Brangiausi dalykai
REGIMANTAS TAMOŠAITIS
Prisiskaitęs populiarios literatūros ir prisižiūrėjęs pažintinių filmų apie islamo kultūrą pradėjau daug ką savo gyvenime vertinti kitaip. Nedavė ramybės mintis – kaip jie ten, arabai, rūpinasi savo moterimis: kaip jas saugo, puoselėja, brangina. Puošia, auklėja ir lavina savo haremuose. Kokia jiems tai didelė vertybė. Pas mus moteris yra tiesiog žmogus kaip žmogus, be jokių ypatingų privilegijų. Bet pasižiūrėjus kitaip, jų akimis – tai labai brangi gyvenimo dovana.
Ir iš tikrųjų, kai gerai pagalvoji, moteris yra didelis turtas. Kaip vyras gyventų be moters? Bent jau aš – niekaip. Ar tai būtų gyvenimas? Žinoma, gal kai kam buvimas su moterimi yra tikras pragaras, bet tik jau ne man.
Taip mąstydamas vis kreipiau akis į žmoną, žiūrėjau į ją tarsi iš šalies, lyg matyčiau ją pirmą kartą. Kažkada juk ir pamačiau pirmą kartą ir iš karto atitinkamai įvertinau, bet paskui lyg pripratau. O kai pripranti, tai lyg ir nebematai…
Kažin kiek ji galėtų kainuoti? – patyliukais mąstau. – Yra graži, jauna, sveika, maloni, išmintinga. Kantriai ištveria visas negandas, moka gimdyti vaikus ir labai jais rūpinasi. Negaliu atsižiūrėti, kaip ji rūpinasi mūsų vaikais. Visokių gėrybių pilna. Ir malonės taip pat.
Manau, tokia moteris kainuotų tikrai labai brangiai. Būdamas musulmonu, tokios niekaip neįpirkčiau.
– Ką čia galvoji? – klausia žmona, meiliai žiūrėdama man į akis.
– Nieko, brangioji. Šiaip sau mąstau. Visokius niekus.
Sėdime Trakų karaimų smuklėje ir valgome kibinus. Nelietuviškas tas maistas, net neeuropietiškas, bet tokia jau čia tradicija. Griežta, įsakmi. Esi Trakuose – valgyk kibiną. Kitaip nėra ko čia važiuoti.
O galvoje vis ta pati įkyri mintis. Ir jaudina, ir kelia nerimą. Vis dėlto – kiek ji galėtų kainuoti?..
Aš juk ją gavau už dyka, tokią brangią dovaną. Bet pasakoti jai apie mano naujas įžvalgas gal neverta? Nežinia, kokios būtų pasekmės. Gal su manimi nebesišnekėtų? Kas aš jai toks? Painiame gyvenimo kelyje sutiktas atsitiktinis pakeleivis. Geriau jau patylėti.
Vėl žiūriu į ją – maitina kūdikį, kartu ir pati užkąsdama kibino, kiek jo spėja nugriebti. Gerai, kad sugebu bent tą kibiną įpirkti, vis šiokio tokio gėrio mūsų gyvenime esama.
– Ką galvoji?
– Nieko, mieloji. Ar kibinas skanus?
– Esu valgiusi ir skanesnių, – juokiasi.
Nusiraminu. Ji man neturi jokių priekaištų. Įstūmiau į vargą, bet nepriekaištauja.
Vis dėlto gerai, kad gimiau europietis, kad esu lietuvis. Kad ir ubagas, o štai tokį turtą valdau. Vargstantis humanitaras. Bet užtat moku mąstyti.
Ji irgi moka mąstyti (dėl to jos kaina turėtų būti tik dar didesnė), tad dažnai mąstome kartu. Daug ką mes darome kartu. Mes taip pasižadėjome vienas kitam, ir tai yra gerai.
Kai ką nors mąstau atskirai – iš to man nebūna jokio džiaugsmo. Atskirai mąstančiojo kaina – nulinė. Vienatvė apskritai neturi prasmės.
– Apie ką tu vis galvoji?
– Nieko ypatingo. Džiaugiuosi nuostabiomis rudens spalvomis. Kokia puiki mūsų šalis! Šalelė Lietuva. Toks gamtos grožis aplinkui. Visi turtai čia – už dyka, – sakau, žiūrėdamas jai į akis. – O štai tokie arabai nieko neturi. Pas juos vien smėlis ir dykumos. Tai kas, kad po tuo smėliu naftos upės teka. Nenorėčiau ten gyventi.
– Ar aš tave ne per daug kontroliuoju? – staiga klausia ji.
– Nė kiek ne per daug. Niekada nebuvo per daug.
– Tai gerai. O tai vis tyli ir tyli.
– Aš tiesiog mąstau. O štai dukra mane tikrai kontroliuoja. Gal net per daug, – sakau, žiūrėdamas į žaidžiančią dukrą. Tai jai kibinas neskanus, tai apelsinų sulčių per mažai. Galėjo iš anksto namie vandens daugiau atsigerti. Juk jis mūsų Lietuvoje toks sveikas ir skanus. Arabai tokio vandens neturi. Smėliu veidus prausia. Savo degalinėse aikšteles benzinu plauna…
Ir mašinas jie keičia kas treji metai. Bet moterims važinėti kažkodėl neleidžia. Liūdna, kad taip yra. Mūsiškiai dažniau keičia moterį, o ne mašiną. Taip daro dėl kažkokio dvasios aklumo, nes neturi su kuo palyginti savo įpročių ir nežino tikrųjų vertybių…
Kažkokios nesąmonės galvoje, visiška painiava. Jaučiuosi taip, lyg prarasčiau tapatybę. Mažiau reikia skaityti, mažiau viską čia lyginti. Juk nepalyginsi kibino su cepelinu.
Grįžęs namo kaipmat sudeginsiu visus tuos nesveikus skaitalus. Ir dar savo užrašus su visomis mintimis. Vis tiek iš jų jokio džiaugsmo, jokios naudos.
Ir vis dėlto – nuostabi yra mūsų šalis. Patys brangiausi turtai, patys gražiausi dalykai čia yra už dyka. Nesuvokiama malonė tau vien už tai, kad esi žmogus.
Ko gero, savo tikėjimo niekada nekeisiu.
Komentarai / 2
Rašyti komentarą
Turite prisijungti, jei norite komentuoti.
Nuostabus tekstas, jį paskaičius ši graži diena bus dar gražesnė. Nuoširdžiai :)
Neišvengiamai šypsausi. Ir dar taip gudriai: lyg ir autentiška patirtis, bet su paklaidinimais. :)