Tarakonų traiškymas
MARIUS POVILAS ELIJAS MARTYNENKO
Pameni, kai kieme visi varžėmės, kas gražiau apie tave pasakys. Tąkart laimėjau pasakęs, kad graži tu kaip saulė. Žinai, ne pats tai sugalvojau. Atsimenu, teta labai mėgdavo vieną dainą, kurioje tie žodžiai buvo skirti tėvynei. Tada aš dar nenumaniau, kas yra tėvynė, bet žinojau, kad į saulę žiūrėti negalima, nes apaksi. Kai girdėdavau tą dainą, viskas taip susieidavo mano sąmonėlėje, kad didelis grožis – tai tas, kuris akina. Pamenu, kai kieme vis žiūrėdavau į tave, o tau sugavus mano žvilgsnį staigiai nusukdavau akis. Tarytum akinti saulė būtų pradėjusi tada, kai jos žvilgsnis susitikdavo manąjį.
Kartais naktimis jausdavau ir suvokdavau nerimą keliantį savo širdies plakimą, kuris nebuvo panašus į metronomą – labiau į trumpą ir paprastą nervingą dainelę, kurią širdis pati sau stuksena – primenanti tas, kurias žmonės kaip apsėsti niūniuoja ar dainuoja eidami visiškoje tamsoje, tartum nuolat išoriniam pasauliui primintų – aš čia, aš čia, aš čia. Man smalsu, ar apakę taip stengiasi priminti save – kai negali matyti nė savo rankos, nes perdėm ilgai užsižiūrėjai į grožį. Ta balta lazdelė, bilsnojanti į grindinį, kartais skamba kaip aš čia, aš čia, aš čia. Išties, jie primena apie save – žmonės traukiasi jiems iš kelio.
Tas maniakiškas ir nevilties genamas savo būvio teigimas veržliausiai ištrūkti geidė dėl tos pačios priežasties, kuri apakina, – grožio. Tamsoje gyvuliškai bijau, kad tapsiu jos dalis. Vis primenu apie save, kad grožis rastų, kad galiausiai tamsoje rasčiau jį. Dainelė niūniuojama, lazdelė stuksi, o aš naktimis pakildavau iš guolio ir įjungęs šviesą įpuldavau į virtuvę – naktimis išslinkę tarakonai nespėdavo pasislėpti ir aš juos traiškiau, traiškiau, traiškiau… aš esu, nes galiu naikinti kitą esančią gyvybę. Žinau, kad jų grožis neras, todėl lieka daugiau šansų man. Ir užmigdavau ramiai.
Taip, tada aš džiaugiausi savo pergale ir prizas buvo mano – pasivaikščioti ėjai su manimi. Džiaugiausi, nes eidami mes žiūrėjome į vieną pusę. Kai stebėdavau, tavo akys vis galėjo sugauti mano žvilgsnį ir laiku neatsitokėjęs būčiau apakęs. Nusivedžiau tave į kiemo berniukų štabą. Prisiekei, kad niekam nesakysi, nes buvai pirmoji mergaitė, mačiusi jį. Kalbėjome, ginčijomės ir erzinome vienas kitą, tu susinervinai iki ašarų ir pareiškei, kad tau visai neįdomu, ką berniukai turi po kelnėmis. O kai parodžiau, tavo požiūris pasikeitė ir tu norėjai ilgiau pažiūrėti, bet tada susinervinau aš. Pasakiau, kad parodysiu įdomesnių dalykų.
Nuėjome į turgaus aikštę sekmadienio vakarą. Nyku, kraupu ir klaiku ten, kur visada yra šurmuliuojančių žmonių, bet dabar tuščia ir tylu. Dvasioje išlikęs ir įtvirtintas šurmulio įspūdis aikštę pavertė išskirtinai, nerimastingai ir didingai tuščia bei tylia. Šįkart ten atsidūrus man nebebuvo taip baisu, nenorėjau klykti ir tuo klyksmu užpildyti visos erdvės. Nes tyla ir tuštuma buvo nusvertos grožio, jos buvo aplenktos pačios šviesos ir baimės apakti. Apimtas jos, gėriau akimis kiekvieną kraupios erdvės detalę. Tylą užgožė tavo alsavimas, trūksmingas, tankus ir baimingas.
Bet visa tai dabar prislėgė tave. Gyvuliška baimė, paniška būsena – vietoj manęs būtum įpuolusi į virtuvę ir traiškiusi tarakonus. Bet tu tik susigūžei ir prigludai prie manęs, pridengusi delnais akis ir garsiai alsuodama. Bėgdama. Tąsyk aš pirmąsyk tave pabučiavau, o tu pasakei, kad aš debilas, pabėgai, tada papasakojai visiems, kad buvai mūsų štabe, ir manęs ten nebeįsileisdavo.
Po keliolikos metų tu pirmąsyk priimi mane į savo guolį ta pačia jausena ir maniera, kaip kad aš kadais tave atsivedžiau į berniukų štabą. Aš noriu užgesinti visas šviesas. Dar dabar vis vengiu tavo žvilgsnio – bijau apakti. Šiąnakt norisi atsiduoti visam, visiškai apakti prisipildžius ir pripildžius savimi grožį, bet bijau, kad po to nebegalėsiu rasti grožio ir jis nebegalės rasti manęs, kad ir kiek tarakonų užmuščiau. O tu sakai, kad tamsoje nepavyks, tamsoje vis prisimeni tą kraupią aikštę, bijai. Išpažįstu tau baimę apakti ir nebūti.
Tu priglaudi mano galvą sau prie krūtinės, ausį – kiek virš krūties. Ir aš girdžiu: „Tu čia, tu čia, tu čia…“