Provincialus
EDIS KRIAUČIŪNAS
Lietuvos žemėlapis, skirtingai nei kai kurių kaimynių, gana lengvai telpa vieno žmogaus sąmonėje ir tai džiugina – smagus faktas, neleidžiantis didžiuotis tokiu keistu dalyku kaip šalies didybė. Kai kurių valstybių piliečiai vien dėl sunkiai aprėpiamo teritorijos pločio ima ieškoti ir kokios išskirtinės dvasios. Ši, suprantama, žymima aukštesne praba nei kaimynų ir skirta eksportui.
Mūsuose kartais atsitinka priešingai – piliečiai ima ieškoti Tėvynės menkumo ir jo įrodymų nesunkiai randa. Kai kurie net mato šėtoną ir gali parodyti, kur jis slepiasi. Intelektualai aiškiaregiai: pasaulio pabaiga tikrai ateis – niekas neprieštarauja; kyla šiokių tokių nesutarimų dėl terminų, bet tai niekis, galima nusiraminti ir išgerti arbatos. Kol už lango rausta klevai. Kasmet jie vis didesni, o Lietuvos erdvės tuštėja, retėja, rūkai tampa ilgesingi. Toks raidos etapas – geresnio gyvenimo paieškos kitur, bet jis amžinai netruks; pernelyg patogi vieta gyventi yra šalis, kur lietūs lyja, o ir lyja čia mažiau nei ūkanotame Albione. Apskritai gamtos kataklizmų beveik nebūna, vasaros šiltos, vanduo – gaivinantis, šildymui išleidžiam nemažai, bet ne ką daugiau nei pietiečiai vėsinimuisi. Viskas ranka pasiekiama – jūra, miškas, mama.
Vasarą po Lietuvą keliauti siaubinga, nes pernelyg gražu. Pora tūkstančių kilometrų paribiais: duobėtu kaimų asfaltu, žvyrkeliais, smėlėtais miško keliukais, net kitados buvusio geležinkelio pylimu – per Didįjį tyrulį. Viskas ryšku: atsidaro langinės ir parduotuvės, linguoja beržai, plazda trispalvės, kregždutės, kregždutės, saulėlydžiai ir visos kitos banalybės. O Rietavo kavinėje „Jūra“ tuokart griaudi išleistuvės – abiturientas Darmintas P. prispaudęs prie medinės sijos glamžo Rosaną G. „Kitas metas i tavėm išsivešu“, – šnabžda jai į ausį. Taip kiekvieną savaitę – išvažiuojama grupėmis. Abituriento lietuvių kalbos žinios įvertintos 11 balų, tad kur jam siekti ūkanose skendinčio gyvenimo tikslo? Airijoj draugų daugiau nei gimtajame miestelyje ir tai šioks toks aiškumas. „Nu kon padarysi, vakali“, – tvirtai stato tuščią stikliuką ant stalo abituriento tėvas ir prisimena savo išleistuves į tarybinę armiją.
Nepamirštas Lietuvoje ir kitas archajiškai išrodantis gentinis reiškinys – giminių susitikimai. Susibėgama iš visos Europos. Kai kurios kaimo turizmo sodybos tik iš tokių renginių ir gyvena – visiems nauda. Susirinkus daug kas prisimenama, apgailestaujama, kas be ko – išgeriama, padainuojama, nuvažiuojama prie užpernai pastatyto kryžiaus – eglės buvusioje sodybvietėje dar tamsesnės.
Ne tik Rietave alaus išpilstoma daugiau nei „Alaus namuose“ – ir Tauragnuose, Veisiejuose. Net už marių žinoma, kad tėvynėje vasarą smagu. Ką besakytumėt, dauguma emigrantų turi svajonę – užsidirbti pinigų, GRĮŽTI, gyventi name, turėti kokį paprastą, bet pakankamas pajamas užtikrinantį „bizniuką“. Aplink ramu ir žalia. Po kiemą laksto baltapūkiai (tebūnie vienas mulatas, nesvarbu) anūkėliai, „Pageidavimų koncerto“ vedėja perskaito sveikinimus septyniasdešimtmečio proga, nurieda džiaugsmo ašara… du tūkstančiai penkiasdešimtieji… Tikrovė gali būti panaši: Plimuto senelių prieglaudoje tylu ir žalia…
Susitraukta, tiesa, nemažai, ypač miestų: Kaunas nuo 1990 metų neteko per šimtą tūkstančių gyventojų. Laisvės alėja liko, o žmonių – tik trys iš keturių. Todėl nenuostabu, kad aikštės (ir naujos arenos) bus tuščios, o gatvės duobėtos ir slidžios. Kiti miestai taip pat prarado savo magiškas savybes, nebesikelia į Šiaulius ar Panevėžį aplinkinių kaimų ir miestelių gyventojai – tiesiai į Karmėlavą ir išnyksta ūkuose.
Lietuvos provincija tuštėja, sensta, bet sveiko proto joje tikrai daugiau, nei „informuoja“ žiniasklaida. O budulių – mažiau (televizijos laidų, kuriose mėgaujamasi psichiškai nesveikais žmonėmis, kūrėjus reikėtų teisti). Šiek tiek pikta – net profesionaliai parengti reportažai turi neigiamą krūvį. Ne tik turi, bet ir skleidžia bangas. Pateikiama tikrovė, bet joje privalomai kažkas negerai. Geležinis kablys kiekvienam ant kaktos. Mūsų mažiau nei trys milijonai! Lyg magiškas trejetukas ką nors reikštų. Galima paskaičiuoti ir kitaip: nuo nepriklausomybės atkūrimo jau mirė beveik milijonas gyventojų, t. y. apie trečdalis šalies gyventojų taip ir nesulaukė geresnių laikų. Išvadas galima pasidaryti kiekvienam, tačiau akivaizdu, kad nugyventi gyvenimą vien keikiant valdžią, kapitalizmą ir t. t., visur ieškant šėtono neverta (nors kai kas, pamiršęs meilę artimui savo, įkyriai tvirtina, kad tai tikrasis kelias). Be to, yra rizikos, kad laukdami geresnių laikų sulauksime blogesnių. Tiesą sakant, anokia čia rizika, tai – dėsnis (termodinamikos kažkelintas).
Neprošal pasidžiaugti ir pasimėgauti tuo, ką turime, o turime pakankamai. Buriasi kaimų bendruomenės, griežia kapelos, sodinami parkai (Išnykusių kaimų atminimo Pasvalio rajone, Deglėnuose), rašomi projektai, susirenka paskui senjorai atnaujintame kultūros centro pastate (tarkim, Antalieptėje) ir geria kavutę, šnekučiuojasi. Kiekvieną dieną. O ką? Stambesni ūkininkai kiekvieną žiemą poilsiauja prie šiltųjų jūrų. Vyriausioji dukra vairuoja traktorių, bet šiaip studijuoja mediciną. Jaunėlis tampo kibirus. „Visko būna, – sako šeimininkė, – bet noriu dirbti savo žemėje ir sau, čia erdvu ir laisva. O ateityje – bus, kas bus, išgyvensim.“ Pensininkai pukši aplink savo namelius, augina ne tik bulves – ir paprikas, bazilikus, aiškiai suvokdami, kad kada nors mirs. Bet gal dar ne šiemet. Duok Dieve.
O tūlas pats kitados pabėgęs iš kaimo dabar apgailestauja, kad jie nyksta. Sėdėdamas fotelyje konstatuoja praradimus. Valgydamas sušius (už lango – „Radisson Blu Astorija“) ilgisi basakojės vaikystės ir upelio. Kažkokiu neracionaliu minoriniu ištuštės Tėvynės sodžiai… ilgesiu. Suprantamas, bet ir keistas tas ilgesys, juk praradimai – nuolatinis banalus, ilgesio nevertas reiškinys. Prarandam čiulptuką, namus, moteris, galop save patį, ir vis kažko ieškodami. Ot roždenja na svet / ježednevno kuda-to uchodim, / slovno kto-to vdali / v novostroikach prekrasno igrajet. / Razbegajemsia vse. Tol’ko smert’ nas odna sobirajet (Josifas Brodskis).
Turiu idėją: jei kitaip neišeina – Lietuvą galima apgyvendinti virtualiai. Paleisti į internetą tokią kartografinę duomenų bazę, kur kiekvienas (ne tik per Vėlines) galėtų „prisisegti“ prie sau brangios vietos, tiesiog virtualiai apsigyventi nugriautoje senelio sodyboje. Ir atstatyti ją galima iš senų nuotraukų, ne tik sodybą – ištisus kaimus, 3D formatu. Dar – parvesti arklį, nuspirti kankorėžį, pabučiuoti mergaitę. Vakarop iš gretimo kiemo kas nors ateitų į svečius, pakalbėtume, išgertume, nuskambėtų kokia nors graudulinga: Mūsų gyvenimo valtyje… O paskui, žiūrėk, ir ką nors linksmesnio sugiedotume.