Susirinkimo fenomenas
AUŠRA LUKŠAITĖ-LAPINSKIENĖ
Išgirdusios, kad šaukiamas susirinkimas ar posėdis (jau n-tasis šiais metais), apmiršta visos registruotos blusos, o nelegalės, susirinkusios šlepetes, nesidairydamos pabėga pas kaimyną. Iš pradžių ši žinia atima žadą. Imi žiopčioti kaip kirčio laukiantis karpis „Maximos“ akvariume. Paskui bandai desperatiškai ieškoti priežasties, paaiškinančios būsimo susirinkimo būtinybę ir neišvengiamumą. Kai galutinai įsisąmonini, kad galimybės išsisukti nuo posėdžio nėra jokios (nebent emigruotum), apima panika. Kartais ją palydi tylus tarptautinis keiksmas. Jis padeda prisijaukinti mintį, kad keletui valandų judėjimas laike ir erdvėje bus apribotas. Maksimaliai. O tavo poreikiai sumenks iki minimalaus mastelio. Susirinkimai egzistuoja nepriklausomai nuo individualių norų ir troškimų. Troškimus, pasak Haruki Murakami, „neišvengiamai lydi išbandymai. Tik troškimų maža ir visi jie abstraktūs, o išbandymų – su kaupu, ir visi jie konkretūs.“ Išbandymas susirinkimu – labai konkretus. Ir pasikartojantis – reguliariai arba ne.
Reikėtų filmuoti ne tik Seimo posėdžius, bet ir eilinės įstaigos darbuotojų susirinkimus. Daug įdomios informacijos tuose realybės šou galėtų rasti romanų kūrėjai (humoreskų autoriams teliktų nupasakoti matytus vaizdus – ir kūrinys baigtas). Sociologijos ir antropologijos studentams jie suteiktų apsčiai medžiagos moksliniams darbams. Psichologai ir psichoterapeutai, mūsų sielų ir visokių ten kolektyvinių bei individualių sąmonių ir pasąmonių blusinėtojai, turėtų unikalią progą stebėti savičiausių asmenybės tipų elgesį ir saviraišką tose stresinėse situacijose, kurios kartais primena pilietinio karo batalijų scenas, kartais ima panėšėti į Anatolijaus Kašpirovskio hipnozės seansus, o retkarčiais netgi tampa kažkokiomis postmoderno instaliacijomis – spalvų ir triukšmo daug, o pagrindinė mintis išslysta, išskysta ar nuskęsta begalinių diskusijų linmarkoje.
Štai susirinkimo pirmininkas iškilmingai praneša, kad šiandienos posėdžio darbotvarkę sudaro aštuoni svarbūs klausimai ir dar 13 „einamųjų reikalų“. Neturėję progos dalyvauti susirinkimuose gali paklausti, kas gi tie „einamieji reikalai“. O, tai itin svarbūs reikalai ir reikaliukai, kurie eina eina (nors gal tiksliau būtų sakyti – slenka tarsi Balio Sruogos aprašyti klipatos), tačiau niekada niekur neišvyksta. Nors egzistuoja ne virtualiojoje erdvėje, ne skaitmeninėje laikmenoje – sugeba užstrigti patikimiau už patį patikimiausią kompiuterį. Jie nemažėjantys, nenykstantys arba nuolat mistiškai atsinaujinantys. Kaip Prometėjo kepenys: dieną maitvanagiai sulesa, per naktį – vėl sveikutėlės. „Einamieji reikalai“ gali sukelti migreną net ir niekada ja nesirgusiam posėdžio dalyviui. Jautresnės psichikos darbuotojui kyla pavojus susidurti su emocine deprivacija, kuri rimtai išklibins savivaizdžio ir savivertės pamatus. „Einamieji reikalai“ pavojingesni už šaltąjį karą ir Talibano sukilėlius, grėsmingesni už ekonomikos ekspertų prognozes ir link Žemės skriejančią kometą. Banalesni už teliko blondines. Ir visai nemobilūs. Sugebantys eiti niekur nejudėdami.
Tiesą sakant, tie reikalai nežada niekur emigruoti. Kur rasi kitą tokį Edeną, tokią Pažadėtąją žemę kaip susirinkimas? Niekur, nors tūkstantį ir vieną naktį keliautum, nors perplauktum visus vandenynus po vieną ar visus iš karto, nors perliptum everestus, kilimandžarus ir kitas įveiktas ir drąsuolių tebelaukiančias viršukalnes. Žiūrėk, praėjusį mėnesį juos aptarėme, išsprendėme, užprotokolavome arba pažymėjome ženklu „Ne protokolui“. Tai itin tinkamas grifas, kai reikia pagąsdinti tą, kuris išdrįso per aukštai galvą pakelti (nėr ko kitiems saulę užstoti), pasakyti, ką galvoja (galvojimas kenksmingas sveikatai), apdovanoti projekte nedalyvavusius kolegas (dalyvavusieji iš pretendentų į apdovanojimus sąrašo išbraukiami pirmiausiai) ar nubausti nekaltuosius (kad negadintų nuotaikos savo moraliniu tvirtumu ar (a)moraliais principais). Po mėnesio – vėl tas pats.
Ką veikti susirinkimo metu, priklauso nuo dalyvio intelekto, fantazijos, interesų, sveikatos ir kitų reikšmingesnių ar silpnesnių veiksnių. Štai Jonė, įsitaisiusi kampe, niekaip negali apsispręsti, kurį nagų laką užsisakyti iš naujojo „Avon“ katalogo. Tas žalsvas geriausiai tiktų prie naujojo kostiumėlio, kurį nusipirko „Humanoje“, bet persikų spalvos – šio sezono mados klyksmas. O gal imti abu? Bet tai daugiau kaip 40 litų, o atlyginimas dar toli… Vaida įnikusi studijuoja painų mezgimo raštą ir jau įsivaizduoja save pasipuošusią nauju megztuku. Malvina nepakeldama galvos skaito „Žmones“, Loreta studijuoja Heideggerį, o Dina pleškina SMS net nežiūrėdama į telefono mygtukus. Žvilgteliu į kitą pusę. Prie sienos sėdinčios kolegės neužsiima jokiais pašaliniais darbais, bet nesiklauso, iš akių matau – tikrai nesiklauso. Gal reflektuoja nuėjusio dešimtmečio aktualijas? O galbūt įsigilinusios į kūrybinės vizualizacijos vingius ir tiesiąsias. Sakoma, tai pažangiausias ir pigiausias būdas įgyvendinti savo lūkesčius. Netikite? Baikit… Tikrai netikite? Tiek to, aš irgi netikiu, bet pabandyti juk galima. Susirinkimas tam – tinkamiausia vieta. Vaikai nezirzia, vyras nebamba. PMS simptomai – ir tie sušvelnėja. Kartais net visai dingsta. Vadybininkai nesiūlo galų ir viasatų. Vitaminų ir kupranugarių vilnos antklodžių. Realybė čia tampa fikcija. Atvirkščias procesas taip pat įmanomas. Į susirinkimo erdvėlaikį sugrąžina raginimas balsuoti. Už ką ir dėl ko, suvokti sudėtinga. Nes susirinkimo temą be kovos ir konkurencijos nugali Julios Kristevos „Maišto prasmė ir beprasmybė“. Taip įninku aiškintis, ko maište daugiau – prasmės ar beprasmybės, kad visi „už“ ir „prieš“ virsta maištu. Be prasmės.
Ilgiau išlikti susirinkimo erdvėje ir laike nepaprastai sudėtinga, vis kyla nenugalima pagunda paklaidžioti po dangaus pievas. O tai daryti aš labai mėgstu – mea maxima culpa. Užtat per susirinkimą sėdžiu per vidurį, o apsaugai sustiprinti įsitaisau už plačios Paulinos nugaros. Žinoma, neprieštaraučiau, jei priekyje sėdėtų koks asmens sargybinis Kevinas Costneris, galėtų ir Michaelas Douglasas ar bent jau Žydrūnas Savickas įsitaisyti, bet tada gal net kiltų pagunda uždainuoti „Ja sošla s uma, o malčik strannyj“. Tokios (ne)intelektualios personos stengiasi išnaudoti susirinkimų laiką su didžiausiu naudingumo koeficientu: susitvarkau nebaigtus dokumentus, apskaičiuoju nesuskaičiuotus rodiklius, išsprendžiu 15 sudoku, nusirašau naują troškinio receptą (maisto gaminimas nėra didžiausias gyvenimo malonumas, bet retkarčiais šeimą pamaitinti reikia, bent jau tądien, kai nebūna susirinkimų). Skaitau. Mąstau. Medituoju. Draugė niršta: už valandos dailės galerijoje parodos atidarymas, paskui vynas ir neįpareigojantys pašnekesiai. Be jokių informacinių technologijų. Be skaičių. Regresijų. Progresijų. Viltis, kad suspės, pasiblaškiusi uždūsta. Šį susirinkimą neprisikels. Bandau draugę raminti: „Look on the bright side of life. Perskaitei pusę Alfonso Andriuškevičiaus (knygos). Literatūra juk irgi menas, nors ir ne paveikslai.“ Nenuraminu. Tik dar labiau sunervinu. „Dar kartą pacituok tuos savo anglus – užmušiu.“ Prisimenu „Monty Python“ filmo sceną, kur prie kryžių pririšti kankiniai dainuoja šią Erico Idle’o dainą. Jiems palengvėja. Jie net ima šypsotis. Draugė ne. Gal ir jai palengvėtų, jei pati uždainuotų? Bet nebesiūlau. Tęsiu maišto prasmės ir beprasmybės paieškas Kristevos ir susirinkimo (kon)tekste.
Pranešėjai keičiasi, klausimai ir problemos niekaip neišsenka. Ekrane mirga grafikai, lentelės, diagramos. Vizijos, misijos, progresijos, regresijos… Kažkas skaito, kažkas svajoja arba miega atmerktomis akimis (gal kontempliuoja sapnų vaizdinius), kažkas skaičiuoja kaktuso, džiūstančio ant palangės, spyglius. Klausiate, kas gi sprendžia visus tuos kilnojamus ir nekilnojamus klausimus? Koks įžūlumas? Sprendžiame mes, posėdžio dalyviai, antraip kogi čia prakaituojame keturias valandas? Sprendžiame priešokiais tarp kitų jau minėtų ir likusių čia nepasakytų darbų, apie kuriuos ir užsiminti, sakyčiau, būtų neetiška.
Neprisimenu, nors bilobilą geriu visi metai, kada ir kas prisispyręs tvirtino, kad įmonės darbuotojų susirinkimai suteikia neįkainojamą progą išspręsti visas netikėtas ir numatytas problemas, sudaro sąlygas iškelti naujas idėjas, bendrauti, bendradarbiauti ir kitaip naudingai komunikuoti dėl bendrų įstaigos tikslų. Norėčiau bent akies krašteliu žvilgtelėti į tokį susirinkimą. Tačiau kada ir kokioje galaktikoje vyksta panašūs susirinkimai – kol kas išsiaiškinti nepavyko.
Mūsų susirinkimai – tikras kovos laukas, kur jauti, kad nervai sudirgę iki pavojingos perkaitimo ribos, kai kolegų nebeskiri nuo teroristų radikalų, keliančių grėsmę visiems apskritai ir tau asmeniškai. Retkarčiais susirinkimas labiau primena marsiečių, patekusių į kažkokią keistą, visai nepažįstamą planetą, sambūrį, kur desperatiškai bandoma suvokti, kas dedasi aplink. Meditacijos virsta instaliacijomis. Susirinkimo dalyviai – Helovino kaukėmis. Pavojingomis tik laikinai. Kol baigiasi susirinkimas ir dar šiek tiek po jo. Kol susigrąžini kažkur bandžiusią sprukti sąmonę.
Ir vis dėlto mūsų susirinkimai – ne eilinis įvykis, tai stačiai fenomenalus diskursas, kur materialioji nauja kovoja dėl pozicijų su dvasiniu kūrybiniu polėkiu. Garsūs Lietuvos rašytojai sukūrė bendrą romaną pavadinimu „Siužetą siūlau nušauti“. O man labiausiai norėtųsi nušauti susirinkimą. Ne iš keršto, ne iš pykčio ir net ne dėl smagumo. Dėl naujo siužeto. O gal reikėtų paskelbti taikliosios rankos (nebūtinai draugaujančios su indėnais) paiešką? Gerai būtų, jei ji turėtų stebuklingą ginklą (būtinai mirtiną), garantuotai pataikytų į dešimtuką (bet prizo už tai negautų, reikia juk laikytis taisyklių iki galo) ir nušautų visus susirinkimus in corpore. Aš savo ruožtu aprašyčiau šio fenomeno agoniją romane „Į rytus nuo posėdžio, į vakarus nuo susirinkimo“ arba „Aš žinau, ką tu padarei susirinkimui“. Tik įdomu, kur tuomet patrauktų tie einamieji reikalai?