Kūčios ir rojaus takeliai
Buvo pats 2009 m. vasaros vidurys. Kultūros darbuotojams atkalbėjusi apie vasaros švenčių papročius ir „tribūną“ užleidusi kolegei, išsmukau į miestelį. Į rankinę dėl visa ko buvau įsimetusi ir senuką diktofoną.
Mažam kambarėlyje tilpo tik dvi lovos, spintelė ir taburetė. Kairėje gulėjo vyras. Veidas – kaulai, aptraukti gelsva oda, užmerkti vokai. Pirma mintis – numirėlis? Ant kitos lovos – moteris, nuo jos nesveiko svorio, ilgo sėdėjimo vielinės lovos spyruoklės buvo gerokai įlinkusios. Ant taburetės krašto buvo prisėdusi kaimietė su ryšuliu ant kelių. Vos mane pamačiusi, ši vis taikėsi keltis, pabėgti iš šio slogaus kambarėlio. Ant lovos sėdinti moteris, atrodė, manęs nemato ar net tyliai piktinasi – ko čia atsibasčiau, pertraukiau mielą pokalbį, paliesdama viešnios ranką, vis prašė: „Bronyte, dar pabūk! Pabūk. O kaip ten Antanėlis, Antosytė? Bronyte, dar pasėdėk…“ Bronytė, pasiteisinusi, kad „tuoj ateis keleivinė“, ir atsibučiavusi, išbėgo. Nedrąsiai atsisėdau į jos vietą. Moteris neapsidžiaugė ir vis kuitėsi mažosios spintelės stalčiuje, dėdamasi, kad kažko ieško. Pasijutau sugadinusi nuotaiką, bet nuo taburetės nesikėliau. Ir gerai padariau. Paklausiau apie sveikatą. „Numirėlis“, nepramerkęs akių, suburbeno: „Mama, kas čia?“ Prisistačiau, kaip mokėjau. Moteris atlyžo: „Čia mano vyras. Aš jį išsapnavau. Teta, mamos sesuva, sakė: „Kūčių naktį atsikelk, pavalgyk, kų ant stalo rasi (tik negerk!), ir pasiimk iš maišo avižų saują. Po lova pasipilk tas avižas atgalia ranka, susijuosk suknelą žaliu siūlu ir atsigulk. Sako, kas tau atneš per sapną gert, tai tas bus tavo vyras. Tu jo nepažinsi – ryškiai veido neišvysi, ale, ar bus tavo vyras juodas, ar šviesus, tai jau tikrai suprasi. Jis tau per langą paduos atsigert.“ Aš taip ir padariau. Ir sapnuoju, kad stovi bernas prie lango. Jis tai mano pažįstamas, draugai gi buvom. Matau, marškiniai tokie mėlyni, baltais šniūriukais ir šviesus… Ir jis man padavė gert… Aš buvau žentinė, viena pas mamą, trobelės geros, žemė lygi. Tuo metu į kariuomenę vyrų neėmė, tai bernų pas tėvus buvo labai daug: pas vieną – trys, pas kitą – keturi, pas kitą gal dar daugiau, ir visi norėjo užeit pas mus žentuos. Aš buvau graži ir pagirta tarp žmonių, bet berno neturėjau. Jų daug pas mus kiekvieną vakarą prieidavo, bet nė su vienu nedraugavau, nė vienas manęs nelydėjo, į šokius nevedė, nė vienas man nepatiko, nė vienas nebuvo man prie širdies. Bet va šitep tai aš buvau pasimislinus: kas man kokį gerą darbą padarys ar mani išgelbės iš kokios bėdos gyvenime, tai tik apie tą pagalvosiu. Tai tokia mano buvo mislis apie vyrus. Visi tėvai manęs norėjo, ir bernai prašė mamos: „Mani imk už žentą, mani imk už žentą…“ O aš tik taip galvojau, kad man nė vieno jūsų nereikia, aš tik lauksiu kokio ženklo, tai gal pagalvosiu. Ir išsapnavau, kad mane iš troškulio išgelbėjo…
Šliūbą ėmiau, tai dar septyniolikos metų neturėjau. Mėnesio trūko, tai dar nedavė šliūbo. Nebuvo kam žemės dirbt, tai mane labai anksti leido už vyro, tai dar kunigas sakė: „Piemene, jau ženinies!“ Argi aš savo valia?“
Nuo Kūčių pradėtas pokalbis, oi, kaip man tiko! Dėl jo ir nepasikėliau nuo aptrintos taburetės. Išsitraukiau klausimyną, bet jo neprireikė – ELENA KERŠEVIČIENĖ (g. 1926 m. Andriūnų kaime, Kaišiadorių r.) pasakojo vienu įkvėpimu.
„Kūčių rytą barščius virė. Buroką raudoną išsišutina, saldės puodą pripila, cibulį supjausto, pipirą įmeta, įdeda grybų, džiovintų (baravykų galvų), tada silkės galvas įdeda (kokias tris galvas) ir verda. Dieną juos valgom, bet lieka ir vakarui. Kleckus kepa. O čia tai jau vaikam svarbiausia! Tada silkių padaro. Silkė tai prastai – silkę pamerkia, pabūva, išmirksta, tai tada tešlą su miltais išplaka, dar kiaušinį įmuša… Negalima kiaušinį, bet kai kas įmuša… Tiršta, net kieta tešla, tai tada kočėja tą tešlą, kočėja plonai plonai ir tada cielą silkę vynioja. Cielą kepa aliejuj ant kuknios. Supjausto jau kaip iškepa, kai pravėsta… Iš obuoliukų, iš morkų išverda tokią košę. Verda iš džiovintų ar žalių obuolių. Obuoliai verda, morkų įpjausto, kas turi arbūzų (kur dar vadina – dynai). Senovėj daug dynų augino, jų daug pripjausto ir išverda kūčinę košę. Biškį cukraus įdeda, ne taip kaip dabar – vienas cukrus. Salsterna, tai tokią košę valgom vakare kaip didžiausią gardumyną. Slyvų būvam prisidžiovinę, tai išverda kompotą atsigert… Seniai tai būtinai valgė ir avižinį kisielių… Šieno atneša ir deda ne tik ant stalo, bet ir gniužulą šieno gerajam kampe pameta… Kumštelį šieno paima ir kampe padeda ant grindų. Skaitos, Kristus gimė ėdžiose ant šieno. Tai visur padeda šienuko: ant stalo, po stalu ir kampuki.
Dėl sėdimo prie stalo taip buvo nustatyta – žvaigždikė ti kokia ant dangaus užsidega, tai jau možna kūčią valgyt. O taip lauki – ir kada ta žvaigždikė užsidegs? Žvaigždikė užsidegė, žvakę degam ant stalo. Persižegnojam, poteriaunam sustoję. Pirmiausia valgom plotkelę. Plotkelių perka tiek, kiek yra šeimos, ir vieną priedo. Pirmiausia tą vieną išsidalijam visi, tada kiekvienas po vieną valgom. Tada jau visko valgyk. Kai pavalgom, stalo nenukraustom, nieko nenuimam, visus šaukštus ant stalo palienkam užverstus – pareis dūšios… Ryte bėgam žiūrėt, ar nerasim atversto šaukšto. Jei atverstas, tai jau buvo parėję. Visų valgių palienka, kad pareis dūšios. Jei mažiau būna valgių lėkštėse likę, tai dar pripila, kad pareis ir pavalgis. Pamirę pareis po namus pavaikščiot. Susapnuoja daug kas, kad iš ten parėję… Aš tai sapnavau savo mergaitę mirusią. Viską aš jos susapnavau. Dvylika sapnų Kūčioj ir po Kūčios sapnavau su mergaite.
Mano mergaitė mirė per Kūčią… Mirė 17 metų. Dar prieš dukrytę jau buvo mano pusseserė merga pamirus. Damutė mano pusseserės vardas buvo. Tai mano Angelytė kai sirgo, sako, mama, aš vis pasikalbu su Damute, ji sakė, kad aš jau atsisveikinu su jumis, aš jau mirsiu ir manęs ateis pasitikt. Ba aš ir pati girdėjau, kad ji vis šnekėdavo: „Kaip aš, Damute, ten ateisiu? Aš sarmatinsiuos ten ateit, ką man ten sakyt?“ Dukryte, tai ar tau Damutė ką sako? Damutė jai atsako: „Mes ateisim tavęs pasitikt. Mes viską sutvarkysim, tik tu nieko nebijok, tik tu nebijok mirties…“ Su mano mirusia pussesere pasišnekėdavo ir apie kitus mirusius, ji daug ką žinojo, kaip ten po mirties. Ji su anuo pasauliu šnekėjo, viena sau su anuo pasauliu kalbėjos. Jai ir mirt nebuvo baisu. Jai viską išaiškino, kad mes tave patiksim, viską sutvarkysim, nieko tau nereikės šnekėt – mes viską susitvarkysim ir lauksim. Ir nieko ji nebijojo.
Jai ta mano mirus pusseserė pasakė, kad jau rytoj ji mirs. Prieš mirimą ji taip su mirusia Damute šnekėjo. Jau buvo naktis, ir ne aš viena girdėjau šituos stebuklus – buvo jos sesuva, mano mama, kaimynkos budėt buvo atėję prie jos, ir visos šituos žodžius, šituos stebuklus girdėjo. Ant rytdienos per Kūčias antrą valandą ir mirė mano Angelikė… Tą rytą atsikėlė, nuėjo pas zerkolą… Jos tokie gražūs banguoti plaukai buvo, susišukavo susišukavo ir sako: „Reikia paskutinis rytas pasėdėt.“ Tada ji jau negalėjo gulėt, tik kojas nukorus sėdėjo. Čia prie jos lovos kėdė padėta ir paduškų pridėta, tai ji taip jose galvukę įrėmus ir šnekas. Priešais jos lovą – langas, tai ji pakėlė galvukę, pažiūrėjo ir sako – ateina kaimynka Ignasiulės Petrutė. Va teip ir sako, ateina kaimynka – ji mane ir numarins. Ne, nesinervuoja, nesusijaudinus, taip gražiai ji pasakė: „Ji mane ir numarins.“ Šneka ne su manim, bet taip kaip pati su savim, o gal su Damute? Ir numarino. Ji pabuvo, pasižiūrėjo, mano mergaitė jai atrodė dar nesmertelna, pasėdėjo kiek ir išėjo… Kai tik durys užsivėrė, Angelikė pakėlė galvukę ir sako: „Grąžykit Petrutę, jau aš mirštu.“ Nu ir mano mama išbėgo greitai, pradėjo rėkt, rėkt: „Petrut, gįžk, grįžk!“ Ir numirė ant tų paduškėlių… Verkiau verkiau… Naktį vėlai atsisėdau ant lovos ir nežinau, ar aš užsnūdau, ar aš susapnavau, o gal ne… Prabundu, kad ji sėdi ant grindų prie manį. Tokia sušilus, šlapia, plaukeliai karo va taip va… Ir grindai išplauti, balti, švarūs… Aš sakau, vai tu, vaikeli, nu ir kaip tu čia ant grindų sėdi? Stvėriaus jau aš tik iš lovos, puoliau ją nuo grindų pakelt. Mama, sako, neimk, man taip reikia čia sėdėt. Man taip reikia. Nu tai ir atliko ant grindų – ji atliko jos pakūtą… Buvo Kūčių naktis, bet nei šienelio kampuki nebuvo, nei nieko…
Kalėdos, šaltis baisiausias, o mes savo Angelikę į Darsūniškio kapus lydim. Palikom ją tam šalty, o man širdis plyšta… Savaitę visą ėjau pas ją, šešis kilometrus bėgte nubėgu… Vieną rozą taip įsiverkiau, taip įsiverkiau, kai nuėjau, mislijau, kad namo nepareisiu. Tą naktį susapnavau taip: einu aš į kapines ir iš toli matau, kad ji grabe sėdi. Aš einu arčiau, ji mane pasitinka. Sako, mama, kai tu nuo Baltojo kalno eini, jau aš jaučiu, jau aš pasitinku tave. Nuo Baltojo kalno, sako, jau aš tave matau. Ir ji taip sėdi grabe. Aš nebijau jos, jau aš imu ją, apsikabinu, bučiuoju bučiuoju ir ji mane bučiuoja… Sako, mama, žinai ką, neverk taip. Žiūrėk, kaip aš grabe guliu, vandeny visa guliu. Pusė grabo vandenio. Kai tu neverksi, aš sėdėsiu sausai. Ji sako, va tavo ašaros. Ir atsistojo iš grabo, išlipo… Matau ir ranką, ant šito šono vertė grabą, vanduo tik bėga rynelis… Visi jos pečiai šlapi ir nuo suknelės kapsi… Sako, kai tu neverksi, tai aš gulėsiu sausai, čia tavo ašaros… Mažiau neverkiau… Kur tu neverksi, taip gražiai susapnuoju. Taikaus, kad neverkt, bet kad negali susilaikyt… Po kiek laiko sapnavau, kad jau sausa ir vaikščioja po kapines, sako, draugų jau turiu, pažįstamų radau… Koki stebuklai, koki sapnai! Na ką gi, laikau už ją mišias kas mėnesis. Kas mėnesis ir kas mėnesis… Kunigas sako, kai šventa diena bus, tai nedegink žvakės, širsta žmonės – reikia už parapiją laikyt mišias, ne tik už tavo vaiką… O man atėjo ta diena, tai noris, kad už ją laikytų. Tai metus atlaikė, ir mano sapnai vis gražesni ir gražesni…
O vieną kartą nuėjau į bažnyčią, tai kunigas pasikvietė mane į zakristiją ir sako – neateik, mišių čia nebus. Sako, aš išvažiuosiu į kitą parapiją, tai aš ti jai atlaikysiu mišias… Praėjo tie mėnesiai, po kiek laiko susapnuoju, kad nueinu ant kapinių, vėl sėdi dukrytė mano grabe, laukia manį ateinant. Sako, ką man, mama, atnešei? Sakau, kad aš nežinau, vaikeli, ko tu nori, ką tau atnešt? Sako, man trūksta dviejų obuolių. Sakau, vaikeli, va tik už kapinių sodas kolūkio ir obuolių galybė, sakau, nueisiu ir atnešiu. Mama, sako, suprask, man ne tokių obuolių reikia. Ir tada man į širdį kaip davė – gal nebuvo tų dvejų mišių – obuolių? Taigi kunigas bus neatlaikęs tų dvejų mišių!
Atsimeldžiau, atpirkau ir sapnuoju Kūčioj, praėjus po jos mirties metams, rojų. Rodos, susidarė mūsų kompanija žmonių, bet tik vieną iš to pulko pažina, ir dabar dar gyvą – Rekus toks… Kiti nepažįstami. Einam mes dabar visi ieškot vietos, kur pasimelst galėsim. Priėjom, tokie kaip bromai išstatyti ir tokie aukšti laiptai, tai mes tais laiptais lipom lipom į viršų. Nežinom, kur mes eisim, tik kad sueisim melstis. Žiūrim, kas gi čia? Sodas gražus – medžiai reti, o pievukė žalia žalia… Kokia čia tokia graži vieta? Ir visi šnekam, kas čia do grožis, kas čia do medžiai, kas čia do kvietkai, šviesa kaip kelios saulės…. Kad ateina keturios mergos. Takeliais jos ateina. Takeliai visur lygūs, gražūs. Mergos, visos užsidėję vualius ant galvų, su baltom pirštinėm… Tas Rekus sako, tai dar aš imsiu ir paklausiu, kas čia do vieta, kokioj čia mes vietoj? Ir paklausė tų mergų. Mergaitės, sako, aš atsiprašau, bet in kokią čia mes vietą pakliuvom, kad čia labai gražu, mes labai aukštai lipom ir kur mes čia atlipom? Sako, čia rojus. Nu tai mes ir galvojam, labai žalia žolė, labai gražūs medžiai. Labai medžiai reti, dideli tokie. Nu kaip rojus. Lyg mes išsiskyrėm – vienas ti, kitas ti… Jau mūs iširo kompanija, o aš dar paėjėsiu toliau takeliu, kad stovi tokis gražus namelis. Ale tas namelis tai stiklinis, stiklo namelis ir laiptukai, du laiptukai ir durys. Sakau, ar taip, ar taip, užeisiu pažiūrėt, kas čia gyvena. Pabarbenau duris, kad išgirdau balsą savo mergaitės, savo Angelikės… Ji atsiliepė. Aš prasivėriau dureles ir įėjau. Kad ji tvarkos rūbus, ką tik atėjus į tą namelį gyvent ir tvarkos rūbus. Sako, mama, čia tai rojus, aš tik vakar čia atsikrausčiau, tai tvarkaus rūbus. Namelis stiklinis, matos kitas kambarys, o ti pilna mergų, pinas jos ten kasas, šukuojasi, rėdosi… Sakau, o kas ti? Ti, sako, tokios kaip ir aš, ir aš jas va tik dabar susitikau. Jos eina į sodą pasivaikščiot, ir aš, kai susitvarkysiu, eisiu, eisiu su jom pasivaikščiot po gražulį sodą, baltais takeliais… Davė ženklą, kad jai gerai. Tai va kokis stebuklas buvo! Pabudau, o kaip man gailu, vis tiek verkiu, kad ir po šito gražulio sapno… Dar ne viskas, dar vienas stebuklas! Dar tik saulė teka, kad ateina mano mamos draugė, sena moteriškė. Sako, ateinu, moterys, jum kai ką pasakyt. Susapnavau Angelę jūsų. Čia jau įdomu – kaimynė susapnavo Angelę. Sako, susitikau ją, tai ji mane įsivedė į namelį (tą patį, kaip ir mano sapne pasirodė) ir pasipasakojo, kad ji jau rojuj. Sako, kad jau Angelė rojuj, ir prašė nueit ir pasakyt ir jums. Sako, pasakyk, kad neverktų josios, jau aš rojuj gyvenu, man nieko nereikia. Paprašyk, kad tik jos neverktų… Tai, sako, ir neužmigau, jau rūpėjo greičiau jums pasakyt, ką Angelikė perdavė. Ir visiems kaimo žmonėms ta moteris papasakojo, kaip Angelę matė, kaip prašė pranešt… Duoda ženklą, kad teisybė mano sapnas, kad ji rojuj… Dabar kas ką šneka – tegu šneka, bet aš tikiu, kad yra Dievas ir viskas yra… Ir dar to negana – ir mūsų kaimynei prisisapnavo. Kaimynė papasakojo, kaip gražiai jos rojuj gyvena, kaip ten mano Angelikei gerai. Sako, kokia ten grožybė, ir aš tokiu takeliu nuėjau prie namelio. Gražus namelis, tik šuva, sako, didelis pririštas su lenciūgu. Nenorėjo įsileist šuva, bet išėjo Angelė, stvėrė šunį už lenciūgo ir intėjau. Pabuvau, apsižiūrėjau ir ji mane išvedė per kitas duris. O ten takeliai, darželiai! Sako, teta, tai mano čia darbas, tai aš šitas gėles sodinu, laistau. O tų gėlių grožybė! Sako, man nieko nereikia, aš va kaip gražiai gyvenu. Tai kaimynka ir kitom kaimynkom viską papasakojo, kaip susitiko su Angele, kaip liepė ateit ir pasakyt… Ir daugiau jau aš jos nesapnavau. Tai tikrai Dievas yra, už tai, kad man davė ženklą, kad mane nuramino. Nuramino, ne per mano vienos, per tris sapnus… Tai ar čia ne stebuklas, ar čia ne Kūčios stebuklas?!
Kaip Kūčia, tai taip man akyse Angelikė, tai aš noriu ją susapnuot, ba kai vaikas buvau, tai užvis labiau kleckelių norėjau. Pasisiuvę visi turim terbas kleckutam susidėt, tai po vakarienės vaikam išdalija cukraus plyčiukes ir kleckutus. Susidedam terboj ir didžiausias džiaugsmas juos suskaityt. Suskaitom: vienas sako – aš jau tris suvalgiau, kitas – keturis, kitas jau tik pusę turi… Vaikams buvo vertybė kleckas ir cukraus plyčiukė – Kalėdų dovanos. Kas kiek iškentėjo, tiek tuos kleckus laikė… Kūčioj tik savo šeima prie stalo susėda, bet vieną šaukštą padeda lyčną… Būna, kad ir sulaukia. Vienas senelis pas mus žebravodamas ir pamirė. Aš dar buvau nedidelė. Žinau, kad buvo labai šalta žiema, sušalęs žebrokas baladojasi… Atėjo, papoteriavo, mama tą šaukštą lyčną jam ir padavė. Tada paprašė: gal priimsit ant nakvynės – labai šalta, sniego daug, naktis… Nu, kur tu nori pagulėt? Ant pečiaus. Tai bobutė paėmė greit pečių pakūrė, pašildė jam, patiesė, kų turėj. Užlipo, atsigulė, o ant ryt rado negyvą. Tada visi kaimo žmonės, kas turėjo lentų, karstų padarė, kas turėjo tokio panašumo rūbą – aprengė ir visi palaidojo nuvežę ant Darsūniškio kapinių, ir apkasė. Po kapinių visi suėję pas mus papoteriavo ražančių. Aš ką tik dar vaikščiojau, bet atsimenu kaip šiandien, kaip bobutė jam klojo ant pečiaus guolį. Ir jis Kūčioj pamirė, ir jis gal rojaus takeliais vaikščioja.“
Kai išėjau į lauką, saulė jau suko vakarop. Ant parduotuvės laiptų dar sėdėjo Elenos viešnia ir nuobodžiaudama dairėsi po tuščią mažo miestelio aikštę…
Parengė Nijolė Marcinkevičienė