Šviesa virš miško
VYTAUTAS KINČINAITIS
Juodą lapkričio vakarą nuo vedančio į Šiluvą kelio virš Dukto miško juostos, kur vasarą kyla raudona saulė, matosi blausi tolimo miesto pašvaistė. Gyvenimas rutuliojasi tamsos ir šviesos jėgų sandūroje, istorijos mazgai neišnarpliojami, civilizacijos raida pilna prieštaravimų ir nesustabdoma kaip geležinkeliu anapus miško per Maironio apdainuotus Dubysos slėnius į Kaliningradą dundantys traukiniai. Per Antrąjį pasaulinį karą Radviliškio bažnyčia buvo sugriauta. Vokiečių belaisvių statytame mūriniame pastate 1945 metais parapijiečiams ją įrengė tas pats Stalinas. 1949-ųjų Deklaraciją prieš Lietuvos okupaciją laisvės kovų vadai Radviliškio rajone pasirašė požeminiame bunkeryje žvakių šviesoje, o Tėvynei atstovavusi rajono valdžia paskendo korupcijos tamsoje.
Rietavo bažnyčioje įsižiebusi pirmoji Lietuvoje elektros lemputė pradžiugino žemaičius. Po pusšimčio metų, įgyvendinant projektą „Komunizmas – tarybų valdžia plius visos šalies elektrifikacija“, jau džiūgavo visa Lietuva. Žmonės pradėjo šviestis, prisipildė knygų lentynos, sumirgėjo televizoriai. Bet tuo niekas dar nesibaigė. Pasibaigus šviesaus komunizmo statyboms, atsiradus kompiuteriams ir internetui, įžengta į informacinės arba žinių visuomenės raidos etapą, kur svarbiausiu dalyku tapo informacijos perdavimo greitis ir kiekis. Prieš porą metų dar stebino 12 Mb/s spartos plačiajuostis internetas, šiandien jau pereita prie naujos kartos 300 Mb/s spartos interneto. Už Europos Sąjungos struktūrinės paramos ir Lietuvos Respublikos biudžeto lėšas iki 2013-ųjų kovo bus nutiesta 5 500 km šviesolaidinių linijų į 950 gyvenviečių. Nors pasižvalgęs vienoje jų matai, kad ne virtualioje tikrovėje šio fantastiško interneto vartotojai tebus nepilnamečiai ir antkapinių paminklų dirbtuvės.
„Lietuvos žmonių“ šviesinimo ir perkrikštijimo į žinių visuomenę programos įgyvendinimo šalutinis efektas: asfalto danga nuo kelių gyvenvietėse nutrupinta, kad šalia važiuojamosios dalies būtų galima pakloti optinį kabelį. Juk pakelės daugelyje vietovių grioviakasei neišvažiuojamos. Be to, šalia kelio prieš tai jau pakastas kitas, „senosios kartos“ plačiajuosčio interneto (DSL) kabelis, kuriuo vis dar naudojasi tie gyventojai, kuriems nesvarbu, kad pagal namų ūkių, prisijungusių prie interneto šviesolaidinio ryšio linijų, skaičių Lietuva pirmautų Europos Sąjungoje. Paprastas gyventojas galvoja, kaip sveikam „nukramsnotu“ kelkraščiu į namus parsigauti ar iš kur gauti lemputę į dviratį įsisukti. Pasiaukojančio patriotizmo šūksniai, esą Lietuva turi visus pralenkti interneto greitkelyje, jam kaip kokie pagiriom prisisapnavusio Liuciperio pamokslai. O jis turbūt tikrai išgeria, jei tik bando „perkąsti“ žinių visuomenei (kuriai ir jį juk „valdžia“ iš televizoriaus ekrano priskyrė) gyvybiškai svarbią naujieną – „šiuo metu diegiama optinio tankinimo įranga (WDM), kuri leis padidinti duomenų perdavimo spartą iki 80 Gbps per vieną šviesolaidinę skaidulą“.
„Skubos naudą – velniai gaudo“, – pakužda kažkas į ausį ir taip nuo pasaulio atsilikusiam lietuviui ir šis numoja ranka į atominę elektrinę su reaktoriumi iš Tekančios Saulės šalies. Už atomo pabalnojimą tautos labui jam svarbiau, kad būtų malkų krosniai, kad paspaudus mygtuką užsidegtų šviesa, kad algos ar pašalpos užtektų už elektrą susimokėti. O aiškintis, kur tas energijos šaltinis, iš kur ateina ta šviesa ar šiluma, kaip ji ten saulėj ar AE susidaro, jam tuščias reikalas, juolab kai mato nevykusius bandymus dangaus šviesulius ar technikos stebuklus „įvelti į politiką“ kalbomis apie šviesesnį rytojų ar kosmodromą Zokniuose. Aukštaičiui ir dzūkui, žemaičiui ir suvalkiečiui be žodžių aišku, kad saulė rytuose nenusileis ir jis į mėnulį šiame gyvenime tautiniu erdvėlaiviu nepakils.
Aidint pergalės šviesolaidžio lenktynėse trimitams, vienur kitur išlenda ir žinių visuomenės nesusipratimų, t. y. nenaujienų: vaikai kai kurių gyvenviečių mokyklose gamtinius reikalus atlieka lauko išvietėse; dar, žiūrėk, bambalinių rinkėjų dukrelė šuns būdoje lindi; žmonės kaime neturi už ką pasikeisti ir taip niūrų gyvenimą trumpinančių šiferio stogų; neklojami vandentiekio, nuotekų šalinimo vamzdynai; naktį štai vėl išardytos grotos nuo vamzdžio-perėjos po geležinkelio pylimu; trupa brandžiu sovietmečiu pakloto drenažo moliniai vamzdžiai, melioracijos griovius užtvenkė bebrai, o tų užtvankų išsivažinėjusioj Lietuvoj nebėra kam išardyti; dviračių takai gyvenvietėse tapę sunkiai įsivaizduojama prabanga. Visa tai jokios naujienos – kasdienybė. Žinių visuomenę maitinančios naujienos srūva nematomais kanalais ir tai visada yra naujienos iš pasaulio ir apie pasaulį.
Vienas visam gyvenimui tiktai žmogaus žinojimas apie save patį, savo lytiškumą ir mirtingumą, savo tikrąją esatį, kai saulės iškamuotas, išvargęs eilinis įsakymų vykdytojas tyru veidu, uniformuotas griovio šviesolaidiniam kabeliui kasėjas (kitu istoriniu metu – sovietinis ar vermachto kareivis), užsuka į tokio pat paprasto, nekilmingo, o dažnai ir neraštingo žmogelio namų kiemą ir braukdamas nuo kaktos prakaitą paprašo šulinio vandens troškuliui numalšinti. Susižinoję be žodžių, pasidalinę vandeniu, jie išsiskiria amžiams. Tiktai žinių troškulys amžinai gyvoje informacinėje visuomenėje nenumalšinamas.