Kolaboravimas (I)
JONAS KIRILIAUSKAS
Nežinau, kaip reikia vertinti savo gyvenimo ketvirtį amžiaus, pragyventą sovietmečiu. Juk aš buvau spaliukas – Lenino anūkas, buvau pionierius – makulatūros, metalo laužo rinkėjas, buvau komjaunuolis – kaip nežinia kas (mokėjau nario mokestį, nes daugelio organizacijų veikla tuo ir apsiribodavo).
Pionierius būdamas, buvau draugovės vėliavnešys, dabar pasakytų – flagmanas. Dabar žinau, kad vėliavnešius nušaudavo pirmus, tada nežinojau, tada buvo garbė su mokytojos baltomis šilkinėmis šliūbinėmis pirštinėmis nešti vėliavą su jauno Iljičiaus atvaizdu.
Buvau klasės komjaunimo sekretorius, rinkau mokestį, po dvi kapeikas per mėnesį, priklausiau Raudonojo Kryžiaus ir Raudonojo Pusmėnulio draugijai, Knygos draugijai, visur mokėjau mokesčius.
Prenumeruodavau privalomą „Lietuvos pionierių“, vėliau „Komjaunimo tiesą“ ir „Lietuvos sportą“, kartais net ir sąjunginį „Murzilka“ užsisakydavau.
Dalyvaudavau visose lenininėse ar komunistinėse talkose balandžio mėnesį.
Sąžiningai nekenčiau supuvusio kapitalizmo, kuris štai štai turi tuoj žlugti. Baisėjausi per „Panoramą“ ir „Vremia“ (kurias žiūrėjau kiekvieną vakarą, išskyrus vasarą, žinoma) rodomais benamių ir bedarbių vargais ir visai neromantišku jų gyvenimu po tiltu. Nuoširdžiai džiaugiausi eilinio penkmečio plano įvykdymu per ketverius metus, nesukdamas galvos, kad nuo to spartesnio visų darbo prekių nedaugėja parduotuvėse (kaimelyje viena tik buvo, metų metais pilna tų pačių prekių).
Neformalus, visokius ten pankus, metalistus laikiau jei ne išsigimėliais, tai besikraustančiais iš proto, nes neturi ką veikti ant miesto bruko, todėl išsikalinėja ir darkosi, nebrendilos visokie.
Tikėjau, kad tik genialiojo L. Brežnevo dėka pasaulyje yra taika, nors atmintinai žinojau „karštuosius pasaulio taškus“: Nikaragvą, Angolą, Irako–Irano karą, kuriuose palaikiau saviškius, tuos, kurie buvo finansuojami SSRS, vadinasi, ir mano broliška pagalba.
Žodžiu, iki armijos, iki 19 metų, buvau juodas kolaborantas, kurio niekaip neveikė „Amerikos balso“ klausymas irgi beveik kas vakarą.
Be to, SSRS istorija, jos mokykliniai vadovėliai buvo žymiai įdomesni už menkučius ir plonus lietuviškosios istorijos kūrinius. Tas „istorijas“, visą vienuolikos klasių kursą, dar iki aštuntos klasės baigimo buvau jau po kelis kartus perskaitęs, nežinodamas, kam man to reikia.
Mokyklinė lietuvių literatūros klasika gimdė klasinę neapykantą Žemaitės, Biliūno, Vienuolio, Baltušio ir kitų aprašomiems turčiams, kurie skriaudė piemenukus ir neturtingus samdinius. O ko vertas buvo ponas Skrodskis iš romano „Sukilėliai“, norėjęs išprievartauti Petro Balsio sužadėtinę. Erodas tikras, tik ugnis tokiam ir nieko daugiau.
„Lietuvos katalikų bažnyčios kronikos“ man niekas nedavė skaityti, o Šapokos istorijos irgi niekas neturėjo aplink, todėl reikėjo man armijoje perskaityti mokslinio komunizmo vadovėlį aukštosioms mokykloms, be to, išstudijuoti dialektinį materializmą, kad suabejočiau pats, niekieno nepadedamas, ar teisingai vystosi SSRS.
Išvada buvo, kad neteisingai, nes visa ši studijuojama lektūra mane vedė prie vieno esminio dalyko – prie suvokimo, kad negali niekas vystytis, jeigu nėra prieštaravimų. Kad esi gėris, turi įrodyti kitam galbūt irgi gėriui, o jeigu esi vienas gėris, tai gal visai ir ne gėris esi. Teorija virsta dogmatizmu, taip ateistai kalbėjo apie krikščionišką mintį, o aš klausiau: tai kaip yra su komunizmu, jeigu juo negalima abejoti ir juo reikia tikėti, kuo jis tada skiriasi nuo krikščionybės, nuo bet kokio kito tikėjimo?
Ta abejonė privertė garsiai pasakyti savo viršininkui, kad mokslinis komunizmas yra Anderseno pasakos. Mano viršininkas labai nustebęs į mane pažvelgė ir pasakė tikįs, kad aš pasakiau juokaudamas, nes jeigu tai išgirstų mūsų zampolitas, tai aš turėčiau ilgai tualetus plauti nepakeldamas galvos, kol nuo smarvės man iš galvos panašūs juokeliai išgaruotų.
Bet grasinimas nepadėjo, tapau dideliu skeptiku ir negalėjau patikėti, kaip mane visą tą laiką šita santvarka taip begėdiškai mulkino, iš pagrindų pati uzurpavusi vieną tiesą, pavertusi ją dogma ir su baisiu valstybės ir melo mechanizmu besilaikiusi ant mano (mūsų) nežinojimo ir beveik kvailo (iš nežinojimo) naivumo.
Nuo tada suvokiau, koks buvau baisus kolaborantas, gal mane už tai reikėtų patraukti kokion nors atsakomybėn?