojančiu tarpu tarp krūtų, tačiau nuolat nepatenkinta mina, negana to, liežuviu nuolat laižosi lūpas. Ar atspėjau, drauguži?
– Galbūt aš pernelyg negudrus, – išlemenau.
– Galbūt? Leiskite, nupasakosiu šią mintį vaizdingiau, piligrime. Tarkim, jūs trankotės su ta mažule po visus Niujorko ir jo apylinkių motelius.
– Aš niekad…
– Prašyčiau. Jūsų paslapčių niekam neišduosiu. Įsivaizduokime, kad grįžtate namo, o jūsų antroji pusė užuodžia nuo languotosios liemenės sklindantį subtilų kvepalų „Quelques Fleurs“ aromatą. Pagaunate, kuo tai gali baigtis? Netruksite pajusti, kad arba prakaituojate, mėgindamas išvengti kalėjimo už alimentų nemokėjimą, arba nemari mylimoji pasiunta ir galiausiai jūs tampate panašus į vieną tų senų Vidžio** nuotraukų herojų su kiauryme tarpuakyje.
– Man tai nerūpi, – tariau. – Tenoriu kokio nors laisvo, bet elegantiško drabužio, kurį vilkėčiau specialiomis progomis.
– Nė neabejoju, tačiau nederėtų išleisti iš akių ateities galimybių. Mes ne tik siuvame kostiumus, bet ir rūpinamės, kad klientus gaubtų postmoderni aplinka. Kuo jūs užsiimate, pone…
– Ančvorfas, Benas Ančvorfas. Galbūt esate skaitęs mano studiją apie anapesto strofas?
– Matyt, kad ne, – tarė Peplumas. – Sudarote man ūmaus žmogaus įspūdį. Nepastovios nuotaikos. Drįsčiau netgi teigti, kad jus kamuoja bipolinis sutrikimas. Būtų kvaila tai neigti. Drauge praleidome tik šiek tiek laiko, o aš jau matau, kad jūsų dvasinė būsena nepastovi – švelnumą ir globėjiškumą keičia išsekimas ar net polinkis žudyti.
– Užtikrinu jus, pone Peplumai, esu visiškai stabilios psichikos. Galbūt mano rankos dabar ir dreba, bet tai tik dėl to, kad viskas, ko aš noriu, yra melsvas kostiumas, jokios postmodernios aplinkos man nereikia. Tiesiog norisi kažko elegantiško, bet sykiu ir santūraus.
– Turiu šį bei tą kaip tik jums. Puiki škotiška vilna. Apdorota slaptu mūsų gerų nuotaikų kokteiliu, suteikiančiu nuolatinį pasitenkinimo jausmą.
– Nemotyvuoto pasitenkinimo, – atkirtau sarkazmo kupinu balsu.
– Na, jį motyvuoja pats kostiumas. Tarkim, pametėte piniginę su visomis savo kreditinėmis kortelėmis ir grįžęs namo pamatote, kad kažkoks niekšelis jau patuštino jūsų kišenes tiek, kiek atsieitų lambordžinis, be to, randate išpirkos raštelį, kuriame reikalaujama aštuoniskart jūsų turto vertę viršijančios sumos, jeigu dar kada nors norite pamatyti savo vaikus. Apsivilkęs tokį apdarą išsaugosite pakilią nuotaiką ir geras manieras. Tiesą sakant, net imsite mėgautis savo padėtimi.
– O kaip vaikai? – paklausiau pasibaisėjęs. – Kur jie? Užkimštomis burnomis ir surišti tūno rūsy?
– Viskas jums atrodytų visai kitaip nei dabar, jei tik vilkėtumėte kurį nors mūsų nuotaiką pakeliančios tekstilės kostiumų.
– Kurgi ne, – atrėmiau, – o kas būtų, jei kostiumą nusivilkčiau? Gera nuotaika išgaruotų kaip kamparas?
– Na, pasitaiko nevėkšlų, kurie, nusivilkę švarką, tampa intravertiški. Bet kurių galų? Kam galvoti apie tai, kaip šitokią palaimą nutraukti?
– Hm, na, – tariau traukdamasis prie avarinio išėjimo, – kad jau pasisuko kalba apie tai, kaip šią palaimą nutraukti, turiu pasakyti, jog man jau laikas. Namuose laikau meškėną, turiu jį pašerti.
Tam atvejui, jei man mėgintų sutrukdyti išeiti, kišenėje suspaudžiau savigynai pirktą pipirinį purkštuką, tačiau kaip tik tada dėmesį atkreipiau į nuostabią tamsiai mėlyną eilutę, kurios Peplumas dar nebuvo spėjęs pademonstruoti.
– A, tai, – paklaustas apie gaminį tarė Peplumas. – Į medžiagą įausta tūkstančiai laidelių. Kostiumas ne tik puikiai guli ant kūno, bet ir gali įkrauti jūsų mobilųjį – tam, prieš skambinant, užtenka patrinti aparatą į rankovę.
– Jis kaip tik, – pasakiau, nudžiugęs, kad kostiumas bus ir stilingas, ir praktiškas, o sykiu aplinkiniams netiesiogiai liudys dar ir tai, kad iš tiesų priklausau avangardui.
Peplumas, pamatęs, kad jau apsisprendžiau pirkti, išsitraukė užsakymų lapą ir, tarsi matą paskelbęs šachmatininkas, paragino užbaigti sandorį nedelsiant. Išsitraukęs čekių knygelę pasirengiau atsisveikinti su išties padoria pinigų suma, ir mano širdis net suspurdo, galvojant apie šį iš koto verčiantį drabužį. Netrukus iš gretimos patalpos visas perbalęs it popieriaus lapas išniro Remsbotomas.
– Turim problemų, Binki, – sušnibždėjo jis.
– Ko toks surūgęs? – paklausė Peplumas.
– Dėl mobiliuosius įkraunančio kostiumo, kurį vakar pardavėm, pameni? – sudejavo Remsbotomas. – Kašmyro vilna su mikroskopiniais laideliais. Na tas, į kurį tereikia patrinti telefoną.
– Vėliau papasakosi, – tarė Peplumas ir reikšmingai atsikrenkštė. – Dabar, šita, a, turiu klientą, – pratęsė nukreipdamas į mane žvilgsnį.
– Ką? – numykė Remsbotomas.
– Na ir mulkis, – atkirto Peplumas.
– Ak, taip, žinoma, – nervingai išlemeno Remsbotomas, – tiesiog tas vyrukas apsivilko mobiliuosius įkraunantį kostiumą, o kai išėjo iš mūsų demonstravimo salės ir prilietė automobilio rankeną, įvyko trumpasis jungimas ir elektra jį nubloškė tiesiai į Bakingamo rūmų sieną. Dabar jis intensyviosios terapijos skyriuj.
– Hm, – atsiduso Peplumas, mintyse karštligiškai svarstydamas, kaip išsisukti. – Ko gero, vargšelis nesumojo, kad šitaip apsirengus kontaktas su metalu gali būti pražūtingas. Ką gi, pranešk jo šeimai, o aš užsiimsiu teisiniais reikalais. Tai jau ketvirtas klientas šį mėnesį, kuriam prireikė gydytojų pagalbos. Bet apie ką aš čia?.. Ak, taip, pone Anč… Anč… O kur jis pradingo?
Tegu suranda, kad gudrus. Aukšta įtampa kelnėse atatranka nubloškė mane tiesiai į „Barneys“ parduotuvę – joje nusipirkau nukainotą trijų sagų kostiumą be jokių postmodernybių, jeigu tik nekreipsime dėmesio į tai, kad retkarčiais nuo jo reikia nusirankioti pūkelius.
Iš: Woody Allen. Mere Anarchy. New York: Random House, 2007
Vertė Gediminas Pulokas
___
* Emmettas Kelly (1898–1979) – garsus JAV klounas (vert. past.).
** Weegee – garsaus JAV fotoreporterio, kriminalinės kronikos meistro Arthuro Felligo (1899–1968) pseudonimas (vert. past.).