Įstrigęs
RŪTA JAKUTYTĖ
Kurį laiką jaučiau, kad kažkas turi išsprūsti. Iš gerklės, sielos, panagių, pažastų, nosies. Viską dariau, bet niekaip nepavyko išsilaisvinti, į troleibusą iš troleibuso, iš parodos į parodą, dar truputį graudaus pasisėdėjimo po medžiais, kai jautiesi, kad tave apgavo, rodydami gėrimo pavyzdį ir su tuo susijusį maloningąjį svaigesį, atkartojimas, besaikis, nenormalus, visiškai be jokio išankstinio apgalvojimo. Karjera persisunkę pažįstami, kurie, nors ir kokie užsiėmę, visgi burbteli pasisveikinimo skiemenį, kad tik pamatytum, kaip jie skuba dingti iš akių, kad galvoj pradėtų dilgčioti lyg ir gėda, jog savo laiką pralošei laisvei klysti į tas klampynes teorijų, mazgus minčių, kurios taip tolina nuo žmonių šilumos, nuo jų pinigų čežėjimo ir energingos jų dauginimo estafetės.
Iš dangaus krinta naivūs tikėjimai, pasitikėjimai kuo nors, dienos atidavimai lakiai gera linkinčiai vaizduotei, bet niekas nesidangsto nei skėčiais, nei rankomis, nereikia jų pagauti ar apsisaugoti, visi jau susitaikę su tuo ir jau susigalvojo, kuo vėl galėtų gyventi, o aš, aš gyvenu šešioliktam aukšte ir kartais spėju juos pamatyti.
Radęs naują rytojaus pažadą manai, kad senasis tikrai dingo, bet jis visad tave kiek ištrina, ir tu blunki, blunki negaudamas to, ko nori, ir išmoksti taip tobulai negauti, kad tai tampa norma, norma būti nevykėliu, nepasiekti, juk normalu, niekas nieko nepasiekia, galiu ir aš nenuleisti galvos, iš tikrųjų viduj ją įtraukdamas į pečius, meškerioti naujas viltis su sulūžusia lazdele, baksnodamas ja vandenį, iš tikro netikėdamas, kad įmanoma ką nors ištraukti. Ir kaskart leidiesi žemyn į bedugnę nuolankiai priimdamas neteisybę, kol dingsta jos prisiminimas, ir lieka tik nieko nebelaikoma oda, sudribusi ir naujų vilčių nebepakelianti senatvė. Valio, jau nebelyja, ir migla išsisklaidė, atrodė, kad už jų turėtų būti koks nors vaizdas, bent jau fonas, bet jei pajėgtum suvokti, kaip atrodo vaizdas, kai nieko nėra, tikrai šią akimirką tai pamatytum.
Man taip neišeina, todėl visgi matau foną. Ir dar kartais tokius vaizdus, kurie niekada nepateks į kokio filmo kadrą ir netaps bendriniu daiktavardžiu, jie lyg guodžia ar bent jau žiūrėti malonu. Bet žinau, kad nereikia jų kaupti, kad jie netikri. Mes jais dengiam svarbius dalykus, kad jų niekas nenupigintų mūsų akyse, mes net bijojom, kad jų nepasiimtų svarbybių supirkėjas, galintis atimti viską, ką slepi po kelionėm dvokiančiais marškiniais. Bet nereikia nieko slėpti, galima patikrinti mėtant ant šaligatvio ir žiūrint, kaip niekas nepasiima to tavo su vaikystės sekmadieniais įgyto šventumo. Nėra vietos akimirkai tarp sekundžių auksinių šlaunų amžiuje, beje, ši spalva jau seniai nebe karalių spalva, šokanti šlapiais šaligatviais naktį, bjauriai išrašanti visas niekad neišaiškintas baisybes, savo netikrų šviesų dulkėm nuviliojanti į tas pačias aklavietes, kur neatbėga net laukiniai šunys, kur jau beveik negirdėti čigonų klastingo kalbėjimo, tik kažkokiam tirštam garuojančiam upely nuskandinamos nekaltos mintys. Naivūs žmonės, kurie manė, kad išsaugoję niekieno akių nepaliestą savo svarbiausią gyvenimo akimirką pasidarė bent kiek reikšmingesni, nors kiek svarbesni, bent jau savo akyse, aš žinau, kad niekam tas nėra leidžiama, nes pačioje pabaigoje, jau beveik susitaikius su savo tylia asmenine laime, parbloškia žinojimas, kad buvai tik sentimentalus kvailys, kuris norėjo šiek tiek pagražinti savo vienutės sienas vidutinioko nutapytais peizažėliais, kuriam reikėjo suprasti viską savaip, kad tik nenugalėtų bereikšmiškumas, kuris atviroj jūroj laikėsi ant entuziazmo šapelio ir įsivaizdavo, kad tai visa sala, nes kitaip nebuvo įmanoma priimti gyvenimo tokio, koks jis yra, to buvimo lyg plaukiojančios suglumusios žuvies stikliniam kube, kuri žiūri savo abejinga akim į parduotuvės iškaboj besišypsančią žuvį ir nesupranta, ko čia šypsotis.
Kiek daug avangardo nuobodžio skylei užkimšti, net persiverčiant per galvą, darant neįmanomus triukus, kad žiūrovas nusijuoktų ar apsiverktų, apsipilant prakaitu, kad koks tipas, troleibuse lupantis apelsiną, pakeltų galvą žvilgtelti, kas ten vyksta, šimtai išeikvotų minučių vien tam, kad tos minutės praeitų, raukšlės ir skausmas strėnose, kad nenusuktumėt akių į varžovo pusę, mums jūsų reikia, brangioji publika, be jūsų mes niekas, mes neturėsime pinigų bandelėms su džemu, o ne tik toms be jokio įdaro, su cinamono kvapu, reikia, kad visi kartu, vienoje krūvoje, jaustumėmės apgailėtinai, kad jūs dalyvautumėt mūsų spektaklyje ir todėl nebūtumėt geresni už mus, ir nuo jūsų kūno šilumos mes apsigautume ir patikėtume, kad tuoj mūsų nenušluos koks cunamis ar depresija, šito gražaus sapno neišblaškys statistika apie savižudybes, gal dar ne, gal spėsime įsitikinti ir su tuo įsitikinimu užmigti, ir su tuo įsitikinimu pasilikti amžiams kaip sustojusio laikrodžio rodyklė ties naujos paros pradžia, patikėti, kad šįkart tikrai mūsų vaidinimai ir mūsų knygos, ir mūsų šokiai, ir dainos, išrėkusios visą sumaišties gumulą, kažkokiu būdu susidėlios į visai prasmingą amžių.
Ar kas pastebėtų? Pastebėtų, kad pranokau save ir daugiau nebeįšoksiu į naują upę isteriškai klykdamas, jog pagaliau radau atsakymą (kuris buvo tik į maurus įstrigęs pagaliukas)? Jaučiu, kad tuoj apsigobsiu smėliu ir dumblu, ir niekas neras manęs, ir nejudins, ir gal net per daugel metų pavirsiu akmeniu. Juk akmeniui tas pats, jis nejaučia pykčio ir nerimo, išgyventų per daug nesiskųsdamas nei vėju, nei berniuku, kuris daro varlytes ežero paviršiuje. Taip būtų gera pamiršti vaikystės dienas, kai ieškojimas buvo paremtas bet kokių nuotykių geiduliu, ir jų buvo daug, tačiau tų dienų vis tiek gaila, lyg būtų neišpildytos, pusinės ir pramiegotos. Nes juk niekas taip ir neatėjo, nepakratė už peties ir nepasakė, kad po klajonių, triukšmingų ir bjaurių barų, niekad neužbaigtų pokalbių su nakty ištirpstančiais nepažįstamais, kurių ilgiesi, nes jie spėjo pavadinti tave draugu, tai jau „skaitosi“, tu jau esi tam sūkury, kuriam visada norėjai gyventi, ypač tada, kai pavydėjai tiems pankams paskutiniame nakties autobuse, kurie buvo taip toli, taip toli nuo tų sienų, kurias bandei pralaužti dar tik plaukų segtuku, ir nesupratai paprasto dalyko, kad aura gimsta prisiminimuose, visada per vėlai, visada per daug greitai išsisklaidanti, kad spėtum suprasti, jog tai tikrai buvo ji. O gal iš mūsų tiesiog pavogė tą aurą ar mes buvome jos neverti, nes visgi grįždavome namo tų rūpestingai pagamintų lietinių su varške, ar vis dar gėdydavomės, kad perkam pigiausias cigaretes ar kad niekada nenuėjome iki galo, nes matėme per daug naujojo amžiaus prevencinių filmukų?
Nebūtyje kažkur įstrigo pirmieji kerzai, pirmą kartą nedrąsiai sakomos šventvagystės, šaukšteliais įstumti vynkamščiai, visas tas padrikas laikas, kai kasdien pakeisdavai po keturias ateities specialybes, kai simpatija buvo ne seksas, o nuodėmės pirmą kartą, ir tokios didelės nuodėmės, nes buvo kam mus bausti. Ir dar buvo bent šešėlis to nematomojo, kurį kaltinai savo negerovėmis, tyčiodamasis iš statulos katedroje, nes vis tiek savo ateizmo paraštėse tas dievas dar turėjo balsą. Dabar liko neaiškūs lyg per širmą prisiminimai, kurie visgi neduoda ramybės, nes atskilo dalis tavęs ir nebežinai, tai buvai tu ar kas nors kitas, ir net nežinai, ar būtų galima užmiršti, nes nebėra kelio į tuščią atmintį, dienos niekada nebus tokios lengvos, kai dar nebuvo ką prisiminti.
Mes tiesiog vieną kartą išėjome iš to baro ir jis niekada mūsų neberado, nes mūsų įprastose vietose sėdėjo kažkokie tingūs rokeriai, kurie sakė, kad niekada nebuvo mūsų čia matę, traukinys, visada laukiamas su keista viltimi grįžus rasti savo kambarį ne tokį vaikišką, niekada nebepravažiavo, grasindamas įsitraukti po savo aliejuotomis geležėlėmis, ir niekas niekada nepaliko mūsų gitaros kopose, nes gal jos ten nė nebuvo. Kas dabar gali įrodyti, kad tai tikrai išgyventa, kad tos atraižos nesuspėjimų į paskutinį autobusą dar kažkur prikibusios prie senojo megztinio su kaukole ir per trumpomis rankovėmis, kokia nauda iš to, kai niekas nebegali patvirtinti, kad kažkur kažkada blaškėsi tokie vaikai, linksniavę Tarkovskio ir Bergmano vardus dar tik dėl to, kad pasirodytų prieš kitus, ir visada sustodavę ties tilto viduriu, tarsi upė bandytų pabėgti pirmą kartą?
Keliu skrybėlę prieš tą, kuris neišvažiuoja iš namų, kad išgirstų bent troleibuse stoteles pranešančią moterį, kurio namai ganėtinai jaukūs, kad juose būtų galima nieko neveikti ar nusišypsoti be kartėlio, kuris neišranda tyčia klausimų ten, kur turėtų viešpatauti ramybė, kad galėtų ieškoti į juos atsakymų, lenkiuosi tam, kuris nusiprausęs jaučiasi švarus, o išmuštas iš vėžių vis dar stebisi, pavydžiu tam, kuriam nereikia pleistro užkimšti riksmui, o glostyti iš eilės visus gatvės šunis – pajusti šilumai, kurio diena nepasimeta tarp kavinių staliukų ją velkant gatvėmis. Tavęs tokio, žmogau, aš nesuprantu, bet dėl tavęs džiaugiuosi.
Sunku pripažinti, kad nėra tau kada nors prieisimų vaikystės vietų, tokių mįslingų kaip Čiurlionio jūros vanduo ar miškai iš senų rusiškų atvirukų. Nelieka nieko kito, tik sėdėti virtuvėj ir žiūrėti į priešais esančio namo laiptinę, iš kurios niekas taip vėlai neišeina, ir todėl tenka nuobodžiauti.