Būtų galima sakyti, kad tai – pasakojimas
OLJA SAVIČEVIĆ-IVANČEVIĆ
Yra pasakojimas, apie kurį galvoju ištisas dienas. Tiesą pasakius, apie jį galvoju jau dvidešimt metų, bet tik visai neseniai supratau, kad tai galėtų būti pasakojimas. Jis vadinasi „Jūra už dangoraižio“, o bėda ta, kad visas pasakojimas telpa į vieną vienintelį sakinį:
Aštuoniasdešimt šeštaisiais mano tėvai skyrėsi, ir aš tą vasarą praleidau pas močiutę didesniame mieste, o jūrą galėjau matyti tik iš dangoraižio viršūnės.
Tiesą pasakius, šis pasakojimas mane taip apsėdo, kad nusprendžiau kuo greičiau aplankyti močiutę, kuri vis dar gyvena to dangoraižio dešimtame aukšte. Močiutė dabar jau gana sena, bet vis tiek kiekvieną dieną eina pas kirpėją suktis garbanų ir su teta Micika kepa tortus, puošia juos įvairiaspalviais trupinėliais bei cukrinėmis gėlėmis ir parduoda švenčiantiems gimtadienius ir kitas šventes.
– Jeigu būtum pasakius, kad ateisi, būčiau tau iškepus zuikį su tinginukais, – pradėjo suktis virtuvėje. – Dabar tai liksi it musę kandus?! A kodėl nepaskambinai, po velniais!
Aštuoniasdešimt šeštaisiais mano tėvai skyrėsi, ir aš tą vasarą praleidau pas močiutę didesniame mieste, o jūrą galėjau matyti tik iš dangoraižio viršūnės.
Vasarą leisdavome kartu eidamos į turgų ir į kirpyklą, kur daugybė moterų sėdėjo po plaukų džiovintuvais. Močiutė dažnai gamindavo mano mėgstamiausią patiekalą – zuikį su padažu ir tinginukais. O po pietų ji išeidavo pas tetą Miciką kepti šventinių tortų, kuriuos puošdavo įvairiaspalviais trupinėliais.
– O tu man meluodavai, kad skaitai privalomą literatūrą, nors iš tikrųjų bėgdavai į dangoraižio terasą žaist su tuo savo prakeiktu Zane Donkovu.
Zanė Donkovas ruošiasi pataisoms dangoraižio viršūnėje esančiame mažyčiame butuke, kuriame gyvena kartu su tėvu. Ir rūko. Šiemet jis septintokas, galbūt pereis ir į aštuntą klasę, priklauso nuo pataisų rezultatų. Aš nedraugauju su tokiais, kurie rūko ir ruošiasi pataisoms.
…Vieną popietę nusprendžiau liftu pakilti į penkioliktą aukštą, tada užbėgti tais šešiais siaurais laipteliais, kuo tyliau atidaryti terasos duris… Iš ten turėtų matytis jūra. Bėgu tarp skalbinių, kojinių jūros, paklodžių kalnų. Mano kelio pabaigoje – ant turėklų – sėdi berniukas. Sėdėdamas ant turėklų, jis mosuoja kojomis ir į dangų pučia tabako dūmų kamuolėlius. Jo nugara molio spalvos ir nuoga, jis mūvi tik havajietiško stiliaus trumpas kelnes, jo pėdos basos, o nykštys kruvinas, sumuštas. Pavojingai linguodamas ant tų turėklų, per kuriuos persisvėrus gatvėje stovintys automobiliai atrodo kaip žaisliukai, užuot pasisveikinęs, Zanė Donkovas aukštai pakelia savo koją ir pakiša nykštį man prieš nosį:
– Be pleistro.
– Aha. – Palinguoju galvą, visai nesistebėdama.
Zanės plaukai geltoni ir garbanoti. Jis žino daugybę dalykų, kurių jo amžiaus berniukai žinoti neturėtų. Kiekvieną dieną, kai močiutė eina pas tetą Miciką, aš palieku knygas ir skubu į penkioliktą aukštą. Ten jis būna Sojeris arba Kvržica. Aš dažniausiai būnu Alisa Stebuklų šalyje arba kartais Pepė. Jis mane vadina snargle, bet man tai nė motais. Kai neturime ką veikti, vaikštome aplink terasos turėklus. Apačioje, lyg iliustruotoje knygoje, už pastatų, parkų ir gatvių, matosi pliažas, uostas tolumoje ir mažytis lopinėlis jūros, labai žydros, su popieriniais laiveliais…
Močiutė patiesia staltiesę, padedu jai padengti pietums stalą. Ji vis dar tiesi ir liesa. Reguliariai dažosi plaukus. Kai nusišypso, o šypsosi ji plačiai kaip ir aš, viršutinėje eilėje pasimato du auksiniai dantys. Tada ji manęs klausia, ar reikėtų tuos dantis keisti į porcelianinius, nes tada buvo tokia mada, auksiniai dantys. Atsakau, kad ji ir taip labai graži ir kad tie dantys ją iš tiesų puošia, juk net šiuolaikinės popžvaigždės dantis puošia deimantais, o tai yra tas pats. Tada ji būna patenkinta ir dar priduria, kad visi dantys, išskyrus tuos du, yra tikri. Atrodo, kad tuo ji labai didžiuojasi. Stiklainyje kvepia salsa, bet aš visų pirma turiu suvalgyti tą sriubą.
Stipriausius pasaulio dantis turėjo Zanė Donkovas. Tas berniukas dantimis atidarinėdavo butelius ir galėjo perkąsti bet ką. Gyrėsi, kad kartą netgi nukando galvą balandžiui, kuris šnerkšdavo ant paklodžių. Jis buvo grėsmingas, tas Zanė Donkovas.
Vieną velniškai karštą vasaros popietę gulėjome po ištemptomis paklodėmis ir moteriškomis kelnaitėmis, kurios karojo ant skalbinių virvių.
– Vieną kartą buvau iš čia nukniaukęs moteriškus apatinius, bet tėvs mane prigava i daba juos tik trumpam paimu, kai nieks nemata, i iškart grąžinu į vietą.
– O kam tau reikia moteriškų kelnaičių?
– Ei, snargle, snargle… Cha cha cha, kam man reik? Nu su jom gali daug ką, gali jas uostyt…
– Fuuuuuuuuu.
– Nu bet tai geriau nei uostyt kedus.
– Esi šlykštus ir baisus melagis.
– Taip manai? O įrodysiu tau, ka nesu. Oi, i ko išsigandai, tik nepradėk žliumbt. Che che, kokia tu snarglė. Aišku, ka niekad nesi mačius nuoga kūna.
– Netiesa, kiekvieną rytą matau močiutės užpakalį, kai ji velkasi naktinius!
– Jo, močiutės užpakalį. Cit, tai išvis nesiskaita, išdurnėsiu aš su tavim!
Jis pasiremia ant alkūnių ir pakrato savo gražią galvą, o tada išsitraukia iš dėžutės paskutinę cigaretę. Aš patraukiu pirmus du dūmus. Tada sulaikau ašaras ir kosulį gerklėje.
– Man jau užteks, šiandien aš nenusiteikus, – vos išspaudžiu.
Jis pučia dūmus per nosį ir pasakoja:
– Kai buvau jaunesnis už tave, mačiau beveik visų mokyklos panų užpakalius. Įeidavau į moterų tualetą, užlipdavau ant klozeta i žiūrėdavau per pertvaras viršų. Kol vieną dieną A klasės mokytojai paleida vidurius i jin nulėkė į mokinių tualetą. Oi, smarvė, išskuodžiau kai įgelts, i tada kažkas pamatė, ka išeinu iš mergaičių tualeta, o da kažkokios skundikės pasakė, ka matė, kai aš vėpsau, kai jos sysioja, i tada pastatė mane ant kilimėlia. Bet daba tai man atroda vaikų žaidims… Žinai tu tą septintokę Vanesą?
Vanesą aš pažinojau, šiais metais ji eis į gimnaziją, gyvena tetos Micikos laiptinėje, tik kitoje pusėje.
– Nu, tai su ja aš, taip sakant… krušausi. Jau tris kartus.
Jis pasižiūri į mane ir gesina nuorūką į turėklus. Jaučiau, kaip man dega skruostai.
– Nori pamatyt kaip?! Va taip!
Jis atsisuka į mane, ir mes pradedame ristis kaip kokie šuniukai, o tada užgula mane ir prispaudžia savo lūpas prie manųjų. Mmmmmmm… negaliu nusukti veido nei ištraukti rankų iš jo delnų… viskas, ką galiu, tai… žinoma – įkąsti jam į nosį! Ir nepaleisti.
– Aaaaa. Paleisk! Nesupranti juokų, ei, snargle. Ko išsigandai. Ei, a pyksti, ka tau pakštelėjau? Eeei, paleisk, moterie! Daugiau taip nedarysiu!
Už sekundės jau buvau keliais aukštais žemiau. Pasiutusi kaip velnias, nors gal ir ne tokia pasiutusi.
Močiutė krauna man jau antrą dubenį makaronų, barsto geltoną parmezaną ant raudono padažo.
Sename magnetofone visą laiką sukasi ta pati kasetė: A pusėje – Tereza Kesovija, B pusėje – ant Oliverio įrašytas savaitės topas, mano rankų darbas, atliktas, kaip praneša vedėjas, pirmąjį rugpjūčio šeštadienį, aštuoniasdešimt šeštaisiais metais. Mano tėvai skyrėsi, ir aš tą vasarą praleidau pas močiutę didesniame mieste, o jūrą galėjau matyti tik iš dangoraižio viršūnės.
Galvoju apie tą savo pasakojimą-sakinį. Ką nors pridėti man atrodo nereikalinga. Visas tos vasaros draminis krūvis, atmosfera, konfliktas, užuomazga ir atomazga telpa į vieną vienintelį sakinį. Aš galėčiau pasakoti ir toliau, ieškoti prarasto laiko, tempti trisdešimt du puslapius, laikydama močiutės buto durų rankeną, galėčiau pasakoti ir moku meluoti, bet jeigu atvirai, tai istorija čia ir baigiasi. Jau pačioje pradžioje. Jeigu norėčiau parašyti pasakojimą apie tą vasarą, svarbiausią mano vaikystėje, po kurios niekas nebebuvo kaip buvę, ar turėčiau ją iš naujo sugalvoti?
– Na, nebūčiau aš tavęs vienos palikus… bet kad buvai taip įsižiūrėjus į Micikos Robį, jog gėdijais eit su manim. Oli, galvoji, kad nežinau?! Toks juokings, blondins, strazdanots, o jau koks laukinis, visad prisidirb, visad mokos pataisom, vargšai tėvai. Eik, eik, i gerai, kad su juo nežaidei!
– Eik tu, močiute, į jokį Robį nebuvau įsižiūrėjus, beveik jo ir neprisimenu. Žinai, kad buvau įsimylėjus Zanę Donkovą.
– Cha cha cha, ko tik išgirsiu! Dukrele mano, ką – nežinau, kad tą Zanę Donkovą išsigalvojai, ir iš kur jį ištraukei… bene iš knygų? Nei šiandie nesuprantu, kokio velnio ieškojai ten ant stogo. Be skalbinių virvių, ten nieko nėr. Žinau, kad tau buvo nuobodu su sena baba, i viskas, kas buvo su motina i tėvu, tave sukrėtė, čia normalu. Buvo, i praėjo! I ačiū dievui! E. A prisimeni tą mažikę Vanesą, kitoj pusėj nuo Micikos. E, ją Robis vedė, susimetė jie jau vidurinėj, i gali būt, kad daba išsiskirs…
– Klysti, močiute, egzistuoja Zanė.
Parašiau jam laišką, kuriame sakiau, kad jam viską atleidžiu, kad mudu galime likti seni draugai ir kad jis manęs niekada negali bučiuoti į lūpas, bent jau kol nesulauksiu dvylikos arba pati jo neprašysiu.
Pritipenau prie jo butuko lango, kuris buvo atsklęstas, ir popietinis mistralis su trenksmu jį tai uždarydavo, tai vėl atidarydavo. Galvoju, kad jo galbūt čia nėra, kad manęs šiandien nelaukia, nes supyko, kad jam taip įkandau į nosį. O tada kažką išgirstu, štai kaip tai skambėjo:
– A-a-a-aaa. A-a-a-aaa. A-a-a-aaa…
Vanesa nejudėdama gulėjo ant sofos, žiūrėjo į lubas ir leido tuos ritmingus garsus. Ant jos gulėjo Zanė, raudonu veidu, labai bjaurus, jo kelnės buvo nuleistos iki kulkšnių, o lygus nuogas užpakalis greitai judėjo aukštyn žemyn.
Paskui niekada nebelipau į terasą.
Poryt atvažiavo mama ir išsivežė mane į mūsų miestelį, kuriame nėra dangoraižių ir kuriame galima aiškiai girdėti, kaip jūra trenkiasi į krantą, ji taip arti. Viskas buvo kaip buvę, išskyrus tai, kad tėčio šlepetės jo nebelaukė prieškambaryje. Nebelaukė jo ir mano mama. Laukiau jo tik aš, kas antro penktadienio popietę.
Dažnai važiuodavau pas močiutę, bet Zanės Donkovo niekada nebesutikau. Septintoje klasėje įsimylėjau vieną metalistą, jis mane išmokė bučiuotis kaip filmuose, su liežuviu. Bandžiau ir metalą pamėgti, bet negalėjau, visiškai.
Išeidama bučiuoju močiutei į skruostus, o lifte vietoj pirmas aukštas paspaudžiu mygtuką su skaičiumi penkiolika.
Šeši laipteliai, raudonos metalinės durys, lygiai kaip ir prieš dvidešimt metų, yra ir virvės su skalbiniais, pilnais vėjo. Masyvus močiutės dangoraižis, kažkada aukščiausias mieste, gal ir priartėjo per kokį metrą prie jūros.
Tiesą pasakius, dangoraižio viršūnėje nėra to mažo primūryto butuko, nėra jo, tikriausiai niekada ir nebuvo, o tai yra tas pats.
Tomas, Kvržica ir Zanė Donkovas visada išlieka trylikos. Kaipgi Zanė galėtų būti tetos Micikos Robis, kuriam dabar trisdešimt treji?
To, kas iš tiesų įvyko, ir to, ką išsigalvojau pati, nebegaliu atskirti. Manau, kad ir tada negalėjau. Kaipgi galėčiau tiksliai atpasakoti savo istoriją, tai, kas buvo kažkada, jeigu jos neišgalvočiau?
Prisipažįstu, kad ir močiutės jau seniai nebėra dešimtame aukšte, ji numirė prieš keletą metų, kaip ir teta Micika, su kuria jos kepdavo tortus, papuoštus cukrinėmis gėlėmis ir įvairiaspalviais trupinėliais.
Bet apytikriai būtų galima sakyti, kad viskas įvyko taip, kaip ir aprašiau.
Iš: Olja Savičević-Ivančević. Nasmijati psa. Beograd: Samizdat B92, 2009Vertė Kristina Tamulevičiūtė