Diletantiškas
RŪTA JAKUTYTĖ
Oi, jau žymi, reikia atsibust. Man į akis žiūri abu – kaimynas, priešais išsidrėbęs, ir konduktorius. Gal purtė už peties, kad atsibudau, neatsimenu. Praėjo, vyno kvapelį tokį aštrų paskui nusivilkdamas. Kažin kas dar čia traukinyje vyksta, o aš nieko nežinau.
Kaimynas priešais, atrodo, supainiojo mane su langu ir taip nuoširdžiai spokso, tarsi taip ir turėtų būt. Bet many vaizdai nesikeičia, nieko ten per daug neišvysi, tai lyg ir apgailestaudama šypteliu kartkartėm. Turbūt pergulėti norėtų, ko gi dar reikia, kai tau tik per keturiasdešimt, augini plaukus, kuriais plaikstais sulig kiekvienu galvos krestelėjimu, ir dar lyg koks jaunuolis savo vyšnių tabaką suki traukiniuose viešai pasislėpęs.
Kita stotelė, ir vėl alkoholio garai per vagoną perskriejo, ieškodami, kam čia dar su savo antspaudėliu bilietą čekštelėti. Smagiau keliaut su kvapu, štai dabar tai pigaus vyno traukinys. Iki stoties atvažiavau krapų troleibusu, nes viena bobuliukė ryšulius iš Kalvarijų turgaus tempė. Štai dabar apie krapus ir senutes, kad nėr daugiau apie ką. Nieko nevyksta, tai bandau pati sukurt ką, pati pasikeisti odą. Va ausyse nauji garsai, robotizmas toks, čia elektronika vadinasi. Kaip smagu, ir aš jau sena, nes mano karta dar paprastam rokui ausų būgnelius klusniai atiduodavo.
Važinėju iš miesto į miestą kaip kokia diletantė, be daiktų, be kuprinės, vis kokios įdomesnės nakties sumedžioti, išprievartauti įvykio. Kai kam gal ir šapas į plaukus įkritęs įvykis, o aš va degančių debesų žvalgaus, laukiu. Kažkaip dirbtinai, kai pagalvoju, mes lindom po primyžčiausiais tiltais su buteliais, kuprinėse žvangančiais, o paskui nė į kavinių tualetus nebesiprašydavom, parke savo užpakalius žibintui pagąsdint atkišdavom. Tokia valkatizmo mada gerai, kai žinai, kad iš kokio marmalo mama už pakarpos ištrauktų su savo pinigėliais ir patirtim pusės šimto metų. Bet nuobodulys bet kokį traukinį paveja, ir man gal jau nustoti laikas. Dabar visai kitokie dalykai mielai smegenis pakutena, ne vandalizmai.
Kai dar pas močiutę važiuodavom, visi vakarais prie televizoriaus lyg mantros klausydavo, o aš temstant viena virtuvėj ant taburetės, kojom tabaluoju ir kregždžių sukamus ratus pro langą seku. Taip tylu, kvapas lyg kažkada virtos sriubos, gal lubos jos prisigėrė, nes tada jau seniai močiutė nieko nebevirė. Viskas taip sena ir asmeniška, net kvaila garsiai apie tai. Kartais atidarinėdavau spintas ir ieškodavau skruzdėlių. Kažkada jų čia miesteliais gyvendavo, tai, prisimenu, įdeda močiutė dešros žievę, o paskui kartu su gyvūnėliais į unitazą nuleidžia. Juokiausi aš iš tokių būdų, bet kažkaip jos pamažu visgi dingo.
Dar apie gamtą dažnai pagalvoju. Ką ten galvot, tik iš reklamų įsivaizduoju, kaip turėtų tai būti gera. Mieste tie parkai tokie kekšės, kas tik nori, tai ir apspinta upės pašlaites, primėto savo pėdsakų, ir jau taip mergaitiškai romantiškai neužsimirši Vilnelės čiurlenime, kai iš po užpakalio cigarečių pakeliai lenda. Nėr mieste ramybės, kai tuščiom gatvėm eini, vis persekioja koks žibintas ar šiukšliadėžė, žmogaus šešėliais apsimetę. O iš tos nerimasties ir beprotystės kyla.
Atsimenu, visai neseniai visą dieną sėdėjau ant grindų savo būstely nuomojamam ir įsivaizdavau, kaip paimu kėdes, tą seną riebaluotą dujinę viryklę, sovietų laikų spintas su nereikalingais sentimentaliais šūdukais ir išmetu pro langą. Gražiai taip įsivaizduoju, aišku, sulėtintą variantą. Ir be jūsų, dulkių rijikai, gyvenimas įmanomas. Koks kvailas būtų maištas visgi. Kai nereik į karą eiti, o ir tai aš net kiaušų neturiu. Keistas jaunuoliškas jausmas, kai nori maištaut ir dar neišsirinkai prieš ką. Kaip koks Jamesas Deanas ekrane, tik be tos gražios raudonos striukės. Iš savęs juoktis norisi. Reiktų išmiegot gal tas nesąmones arba duot sau į kailį. Bet kaip čia muši save, net jei kraujas pasipils iš nosies, nebus gana.
Reiktų prisiversti prie tos viryklės prieit, brūkštelt degtuką, kokį kiaušinį į puodą įmesti. Bet irgi neišeina, nė krust. Tokioj situacijoj galima pradėti gailėtis savęs ir išvengti gėdos arba gėdytis, kad nieko neišėjo, kad kėdės ir viryklė, ir grindys nesukuria namų, namų nėra. Štai kaip.
Laikas sulėtėja, pradeda gimti mintys, nes po ranka pakliūva sąsiuvinis, kuris, akimirksniu suprantu, yra Rašymo sąsiuvinis. Dar senoj kuprinėj radau dešimt centų ir peilį, štai kokia keliautoja. Įdomu, įmanoma prapjauti peilį? Kažko karšta galvoje pasidaro, net nusikalbėti pradedu, signalizuoja tolima smegenų kertė sunerimus. Atsidarau šaldytuvą ir ištraukiu kondensuotą pieną, reikia būti atsargiai, nesusipjaustyti liežuvio į skardinės kraštą. Atrodo, kai taip kabini iš tos skardinės su linksma karve, negali būti labai blogas žmogus ar koks žudikas, nepažįstu žudikų, bet taip dar nemačiau nė vienam filme, jie turėtų ryti tinklinėm pėdkelnėm aptrauktas moterų šlaunis ar dar kokią šlykštynę. Bet aš irgi žudau, pripažinsiu, šį gražų baltą puslapėlį. Savo suskystėjusios sąmonės galia žudau modernumą, nes vingiuoju ranka su šratinuku, o ne takšiu klavišais, tai beveik stilius, beveik vintage, ne, aš nesityčioju, viskas gerai, bet kodėl mes taip mėgstam skolintis dalykus iš praeities, kodėl ne iš ateities?
Į mane virtuvėj žiūri dvi žuvys nuo palangės ir aš dvejoju, neapsisprendžiu, ar jos žino, kokia aš žiauri žuviaėdė. O gal jos žino, kad dvejoju ir nežinau, ar šiandien jas valgyti, ar ne. Vis tiek joms nuo to jau nebeskaudės, tai ko čia vėpsot ir man veganiškas mintis keliat?
Prisimenu, kad mama liepė kartais išsisiurbti kilimą, aišku, pridrabsčiau plaukų ir linų sėklų, kurios vis turi įprotį išbirti iš sausainių ir įlįsti į kokį plyšį. Kažkodėl apskritai padarau ką nors naudingo tik dėl to, kad prisimenu mamos raginimus, šiaip turbūt apskritai nieko nedaryčiau. Bet užtai galvoju, galvoju, pavyzdžiui, apie darbą, tik jis manęs neišgirsta. Bet galėčiau iškelti mažų turtingų vaikų kates iš medžių arba traukyti nerangiems žmonėms rakštis iš pirštų, tik kažin ar užtektų pinigų kavai.
Užsiplikau kavos, nes jau šaukia kofeino ryklė, mano paauglystėj išaugęs organas. Arba galiu toliau rašyti apie kokius įvykius ir siūlyti jais žavėtis laikraščių redaktoriams, bet, manau, ir jiems daug kas gyvenime atsitinka ir jie nebūtinai nustemba. Kaip jums įvykis – mano žiurkė narvely miega popiečio miego ant liemenėlės pakietinimo, toks minkštas apvalainas mėnulio formos porolono gabalėlis, kad padidėtų krūtinė. Suriaumoju staiga kaip liūtas, galvoju, žiurkė išsigąs ar ne. Bet ji tik pauosto mano kryptimi ir vėl pakiša letenas po pilvu.
Kažin ar galima ką nors nužudyti plaukų smeigtuku? Ir vėl apie žudymą, čia turbūt tų dviejų žuvų įtaka. Arba jeigu taip priverstum žmogų suvalgyti lėkštę šampūno, mirtų? Nėr taikos mintyse, vis kas nors žiauraus. Taika ir laisvė, iliuzijos. Mes garbinam tas iliuzijas, o jų kūrėjai turbūt tyliai sau kikena. Su protu galima padaryti tiek dalykėlių, kad net baugu. Jau vien iš žodžių galima sukurti tiek daug teorijų ir pasivadinti minčių kūrėju arba filosofu, ir apgauti žmones, kad tai darbas. Ir ne tik su žodžiais, pavyzdžiui, taip lengva sukurti melodiją, pasiūti lietpaltį ar sukalti šuniui būdą, tai turbūt jau negali būti iliuzija. Bet kas gi mums leistų apšnerkšti šitiek ploto, jei viskas būtų tikra? Visi, kas tik netingi, naikina žolės plotą savo sumanymais – skruzdėlės krauna piramides, vorai mezga lipnias pasalas, aš piešiu ant sienų vaškinėm kreidelėm, kai niekas nemato. O ką jau kalbėti apie vijoklius, kurie apsiglėbia visokius daiktus, smarkiai ir smaugiančiai kaip paliekama mylimoji. Nors niekad nebuvau tokios varguolės vietoje, įdomu, ką tiksliai jos bando sulaikyti, tokios vijoklių pamėgdžiotojos? Mylimo vyro kojas, riešus, genitalijas? Kur susikoncentruoja būsimo ilgesio šaltinis, kurį taip norima sulaikyti? Spėju, kad genitalijose, bet kad jose nieko nėra moteriai likę, jei vyras ruošiasi išeiti.
Kaip bergždžia kalbėti apie dalykus, kurių nežinai. Turbūt kaip mažytė moteris su mažytės moters protu turėčiau rašyti tik apie tai, ką žinau, kiek „Fairy“ reikia išspausti ant kempinės, kad gerai putotų, ar kaip storai tepti laką ant kojos nago, kad tas marmalas gerai pasiskirstytų. Bet visi ir patys tai kažkaip išsiaiškina, ir šiaip gaila Virginios W., tiek daug dėl savęs ir kitų stengėsi.
Bet kad ir ką ranka rašalu čia vedžiotų, protingus ar kasdieniškai kvailus dalykus, tai tik mielųjų skaitytojų pasilinksminimui. Kaip ir minkšta raudona klouno nosis, kuri paspaudus sucypia, viskas tik dėl pramogos, kaip koks kaleidoskopas ar kitas mažiau nuvalkiotas žaislas, kurio pavadinimas dabar kaip tik ir neateina į galvą. Gal dūdelė. Dūdelė, kurią prie lūpų prisidėję linksmina visi rašytojai, šokėjai, dailininkai, mokslininkai, kaip Fellini aktoriai, susikibę rankomis sukas ratu, kad tik užburtų mus bent trumpam savo išmone ir išsidirbinėjimu, nes net sapnai nebepasiūlo nieko naujo, tarsi ištroško visos mūzos, kurios nuramindavo naktimis, ir tyliai atsigulė dykumoj, kurią papuošėm plastikinėm palmėm ir skaitmeniniu kriokliu per televizorių.
Iš visko taip lengva išsityčioti, kad po tokių seansų net širdy sunkiau pasidaro, nes nelieka to šapo, už kurio laikytis. Ir viskas sąmoninga, tarsi tyčia apsispjaudyt save nuo galvos iki kojų ir paskui niekur nerast vandens čiaupo. Nelengva gyventi, tikint tik savimi. O patikėk kuo kitu, čia reik išjungt smegenis. Būna, pavyzdžiui, kad koks žmogus tau vidun ima ir įkrenta. Akimirką, atrodo, atpažįsti kažką artimo, namus ar vaikystės draugą, kurį jau seniai begėdiškai apleidai, ir nusprendi, kad štai žmogus toks, koks nušvito tau tą dangišką minutę, išsidavė vos pastebima smulkmena, kad turi ką bendro su tavo nostalgijom. Nusprendi greitai, nedvejodamas, nes jei uždelsi, nepažįstamas veidas ir liks šaltas ir bukas, ir toks neišraiškingas, kaip žiūrint pro purvino lango stiklą. O paskui ir kankintis visai smagu, kai nori vytis tą savo prisiminimą ant dviejų kojų, o jam tokių tavo prisijaukinimų nepatirta ir nereikėta. Ir paskui, tokiais tyliais vakarais, sėdėdamas patamsy, prisimeni sureikšmintą nepažįstamąjį, kuris net nežino, kokiam svarbiam stalčiuj tavo viduje atgulė.
Gali tai ir visai netikėtai „smogti“, kaip sako geras pažįstamas ponas A. Štai pažaisk taip pat su kavos tirščiais puodely – ir tu jau kieno nors senelio ar močiutės prisiminimas. Tik pažiūrėk kiek ilgiau į akis žmogui – ir, žiūrėk, tuoj pat prasmės tų tuščių juodų kiaurymių atsidengia. Visai iš nieko.
Įdomiausia būna, kai nežinai, iš kur tas dviejų gal net baisiai skirtingų žmonių istorijų susipynimo jausmas atsiranda. Žiūri į žmogų kaip į kokį retą vabzdį palubėj ir klausi savęs, ir kurgi ta sąvaržėlė, kuri taip sukabino. Atrodo, nori atsistot ir išeit, bėgti kuo tolyn į savo saugią vienumą, bet negali atsitraukti, sėdi taip nepatogiai šalia kokio svetimo peties ir nežinai, ką daryti. Komiška.
Ir toks baisiai paralyžiuojantis liūdnumas apima, nes juk žinai, kad tai tik klaida, čia tik įsivėlusi klaida, susipainiojai, nes visi žmonės tokie pat paprasti ir turintys skirtingą istoriją, todėl galimybės, kad tikrai nuoširdžiai susidomėtum ta tylia žmogysta, sėdinčia baro gale, nėra. Tai suprasti labai lengva, bet labai nepatogu – tada reikia ryžto vėl vienam nerti iš gūdžios stotelės prie namų durų ir sveikintis su žiurke, kuri ir vėl miega ir susigūžia į rutuliuką, kad net galvos nesimato, juk žino, kad vėl kalbėtis atėjai.