Kupranugariai išgelbės pasaulį
PAULINA DRĖGVAITĖ
– Koks keistas gyvūnas yra kupranugaris.
Užsnigti mūsų laukai, pavienės trobos ir neišsenkantis beviltiškumas. Kuo tau ne dykuma? Galbūt dėl to toks atskirumas? Juk žinai, žiemą užpustys ir niekas nepadės… Tegali pasiduoti ir tikėtis, kad viskas bus gerai.
– O kupranugariai?
– Matai, kupranugariui kitaip. Ar kada susimąstei, kokia begalinė yra dykuma? Tave nušaus prie svetimo šulinio, jei prieš tai nenusišausi pats. Savo ginklą turbūt pametei. Galbūt jau išprotėjai? Bet tu nepražūsi, nes joji kupranugariu. Būk atviras: šiek tiek jo prisibijai, gi toks keistas, su Himalajais ant nugaros, kaip galima taip ilgai negerti vandens. Kupranugario niekuo nenustebinsi. Ir jeigu tektų nuoširdžiai pasakyti, kur rinkčiausi būti – daugiabučio kambaryje su šimtaprocentine santechnika ar paklydusi Sacharoje su kupranugariu, manau, atsakymas yra akivaizdus.
Mūsų virtuvėje jau Kalėdos. Prieš kelias dienas nugvelbėme rožinę eglę iš pirmo aukšto. Patys kalti, kad yra buržua, pasipuošė mat. Atsidėkodami mūsų ploviklių vaivorykštę sukišo šaldytuvo kameron – indų krūvos aukštis itin bauginantis. Nerašyta taisyklė: tas, kuris nuvers ją savo lėkšte, viską plaus. Vengiu kriauklės. Pusryčiai šįryt nekalbūs. Paskutinės semestro savaitės yra žudikės: peržiūros, šimtai esė, laboratoriniai darbai ir nuojauta, kad kažkur kitur, šviesomis pasipuošusiuose miestuose, žmonės jau geria karštą vyną su mylimaisiais ir leidžia sau nesikelt iš lovų šaltais rytais. Čarlis praneša, kad šaldytuve prakiuro kažkieno pienas ir peršlapo po juo buvusi duona. Kieno? Žinoma, maniškė. Nuostabi gruodžio pradžia. Įeina Paolas. Užpliko stiprios juodos kavos. Jis – italas, įsimylėjęs Angliją, lingvistiką ir mus. Prisėdęs prie stalo, atsiverčia „The Independent“ (nes pigiausias). Balsu skaito horoskopą: šiandien jam vertėtų pasisaugoti svarbių ekonominių sprendimų, o man nereikia aiškintis santykių su savo antrąja puse. Turėsiu omeny. Paolas kvatojasi. „Jeigu į mano namus įsilaužtų vagys, nusijuokčiau ir pinigų ieškočiau kartu su jais.“ Palinkėjęs sėkmės, apsimuturiuoja šaliku ir išeina į paskaitą. Laikas judėti ir man. Šiandien – peržiūra. Tai, dėl ko intensyviai (na, gana) dirbome šias savaites. Įvertinimas skaičiumi ganėtinai neįdomus; žymiai svarbiau tiriantys bendrakursių žvilgsniai.
Peržiūra: šokio judesiais išreikšti smurtu virtusį geismą; cituoti Bulgakovą su raudonu obuoliu rankoje; gulint ant scenos, tyliai šnabždėti Blake’o eiles; visiems penkiems pavirsti vienu laikrodinio tikslumo mechanizmu, tačiau neprarasti darbo džiaugsmo. Sukūrėme judesių rutiną: kava, laikrodis, metro, spausdinimas, oro gurkšnis, metro, laikraštis, žinutės telefonu, miegoti, kava, laikrodis… Kažkur girdėta? Mūsų kurto performanso tema – ganėtinai abstrakti. „Viltis“. Atsisakę minties tiesiog paleisti dangun šimtą baltų balandžių, tepaklausėme: kodėl? Kodėl kasryt pabundame? Kodėl kasdien tuo pačiu keliu judame darbo link, apsipirkinėjame ir galų gale esame beprotiškai pavargę? Užtraukiame užuolaidas, nes ką gi pagalvos kaimynai. Tai – įsišaknijusi struktūra, rutina, be kurios, neduokdie, įsivyrautų vidinė anarchija. „The things you own, they end up owning you“, – cituojant Tailerį Dardeną. Kad ir kaip būtų keista, viltis – šios struktūros variklis. Galvojome apie utopijos ir distopijos ryšį. Darbą kasdien, tikintis, kad tavo vaikai, anūkai, proanūkiai gyvens geriau negu tu. Gražesnės ateities kūrimą. Ir skausmingą įžvalgą, kad dabartinė realybė yra tai, dėl ko praeityje dirbo ištisos giminės kartos. Ar svajonės pildosi? Net nežinau. Jeigu visi intensyviai pasvajotumėme apie rožinį rytojų, ar jis ateitų? Rudens cirkas parodė, kad dauguma geresnę ateitį kuria ilgesingai žvelgdami Rytuosna. Jeigu kavinėje užlipčiau ant stalo ir pažadėčiau tabako ir moterų visiems už mane balsavusiems, ar laimėčiau? Su gera viešųjų ryšių komanda – net neabejotinai.
Ir mano kūnu laksto šiurpai, stebint kelias visiškai skirtingas realybes. Tą, rodomą per vakarines žinias, teigiančią, kad mes vėlei įklimpome, ir nesvarbu, jog visi suprantame, kad mus juodai apgaudinėja, ničnieko negalime padaryti. Galėtume išdaužti porą langų, bet juos atgal sudėtų už mokesčių mokėtojų pinigus. Arba sukurtų komisiją piliečių nepasitenkinimui tirti. Ir įstatymus vėlei skelbs tie, kuriems neduotum savo mašinos vairuoti. Baigiu murmėti, sako, niurzgų niekas nemėgsta. Anapus ekrano – ne ką gražiau. Jeigu tikėčiau spaudos skyriais prekybos centruose, moterims teturėtų rūpėti mezginių kraitelės, naujausi receptai ir mados kolekcijos – šie žurnalai tūno grynai moteriškų spaudinių skyriuje. Žinoma, viršelyje tupinti blondinė teigia, kad ji – „JAUNA, žavi, veikli“, pabrėžiu, būtinai JAUNA. Ji patenkinta savo kūnu ir myli save tokią, kokia yra, bet po mėnesio skelbia, kaip XS dydis apvertė jos gyvenimo percepciją, tiesa, visiškai nepalietęs įvairialypio vidinio pasaulio. Kitas puslapis teigia, kad be naujausių, keturias mano algas kainuojančių batų aš beviltiškai atsiliksiu nuo mados tendencijų ir man beliks nusišauti. O gal rimtai nusišovus, svarstau, žiūrėdama vyriškos spaudos skiltį. Tai – spausdintinis kitos lyties, su kuria turėčiau užmegzti visaverčius ir pasitikėjimu grįstus santykius, portretas: žvejyba, automobiliai, pora peroksidinių gražuolaičių. Itin įkvepiantis peizažas.
Akimis permetu peršamas atostogas ir restoranų apžvalgas, jaučiuosi it kolūkietė, svarstydama, kiek žmonių gali sau tai realiai leisti, o kam tai tampa nepasiekiamu idealu, kurį pasiekus pagaliau pelnysi Statusą. Nors ne, ką pagalvos kaimynai? Bandau įsivaizduoti tobulą, anot spaudos, porą: abu – švytintys po atostogų Maldyvuose, elegantiškai kilnojantys vyno taures Operos ir baleto teatre, tačiau niekad nepamirštantys kurstyti jaukaus namų židinio. Ji mezga kepuraitę trečiam jųdviejų kūdikiui, o jis, gurkšnodamas viskį, šaltai valdo tarptautinę finansų kompaniją. Ji – ne ką mažiau intelektualiai pajėgi, tiesiog karjeros atsisakė dėl šeimos. Tobula idilė. Mąstau, kiek tokių porų pažįstu. Kiek tokių porų pažįsta mano tėvai. Nė vienos. Ką tai reiškia? Mūsų draugų prasčiokiškumą? Nemanau. Paralelinė realybė, ne kitaip. Belieka atsakyti sau, utopija tai ar distopija.
Ir man nuoširdžiai baisu, kad vienąryt pabusiu ir gyvenimas tebus virtęs laiku, kurį reikia prastumti nuo algos iki algos, kurią išleisiu naujam IKEA įrankių rinkiniui, kad atėję bendradarbiai mandagiai susižavėtų ir užsidegtų pavydu. Nuo sienos priekaištingai žvelgs Orwellas, sakai, 2+2=5, nes taip parašyta vakar laikraštyje? Pirmąsyk pamačiusi filmą „Arabijos Lorensas“, susirgau pabėgimo į dykumą idėja. Besiginkluojant prancūzų egzistencializmu ir Tomu Waitsu, teigiant, kad vienintelė išgyvenimo viltis – visiškas atsiribojimas nuo primityvių siekių kaip pinigai, karjera ir būtinybė ištekėti iki 25 metų, begaliniai Kairo smėlynai atrodo it išsigelbėjimas. Sėsčiau ant kupranugario ir velniop viską, adios, amigos…
Deja, net T. E. Lawrence’as pailsdavo. Nebemanau, kad visiškas atsiribojimas yra išeitis – veikiau jau standartų galios pripažinimas. Juk bene didžiausia bet kokios distopiškos kritikos bėda yra tasai hipokritiškumas: šį nepatenkintą tekstą rašau kavinėje, gerdama puikią airišką kavą, už lango siaučiant pūgai ir skambant kalėdinei muzikai, tačiau apsisukusi murmu būtent apie šią visur brukamą šventinę klišę. Belieka užlipti ant statinės ir apsiskelbti mesiju, išradusiu dviratį. Ir taip kassyk: kaip kritikuoti, pačiam nebūnant teisiam? Ar tai išvis įmanoma? Kai draugei pasakiau, kad bandau išspręsti išgyvenimo žiniasklaidos ir aplinkos brukamų idealų apsuptyje kazusą, ši ėmė šnypšti, esą kam voliotis tokiame primityvizme, verčiau jau pakalbėkime apie Derrida. „Panacėjos nėra, Paulina.“ Bet… gal tai ir yra išeitis? Pripažinus distopiją, ją pakeisti savais utopijos standartais? Riedėti metro su Schopenhaueriu rankoje? Kurti savas struktūras? Ką tik pro langą mačiau nuostabią porą: vidutinio amžiaus aklą vyrą, vedamą mažo, ryškiai rožine spalva aprengto vaiko, mąstant stereotipiškai – mergaitės. Ir staiga pasijutau tokia beprotiškai kalta, čia sėdėdama. Tuštybių tuštybė bene tas apsimetinėjimas nesuinteresuotu stebėtoju, kai visi grįžtam namo ir drauge, po tiekos laiko, keliam taures.
Ar kada nors nebenorėsime bėgti į svetimas planetas? Ar nauja batų pora išties pataisys mano asmeninį gyvenimą?
Paklausiu savo katės Kūčių naktį.
Komentarai / 1
Rašyti komentarą
Turite prisijungti, jei norite komentuoti.
Geras tekstas. Be debiutinio drebulio jau…