Tatuiruotės
PETRAS RAKŠTIKAS
Visaip galima patekti į mišką: nueiti, nuvažiuoti, nušliaužti, galima per televizorių, nuplaukti, nubėgti, o miške gali visko atsitikti. Paėmei benzinpjūklį ir pastatei namą. Paėmei vabzdį ir, kojas, sparnus nutraukęs, paleidai pirmapradį vikšrą ant žemės arba pavėjui ant beržo lapo, šis nuskriejęs prie greitkelio pakšteli dviratininkui į akį ir tas, pasukęs į kairę, šlept palieja į kelnes ir ant asfalto nedidelę balą, šią greitai apstoja žiopliai ir išalkusios varnos, kurių miške nedaug, bet kai miškas sukrautas į namą, kuriame tu pastatei šaldytuvą su troškinta šerniena, nieko daugiau skruzdėms ir nelieka, kaip karavaną nukreipti į stalą virtuvėje, kurioje papusryčiavęs palikai medaus šaukštą ir dar suviliojai storapilvių širšių klajojantį kūlį, gavai keliolika geluonių į nepridengtas kūno vietas, guli dabar miško upelyje, lauki, kol praeis skausmas arba ateis gelbėtojai, kurie nieko apie tave nežino, siurbčioja arbatą ir žiūri televizijos filmą apie Atlantidos gyventojų dauginimąsi praeities katakombose, kurias perkniso ir užvertė žemėmis nesuskaičiuojamos kurmių kartos, o dabar knisa tavo išsvajotame šiltnamyje dirvą po pomidorais, kurių daigus augina pamiškėje gyvenantis ūkininkas, o laukinės bitės apdulkina jų žiedus, deja, nebus tų pomidorų ant stalo, nes tu sėdi pridususiame savo bute, skaičiuoji tuščius butelius pastalėje, galvoji apie pilnus, bet neteks ir jų atkimšti po smūgio lazda į pakaušį, kuriame suka lizdą mintis apie gyvenimą miške, apie laimingą senatvę, mat laimę iš jos atims, grandinėmis prikaustys prie ligoninės lovos, o jei neprikaustys, tai likimo ranka surakins tavo rankas ir tu negalėsi jomis plakti upės sietuvos, į kurią tavo kūną įmes piktadarys, supainiojęs tavo veidą miško tankmėje su kitu, nors gali ir nesupainioti, jei jo pėdomis sekantys šunys neatves „Aro“ vyrų ligi tavo voveraičių tilto prieš tavo pasirodymą po egle ir neįsodins kulkos jam į krūtinę, o jei gyvą paims, tai įsodins į džipą ir vėl parveš į kalėjimą, iš kurio buvo pabėgęs, ir jis toliau tyrinės savo genealoginio medžio vaisius, stebėsis, jog visų jų sultys raudonos, kad ir koks jų dydis ir veido spalva, mat kiekvienam giminaičiui per susitikimą duoda į nosį trokšdamas įsitikinti, kad šio kraujas toks pat kaip ir jo. Jis krinta žemyn, kol teisėjas paskelbia nuosprendį, kol tankas užvažiuoja ant minos, kol šokteli aukštyn ir užsidega, kol gimsta kūdikis ir numiršta ligonis, kol kulka pasiekia taikinį, šį vėjas pasuka ir ji lekia pro šalį nenaudinga velniop, kol pakyla raketa, kol užgęsta gimtadienio torto žvakės ir danguje sužimba vakarė žvaigždė, krinta žemyn, kol veidas pamėlynuoja liudydamas audringus vakarus ir naktis, krinta, nes puolė, bet vis nepasiekia dugno, pusiaukelėje nustoja kristi, priima lemtingą sprendimą, pariša mazgą ir lėtai, lėtai pradeda kilti aukštyn.
Ruduo pritraukia į miškus rinkėjus, o nuo jų žvėreliams gyventi darosi nebesaugu, ką tada bekalbėti grybams, kurie neturi balso, tik spalvotas kepures, po kuriomis ieškodami šiltos vietos renkasi kirminai, o rinkėjai renka ir grybus, ir kirmėles. Grybai slepiasi tarp žolių, krūmų tankmėje, auga tarp Amerikos ir Australijos, tarp kojų ir šalia galvos, kuri sapnuoja nenaudingus skrandžiui sapnus ir neleidžia grybų į skrandį, kuriame tyžta kiškio likučiai, auga ir šalia barsukų, po lapių uodegomis, o rinkėjai juos ir ten randa, nes eina vienas po kito, grandimis ir net šeimyninėmis bandomis. Bet nereikia klaidingai galvoti, kad tik rinkėjai vaikšto pagal numatytą planą. Tam teisę turi ir grybai, todėl, kartą pasirodę šalia beržo, kitą kartą pasirodo po egle, tiesiai voveraitei po nosimi, kuri tuoj tą grybą užkelia į medžio viršūnę, iš kur gerai matosi ūbaujantys rinkėjai ir jų ieškotojai. Nieko miške nepaslėpsi – ką saugo ežiukas, nėra jokia paslaptis erkei ar gyvatei, kuri nuo samanų rinkdama rasą suveria ir akimirkas į painius ornamentus savo tatuiruotėje. Baravykai nuo musmirių skiriasi. Skirtumus išgalvojo rinkėjai. Baravykai žavi rinkėjus, o šungrybiai – neištikimų vyrų žmonas. Grybai yra taikūs, bet kartais ir kariauja. Didžiausias XX a. grybų konfliktas buvo aprašytas Just. Marcinkevičiaus traktate „Grybų karas“. Grybai yra geri žemdirbiai. Drauge su sliekais ir šernais jie purena dirvą. Grybiena labai gaji, gali ilgai išsilaikyti nesugedusi, neužkonservuota, nesūdyta, bet grybautojai tuo netiki.
Virš miško debesėlis, ant jo sėdi angelė, vardu Angel, po jos pėdomis šlampa medis tarp Beno B. kojų. Angel laižo nuo šaukštelio medų ir galvoja, ką pirma veikti: ar medį gelbėti, ar Beną gėdinti. Benas nukrato paskutinį lašą, tas apsvaigina skruzdėlę Nr. 572146, ši praranda blaivumą (B. B. vakar šventė gimtadienį) ir vingiais tempdama į skruzdėlyną sugadintą vikšrą sukelia eismo įvykį, šį blaiviai įvertina policininkas ir atima jai teises judėti numatyta kryptimi, atgal ir viešai reikšti savo nuomonę, bet mintys pasireiškia ir neviešai, todėl virš medžio kabanti angelė Angel, jų erozijos paveikta, nusileidžia ant žemės ir drauge su nubausta vyriškosios lyties skruzdėle kuria išgyvenimo planus, nes gražiai gyventi norisi, o grožio apribojimus galima ir apeiti.
Ant palangės akmenukai iš Egipto, Irako, Nepalo ir Preilos paplūdimio guli šalia lapių nugremžtos bebro kaukolės su rudomis iltimis. Medinis mano biustas su atlėpusiomis ausimis ir niekad neužsimerkiančiomis akimis, A. Deksnio išdrožtas iš Rokiškio liepos, žiūri pro langą, kuriame gremėzdiški penkiaaukščiai saugo šeštadienio pusryčių kvapą ir ant TV antenų sukabintas varnas. Seniai miręs Johnas Lennonas brązgina gitarą. Moteris balkone šaukia kažkam, ko nesimato, kažkas sviedžia akmenį, moteris slepiasi kambaryje už išdaužto lango ir skambina policininkams. Tuoj atlėks ekipažas. Let it be. Elektros laidas maitina burzgiantį šaldytuvą, kuriame atšilimo laukia keturios vištų šlaunelės, o seniai sumaltos blauzdelės katino skrandyje palei pamatus lekia užsienio link. Lauke lygiai nulis – nei šilta, nei šalta. Labai rimtus veidus nutaisę skaitytojai šliaužo žodžių takeliais, kurie niekada nesusikerta. Ant lovos žydi vakar išskalbtas užtiesalo gėlynas. Ant gėlyno guli popieriaus lapas, lape nupieštas medis, kuriame ašaroju, mat vaikystėje tarp šakų buvo įstrigusi koja, ir šaukiuosi tėvo, kuriam viskas dzin, nes numirė 2005 metais ir ausį prie medžio kamieno priglaudęs klausosi krebždančių kirvarpų, nors tai visai ne kirvarpos, o parkerio plunksna, ant kurios atsispindi iš Rygos į Europą nuskridusio lėktuvo baltos išmatos su juodais varnų taškeliais. Po taško prasidedantis kitas sakinys lenda iš visiško nieko, marma Briano Eno maldas, maigo sintezatoriaus klavišus, cigarečių pakelį, atidaro ir uždaro balkono duris, pridega cigaretę ir pasibaigęs pagarbiai padeda tašką. Vyras ant skalbinių džiovyklos išvynioja gražius kilimo ornamentus. Plaka skaudžiai ir tankiai. Aidas kakta garsiai daužo betonines namų sienas, kurių languose įrėminti pensininkai į dulkinas atminties rinkmenas įrašinėja kiemo įvykius, o nušlitiniavę į tualetus bemat viską pamiršta stebėdami šlapimo spalvos pokyčius. Aukso siūlu sulopiusi debesų draiskalus saulė atsargiai pakišo pilką šešėlį po bebro kaukole ant palangės ir pasuko šiek tiek arčiau priešpiečių.
Atitrauki užuolaidą – pavasaris. Išsižiojęs šuo eina pavėjui šalia šeimininko aukštai pakelta uodega. Juos sparčiai aplenkia baltas polietileno maišelis, nešamas į parduotuvę skubančio vėjo. Dešimt laipsnių šilumos. Balandžiai svyrinėja ant stogo išskėtę sparnus, vėdindami pažastis, rodydami vienas kitam išpampusias erkes ir utėles. Senukas miklina tirtančias kojas ir vejasi patvoriu mikliai riedančią skrybėlę, kol jam kelią pastoja šiukšlių dėžė, nuo jos gailiai inkšdamas bėga šunytis, vartydamas išsprogusias akutes. Plačiai išskėtęs rankas vaikas bando sulaikyti vėją, bet tik nežymiai pakyla nuo šaligatvio. Po pietų nusilakstęs vėjas nutupia ant šakos ir šnopuodamas patikrina nenuplėštus ąžuolo lapus. Laikosi gerai. Užtrauki užuolaidą – ruduo.
Broliai Mopsai – išdykėliai. Popsas gražus iš prigimties. Opsas – šoklus ir visur stengiasi peršokti brolį, kuris per gražus ir per kvailas, kad eitų į politiką, tad stovi pakelta uodega, pakeltais lūpų kampučiais ir visiems rodo baltus dantis. Opsas šokinėja per jį nuleista uodega ir nuleistais lūpų kampučiais. Pavargęs nuo šokinėjimo Opsas vakarais ant parketo rašo daktaro disertaciją apie pakeltauodegių ir nuleistauodegių santykius, o sapnuodamas skraido tarp žvaigždžių ir savo populiarumu konkuruoja su Popsu, dėl kurio kalės iš meilės solidarizuojasi ir televizijoje plėšia vienos kitoms kailius bei apatines vilnas.
Žurnale „Žmonės“ telpa keli šimtai žmonių, keli tūkstančiai naudojasi „Tik vyrams“ ir „Playboy“ paslaugomis. Dalis slepiasi po pavadinimu „Veidas“. Dauguma perka, parduoda ir parsiduoda neįskaitomai smulkiuose „Express kontakto“ puslapiuose.
Kai lyja, gali iš vienos balos pereiti į kitą nepalikdamas pėdsakų. Kai lyja, net šuo tavęs nesuseks. Kai lyja, tai balos ir danguje, ir ant žemės. O lyja, lyja. Irake apelsinai neužaugo. Šūdas, sako ten gyvenanti mano dukra.
Kai kurie žino, kur gyvena Dievas, ir kasdien bendrauja su juo. Dievo kalba yra kūryba. Už gebėjimą kalbėti kai kurie ima pinigus, nors Aukščiausis ir nedavė tam sutikimo.
Saulės plūdė nyra už horizonto. Ištrauki vyno butelio kamštį. Prieblanda siuva dangų prie jūros, bangos brūžuoja pakrantę, paskui saulę šliaužia švytintis iškylautojų laivas. Rytuose pražydo pilnaties gėlė. Šuo risnoja per smėlį į naktį palikdamas rytui pėdsakus.
Rusenančiame vakaro kambaryje tėvai ir jų tėvų tėvai auksiniuose rėmuose virš kėdės, ant kurios niekas jau nebesėdi ištisą amžių. Kambario durų spynoje girgžda vaizduotės raktas, kurį saugo tas, kas ją turi.
Genys daužo medį ir vis pasiklauso, ar gerai medžiu garsas sklinda. Ne, ne, ne, negerai, visokie vikšrai krebžda, trukdo, tai snapu juos, snapu, snapu, snapu, kol nebekrebžda. Tada gerai medžiu balsas eina.
Nutaisę abejingus veidus du rainiai prie sodybos durų kibina mažą pelytę. Pelytė slapstosi po trumpai nupjautais dobiliukais. Kai katinai pavargsta, sugula ant šlapios žolės ir žiūri į Žemaitijos vėliavą, ant kurios parašyta Patria una (jėga vienybėje). Pelytė tuo abejoja ir slepiasi kurmio urve po dobiliukais. Kvailiais pasijutę katinai išsiskirsto. Klaipėdoje saulėta, Šiauliuose vėjas, Lopaičiuose lynoja. Viskas vienu metu po tuo pačiu dangumi.
Brisius rodo Mirtai iltinius. Mirta šuniškai šypsosi ir rodo visus likusius dantis. Juozo BMW trenkiasi į Birutės mersedesą, Birutė kaukšteli galva į priekinį stiklą, dantimis – į vairą. Juozas ir Birutė rodo dantis. Praeiviai irgi išsižioję.
Lašai danguje, ant žolės, ant vandens, ant lietpalčio, po kuriuo tyliai plaka širdis ir šnopuoja plaučiai. Per balas brendantys medžiai įstrigo miglos tinkluose.
Kalbinau genį, atsiliepė zylė, o pokalbį į medžio viršūnę užkėlusi voverė įdavė vėjui. Vėjas lekia virš miško barstydamas sutrupintą tylą.
Matadoras nieko nebijo, išsirietęs lanku, kairę ranką užkišęs už nugaros, dešine sveikina po raudonu audiniu ragus pakišusį jautį. Lipdukas ant taurelės su degtine neleidžia jaustis vienišam ir palaiko kompaniją užkandai.
Prie snaudžiančio paukščio lėtai šliaužia katinas didumo sulig Kuršėnais ir prie Kužių jį sučiupęs baltomis plunksnomis užkloja Šiaulius. Petro ir Povilo katedros smaigas stirkso debesio papilvėje.
Lapkričio 24 dienos popietę saulė šiaip taip užsirideno ant penkiaaukščio, spinduliais atsargiai paglostė ant palangės pasišiaušusį kaktusą ir pasinėrė į kruviną debesį virš pušyno.
Žolė žalia, šalta, šlapia. Baltas katinas aukštai kelia kojas ir juodą uodegą. Pritūpęs nervingai tuštinasi, dairosi ir katiniškomis smegenimis galvoja, kad niekas nemato.
Apstoję autobusų stotelę keleiviai žiūri į dangų balose. Lėtai pagal grafiką sukasi autobuso ratai. Galvos pakyla ir akys nusitaiko į lėtai besiveriančias duris.
Matematikos mokytojas, pravarde Dramblys, turėjo didelę galvą, Hitlerio ūsus, geltonos odos portfelį, šunišką charakterį ir nesveiką koją. Kol iš taško A į tašką B ją perkeldavo, mintyse vaikai choru suskaičiuodavo – „rublis dvidešimt penki“. Per pamoką daug priskaičiuodavo.
Anglų kalbos mokytoja buvo gera moteris. Angliškai nustodavo kalbėti, kai vaikai jai atnešdavo užsienietiškų madų žurnalų. Tada angliškos mados būdavo aptariamos lietuviškai.
Vyras su JAV vėliavos marškiniais, aukštai iškelta galva, pridengta tokios pat medžiagos kepure, su distrofišku šuniuku prie kojos už pasaitėlio oriai žingsniuoja šaligatviu į parduotuvę. Pareina labai patenkintas, nes keliolika minučių kalbėjosi su pardavėja, kol išgėrė alaus butelį ir atsiėmė centus jau už tuščią butelį. Į parduotuvę eina kas dvi valandas. Šešis kartus per dieną ir nakčiai parsineša dar du. Pensininkas, bet atrodo lyg dirbantis. Šuniukas jį labai myli.
Medžio viršūnėje varna koketiškai kvarksi, kraipo uodegą, plaka sparnais, šnekina saulę, nagai tvirtai laiko šaką ir neleidžia nukristi. Per balas ridendamas veidą šaligatviu eina rytas, kurio akyse ant medžio staiposi varna. Saulė kreipia šešėlį į vakarus, nors šis eina į šiaurę, straksi tvoros statiniais, kurie gaf – talžo, gaf – talžo, gaf – talžo lojančio kiemsargio galvą.
Saulė per dieną ištraukė iš po sniego žiemos šiukšlių paklodę ir padžiovė ant šaligatvio. Debesio karūną atsargiai plukdo per balą aukštai keldama kojas gražuolė. Katinas prie parduotuvės jaučiasi nevisavertis, nes yra įsitikinęs, kad kiti mano, jog jis toks yra. Sena moteris pasijuto blogai, prisėdo ant laiptelių, apkabino katiną, šis pakėlė uodegą ir abu pasijuto geriau.
Parūkiusi balkone Onutė žemyn numetė nuorūką. Nuorūka nukrito po kojomis žvaliai kiemo valytojai ir skaudžiai numušė jai nuotaiką. Pro užtraukiamų užuolaidų plyšį mikliai įšoko riebus rusiškas prakeiksmas, nusklendė į vonią, kur Algis glamonėjo Onutės geriausią draugę ir pašiepiamai šypsodamasis uždėjo nusirūkiusiai Onutei ragus.
Mėlynos guminės pirštinės, ryžtingas žvilgsnis, miklūs judesiai. Ginkluota žaliu chemikalų flakonu vietinė aktyvistė prie laiptinės naikina tarp tako plytelių išlindusią žolę, rodo penkiaaukščiui storą užpakalį, apjuostą margu sijonu su gėlyčių ornamentais.
Juodas raukšles palieka ant lauko urzgiantis traktorius. Ant baltos begalybės paklodės varna kapoja kritusiai sesei akis ir budriai dairosi. Vėjas snaigėmis dangsto kruviną skylę galvoje.
Gimtadienis. Tai tylos klausymasis. Tyloje nėra nieko, ką galima išsakyti žodžiais. Nesuprantu japonų kalbos. Tai tik murmesiai tyloje. Joje nėra japonų. Neskiriu japonų nuo korėjiečių, vietnamiečių, kinų. Visi jie man stebuklas ir paslaptis. Visi jie – tylos įgarsinimas.
Kambarys užtvindytas saulės. Motina su kaimyne tyliai apšneka sunkų gyvenimą. Musė įkyriai zyzdama suka ratus apie gėlėmis išpuoštą stalą, ant kurio karste guli labai nuobodus numirėlis. Lėtai vaikystėje ėjo laikas, todėl ir prisimenu kaip šiandien beveidžio kaimyno išlydėjimą.