Patarimas draugui
AISTĖ KISARAUSKAITĖ
Ar tik nebūsi link rudens ir vėl įsimylėjęs? Tą pačią moterį kaip visada. Tu jai sakai:
– Tyla.
O ji nutyli, neatsako. Tik pirštais lygina paklodę. Jūs nemiegojot, aš žinau, tačiau čia jai kažkaip keistai atrodo, kad liečiat siūlę, kad tavo rankos rūpestingai trupina raukšles. Nors puikiai vėjo išdžiovinta (tarp obelų ji ištiesė virvutę, todėl jauti, kaip dvelkia antaniniais), paklodė nelygi, ir gėlės susiglamžiusios. Galbūt todėl ta moteris nutyli. Jūs juokiatės lyg užsukti, niekaip neišgeriat arbatos, nes mintyse tą baltą lauką ištiesę laikot už kampų. Matuojatės, ar telpat. Taip. Jūs telpate abu, nei colio neužaugot, nei sprindžio, nei dalgio, nei saujos pelenų.
– Ar tau tikrai patogu su neišlyginta paklode ir susiglamžiusiom gėlėm galvoj kasdien miegot? – aš klausiu.
Ir tu man visko primeluoji, kaip tau gerai, koks tu laimingas.
– Nors dvi žoliapjoves į galvą dėk, vis tiek aš nieko nepajausiu, nes ten tyla, – kaip visada man atsakai į pastabas, o mintyse ir vėl žingsnius dėlioji. Aš matau.
– Varyk, drąsiau! – norėčiau tau patart. – Baltieji pradeda ir laimi. Tokia taisyklė, patikėk. Ir pėdomis išlyginsi paklodę, surinksi žiedus, jinai tarp knygos puslapių sudės, kaip dera gerai išauklėtai panelei.
Štai, atvažiuoja dvi žoliapjovės per lauką. Sakau:
– Matai? Juodieji jau dėlioja savo rikį, bokštą ar valdovę. Aš nežinau Kasparovo ėjimų, gambitų, rokiruočių ir t. t., tiktai girdėjau, kad būtina pirmam pradėt.
– Tyla, – sakai vos girdimai. Nustebusi regiu, kaip baltas pėstininkas šokteli į priekį, labai nedrąsiai, tik vieną pustonį. Per baltą lauką driekiasi šešėlis.
– Nejaugi man juodieji liko? – sutrikusi mintyse sau tariu, kad neišgirstum.
Labai norėčiau tau teisingą patarimą duot, bet tik į žemę dūžta obuoliai, nespėju rinkt ir žolę pavėlavau nupjaut. Nesugalvoju nieko. Negaliu juodaisiais eiti. Bus per sunku, todėl tiesiog nutyliu. Ir tie žiedai sudžiūvę man tarp žodžių trukdo, prikaišiojai į teksto puslapius, dabar nesiseka rašyt! Gerai, palauk truputį, išlyginsiu paklodes. Išskalbsiu vasaros gėles, dar pernai paliktas po obelim, į spintą sudėliosiu. Gerai, daugiau nenutylėsiu. Tiktai iš anksto užsakau – gal galima ir aš baltaisiais eisiu? Kampiniai bokštai tolumoj, prie gelstančio beržyno, gremėzdiškai rikiuojasi lauke, kurį dar naktį padengė šalna. Sakau:
– Tyla.
Tu nenutyli, atsakai:
– Rugsėjis.
– Žinai, – dialogą negarsiai tęsia moteris, o tu su baime žiūri, – kai aš buvau Berlyne, neseniai visai, bevardžiam parke eidama taku baltųjų pėstininką pamestą radau. Gal tu žinai, ką tai galėtų reikšti?