Kelyje
VYTAUTAS BRONIUS
Tęsinys. Pradžia Nr. 36
Vieną kartą Paryžiuj Svaičiojau apie tave.
VII diena, 2012-06-27
Visą naktį su Ūla muistėmės ant autobuso sėdynių, ieškodami miegoti patogios pozos, kol šeštą valandą ryte staiga pramerkėme akis ir pamatėme jį – Paryžių. Išsiritau iš autobuso paskutinis, pasiėmiau kuprinę ir panarinęs galvą nusekiau iš paskos Ūlai, kuri, laikydama savo putliose rankelėse nutrintą „Nokia“ ir skaitydama joje mūsų būsimo šeimininko siųstas nuorodas, jau vedė artimiausios metro stoties link. Apsimiegojusiomis akimis sekiau mūsų pirmąjį paryžietišką maršrutą: Porte Maillot–Champs-Élysées–Louvre-Rivoli–Châtelet–Saint-Paul–Bastille–Gare de Lyon– Nation, kol vėl užsnūdau.
Štai jis! Trumpų tamsių plaukų, vešlių antakių, ilgoka nosimi, romaus žvilgsnio, plonų lūpų, su megztuku, šortais ir paplūdimio šlepetėmis. Stovi tarpduryje ir tokiomis pat pavargusiomis kaip mūsų, tik prancūziškomis akimis pasitinka mus, kopiančius su savo kuklia manta į jo bastilišką miego bokštą. Mūsų globėjas Pierre’as! „Bonjour! Je m’appelle Ūla“, – sučiauškia Ūla. Mes įslenkame į ankštoką, tačiau jaukų būstelį. Šeimininkas nedelsdamas pasiūlo atsigerti ir kelias valandas numigti ant jo sofos (kiek kūnų ji jau matė ir jautė per savo daiktišką egzistenciją?). Mudu su Ūla drauge iškliunkiname litrą vandens ir kaip lavonai krentam ant minkštų miegmaišių.
Pabudę po keturių valandų susipažįstame su Samu, kuris, kaip ir mes, svečiuojasi Paryžiuje ir taip pat yra apsistojęs pas Pierre’ą. Samas yra iš Australijos, pastaruosius pusę metų studijavo architektūrą viename Suomijos universitetų, o dabar keliauja po Europą. Jo šviesūs plaukai krenta ant įraudusio nuo saulės veido, kuris vis pasidabina plačia šypsena. Jis pasiūlo kartu nuvykti į Pompidou centrą ir mes džiugiai sutinkame.
Iš tolo mus pasitinka pastato kūnas tvirtais kaulais, įvairiaspalvėmis kraujagyslėmis, kuriomis teka vanduo, dažų likučiai ir įvairios pamazgos, išeinamosiomis angomis, iš kurių virsta tankūs garai, stikliniu paviršiumi, pro kurį galima regėti šimtus žmogiškųjų kraujo kūnelių, šmirinėjančių po šiuolaikinio meno galerijos vidurius. Samas kaip įbestas stovi prieš milžiniškas Warholo moterų galvas – jos šypsosi jam, jis atsako tuo pačiu. Ūla su smalsiu išgąsčiu apžiūrinėja ruso Kuliko žmogaus-šuns performanso nuotraukas. Ji vis kraipo galvą, o kai prisiartina prie paskutinės fotografijos, kurioje Kulikas doroja vyro kaklą, tarsteli kažką rusiškai ir susiraukusi nueina prie masyvios musmirės skulptūros salės gale. Aš leidžiu laiką tarp 43 Beuyso veltinio ritinių, į kuriuos susigeria ne tik mano balsas, bet ir mintys. Galiausiai trise pamedituojame prie menamos Žilvino Kempino juostelės, kuri visaip sukasi ir rangosi ore, pučiama mūsų vaizduotės ventiliatorių, – buvome taip apsidžiaugę, kai pamatėme Kempino pavardę galerijos žemėlapyje, bet jo darbo 22-ojoje salėje taip ir neaptinkame, matyt, kažkur išvežtas ar nustumtas į saugyklą; paklaustas apie tai salės darbuotojas tik pagūžčioja pečiais. Tačiau pats buvimas toje salėje man ir Ūlai sukelia nostalgiškas mintis, kaip, gyvendami Vilniuje, vaikščiodavome į ŠMC. Buvome ką tik susipažinę ir mums niekas nerūpėjo, net Kempinas…
Šalia Pompidou centro yra siaura gatvelė, kurioje galima sutikti vieną iš nedaugelio pasaulio užsakomųjų poetų. Praeiviai paprasčiausiai pamėtėja jam atsitiktinį žodį ar sakinį ir nuo jų atsispirdamas jis per keletą minučių sena rašomąja mašinėle tik čiaukšt čiaukšt – ir sukala eilėraštį. Perskaitai, pasimėgauji ir sumoki jam tiek, kiek tau pasirodo verta. Štai tokios žaidimo taisyklės. Kai pagalvoji, poetai metų metus laukia, kol juos aplankys mūza, ir net apsireiškusi ji ne visada būna dosni, o šis žmogus per septynias minutes sukuria eilėraštį ir dar prašo, kad atsilygintume, remdamiesi savo nuojauta! O kaipgi mums suvokti, kiek vertos tos jo eilutės, sukurtos Pompidou plenero ore?
(couchsurfing)
i wish your couch was the red dress you wore when your husband took the pic that profiled my travel dreams
i wish you had the time you wasted overseas with a shitload of douchebags who were not like me but there you are working all day long for a thrilling oil company that poisoned the sea of my caribbean dreams
27/6/12 Antoine
Vakarop Pierre’as nusiveda mane, Ūlą ir Samą į piceriją, o paskui į netoli namų esantį barą žiūrėti futbolo rungtynių. Ten prie mūsų prisideda dar dvi couchsurferės, Juna ir Jenny, taip pat apsistojusios pas Pierre’ą. Juna – auksaplaukė amerikietė, kurios ramios melsvos akys lengvai prisimerkia, kai ji apdovanoja mane ir Ūlą santūriu šypsniu. Tuo tarpu anglė Jenny beria žodžius pro sudėtas į straubliuką putlias lūpas ir vis pakedena savo rusvus garbanotus plaukus. Vakaras prabėga šnekučiuojantis, gurkšnojant gaiviuosius gėrimus ir grožintis įspūdingu vienuolikių žaidimu. Ispanai triumfuoja, o mes ir vėl pajuntame mūsų kūnus apglėbiantį nuovargį.
VIII diena, 2012-06-28
Per Lašezo kapinėse iš ten palaidotų įžymybių aplankome Jimo Morrisono, Marcelio Prousto ir Oscaro Wilde’o kapus. Kaip ir pridera nekropoliui, čionykštis oras niaurus ir, kad ir kur eitume, mus sekioja pilki apsunkę debesys, tarpais šaudydami į mus mažomis lašų kulkomis. Prie Wilde’o kapo Ūla ištaria: „Būtų jėga, jei tokios kapinės būtų Vilniuj ir galėtume kada panorėję eiti išgerti vyno prie Wilde’o kapo. Aišku, iš pradžių reikia, kad jį ten perlaidotų.“ Aš atliepiu, kad Antakalnio kapinėse vienas greta kito palaidoti Kunčinas ir Gavelis. Prie jų išgerti kada nors tikrai norėčiau. Ūla iš lietuvių norėtų gal tik prie Gedos: „Nedaug aš jo skaičiau, bet ką skaičiau, tai labai galingi eilėraščiai.“ Vėl ima krapnoti ir mes nutilę sužiūrame į Wilde’o kapo monumentą, apjuostą gerbėjų išmarginta plastikine siena. Ūla vėl prabyla jau tik prie nekropolio vartų – sustojusi pažvelgia į mane, keistai nusišypso ir pareiškia: „Ir mirtis nebus nugalėta.“ Ištarusi šiuos mackiškus burtažodžius, ji ūmai užšoka ant (iš anksto nusižiūrėto) skruzdėlyno, stipriai įspaudžia į jį padus ir pasukinėja į šonus. Prie vartų su mumis atsisveikina Samas – jis po poros valandų išvyksta į Londoną, o jau iš ten lėks į Suomiją. Atsiskiriame nuo Jenny ir Junos ir patraukiame miesto centro link.
Varginami košmariškai karštos saulės ilgai pėdiname iki Dievo Motinos katedros. Paskui ilgai ilgai laukiame kilometrinėje eilėje, kuri, laimei, nusidriekusi pavėsyje. Ilgai ilgai ilgai kopiame į katedros bokštus, kol užkopę staiga pamatome gigantišką Paryžių, tarsi patiestą ant staltiesės. Nors nė vienas iš mudviejų nėra skaitęs „Paryžiaus katedros“, jaučiamės kaip du kvazimodai, spitrijantys į romantikų sostinę iš, deja, svetimos mums varpinės. Kaži, gal kaip tik dabar kažkur apačioj vaikštinėja ir manoji Esmeralda?
Namie (tyčia grįžome anksti) mikliai sutarkuojame dar išvakarėse pradėtas tarkuoti bulves, aš supjaustau svogūną, Ūla įmuša du kiaušinius, įberia druskos, ir voilà – lietuviški pietūs paruošti! Britė Jenny ir amerikietė Juna sako, kad skanu ir kad visuomet įdomu paragauti ko nors naujo. Šeimininkas Pierre’as savaitei yra išlėkęs į kitą šalies galą, tad mūsų bulvinių kleckų jis taip ir nepaskanauja. O gaila, labai norėjome jį pasiimti į šią mažytę kulinarinę kelionę po mūsų gimtąjį kraštą. Juolab kad troškome ir atsidėkoti: išvažiuodamas Pierre’as be ilgesnių dvejonių paliko mums savo buto raktus.
Ateiname į barą: „Deux blanches, s’il-vous plait.“ Vos kelios minutės iki „laimės valandos“ pabaigos, tad pirmas bokalas už 5 €, kiti – po 6,50 €. Barmenai mus jau atpažįsta – gauname nemokamą traškučių dubenį. Vokietija–Italija – apmaudžiai 1:2, italams pergalę pelno didysis Balotelli gremliniška skiautere.
Paskui metas diskusijai su Ūla apie britų ir lietuvių etiketo skirtumus ir būtent Didžiojoje Britanijoje nutinkančias nepatogias socialines situacijas. Kalbėdami sukame ratus aplink kvartalą ir Nation aikštę (kaip dera jos pavadinimas prie mūsų diskusijos temos!), pirmyn atgal, pirmyn atgal, ir taip pusantros valandos. Eidamas greta Ūlos vis mąstau, kad šioje kelionėje imu pažinti ją daug labiau, nei buvau pažinęs per keletą ligtolinio mūsų bendravimo metų. Ji man patiki vis daugiau paslapčių, aš jai. Net nejučia pradedu įsivaizduoti įvairias mūsų santykių ateities vizijas.
Grįžę namo dešimt minučių bandome išlankstyti sofą-lovą. Kokius sapnus mes šiąnakt sapnuosime?..