Kartais Michaelis tyli
MOJCA KUMERDEJ
Namas, kuriame gyvenu, yra didelis. Bet tame name negyvenome visą laiką. Kai buvau dar visai maža, gyvenome bute, bet aš to neprisimenu. Tada tėvelis, kuris yra advokatas, užsidirbo daugybę pinigų ir mes nusipirkome šį namą su didžiuliu sodu, jame yra ir pavėsinė, o vasarą tėvelis pripučia didžiulį apskritą baseiną, kad visi galėtume maudytis. Iš visų mūsų labiausiai mėgstu maudytis aš, vyresnei sesei gėda vilkėti maudymosi kostiumėlį, o man tai visai nerūpi, kartais jo visiškai nevilkiu, nesuprantu, kodėl turėčiau jį vilkėti, juk trinasi į kūną, o paskui, jeigu esi šlapias, jį reikia nusivilkti, kaip visada primena mamytė. Su sese nedraugaujam, turbūt todėl, kad ji daug vyresnė. Ji jau baigia pagrindinę, o aš tik trečiokė. Su manimi ji elgiasi taip, lyg būčiau kvailas vaikas ir nieko nesuprasčiau. Bet aš nesu tokia kaip brolis, kuris už mane yra trejais metais jaunesnis ir tikras kvailys. Be to, jis ir piktas. Kai kažkada smėlio dėžėje kepiau tortus savo dviem lėlėms, tigrui ir meškiukui, išgirdau, kaip jis kažko kvatojasi po medžiu ir mane šaukia. Nuėjau pasižiūrėti ir pamačiau, kad jis rankoje už užpakalinių kojyčių laiko rudą varlę, sukinėja ją ir juokiasi sakydamas, kad nupjaus jai tas kojas, nes jam įdomu, ar galės varlė šokinėti tik ant dviejų priekinių. Durniau, atkirtau jam, varlėms pašokti reikia visų keturių kojų, juk kitaip jos negali atsispirti nuo žemės! O jis jau mojavo peiliuku, kurio mama jam neleidžia imti, bet brolis jį ir vėl pasiėmė iš stalčiaus arba kur nors pavogė. Taip, jis ir vagia. Kartą iš mano kambario nukniaukė stebuklingąją lazdelę, kuri spindėdavo raudonai, kai paspausdavau mygtuką. Buvau įsitikinusi, kad ją paėmė brolis, dėl to apieškojau jo kambarį ir radau lazdelę paslėptą po spinta. Tada tai tikrai supykau! O kai brolis mane išgirdo, tai atbėgo į kambarį ir pabandė lazdelę man išplėšti iš rankų, aišku, jam tai pavyko, nes besimušant parkritau ant nugaros, o tada brolis grynai iš piktumo taip lazdele trenkė per stalą, kad ji sulūžo. Maniau, kad jį užmušiu! Bet mamytė ant jo nesupyko, kaip aš maniau, o užrėkė ant manęs, sakydama, kad palikčiau brolį ramybėje ir eičiau į savo kambarį. Kaip tada ir ant jos supykau! Mamytė ir tėvelis mums visą laiką kalba, ko negalime daryti, mes jokiu būdu negalime meluoti ir vogti, turime gražiai elgtis ir negalime vienas kitam ko nors gailėti… Bet kai aš kuo nors prasikalstu, baudžiama esu griežčiau nei sesė ir brolis, o kartais mane nubaudžia ir labai neteisingai. Nors mamytė sako, kad tai netiesa ir kad su tėveliu vienodai griežtai auklėja mus visus, aš iš visų trijų esu pro-ble-miš-kiau-sia.
Tą kartą brolis mojavo peiliu ir rankose vartė varlę, ši visais būdais bandė pasprukti. Sušukau, kad paleistų ją, nes jai gi skauda, o jis išsisukinėjo rodydamas ašmenis, tada aš jį pargrioviau ant žemės, sudaviau jam kastuvėliu, išplėšiau iš rankų peiliuką ir tikrai jam truputį įspyriau. Bet nubausta ir vėl buvau aš, o ne brolis! Jam mamytė tiktai pasakė, kad negalima kankinti gyvūnų, o mane aprėkė dėl to, kad mušu brolį, ir tris dienas man uždraudė eiti į sodą. Bet jis kankino varlę – verkiau. Griežčiau už mane turi būti baudžiamas brolis, bet mamytė mane tik šiurkščiai patempė už kasos, kaip daro visada, kai man nori suduoti, bet žinau, kad man niekada nesuduos, nes tiki, kad šitaip vaikų auklėti negalima.
Tomis dienomis grįžusi iš mokyklos sėdėdavau ant palangės ir laaaabai nuobodžiaudavau. Šiek tiek piešdavau ir žiūrėdavau pro langą, ar kartais pro šalį nepraeis Michaelis. Net paskambinti jam negalėjau, nes iš manęs tėveliai buvo atėmę telefoną, savo kompiuterio dar neturiu, o mamytės kompiuteriu galiu žaisti tik tada, kai ji man leidžia. Kažkada, kai buvau nubausta, tėvelis išėmė kortelę iš mano telefono, dėl to nusipirkau kelias atsargines, bet kai jie surado mano kortelių atsargą, bausdami iš manęs atima visą telefoną, todėl dabar taupau, kad galėčiau nusipirkti savo slaptą telefoną.
Michaelis yra mano draugas. Jis gyveno toje pačioje gatvėje, už trijų namų. Jo tėvai neturi viso namo, nes neturi tiek pinigų, kiek jų turime mes, todėl gyvena bute antrame aukšte, o iš to buto išlipus pro langą galima nulipti žemyn trešnės kamienu. Žinau tai, nes net kelis kartus su Michaeliu buvome nulipę, bet ne dėl to, kad būtų nubaustas ir būtų norėjęs pabėgti iš savo kambario, juk jis niekada nebuvo šitaip baudžiamas kaip aš, mes šiaip sau nulipome, žaisdami. Michaelis lankė kitą klasę. Ir jam atrodo siaubinga, kad mano brolis kankina varles ir gaudo drugius. Mano brolis drugius sugauna tinkleliu, paskui juos perveria smeigtukais ir uždaro dėžutėje su stikliniu dangteliu, kad galėtų parodyti kitiems. Mamytei ir tėveliui tai atrodo normalu, jie mano broliu netgi didžiuojasi ir aiškina draugams, kad jis šitaip myli gamtą ir domisi ja. Bet aš viso to nesuprantu. Juk ir drugiai yra gyvos būtybės, kurios numiršta, kai jas sugauna ir suvaro smeigtuką joms į galvą. Drugiams tikriausiai irgi skauda. Tai, kad mirti skauda… labai skauda, žinau, nors ir esu maža. Tėvelis sako, kad drugiai nėra protingos būtybės ir neturi tokių nervų, kokius turime mes, žmonės, ir kad grožis yra tam, kad juo galėtume džiaugtis. Kokia nesąmonė! Mano tėvelis yra labai protingas, bet dėl šito tai jam nepritariu. Man mirę kūnai neatrodo gražūs. Aš mirties nemėgstu. Netgi bijau jos, nors Michaelis man ir sako, kad jam yra gerai ten, kur dabar yra… Bet ne visada jis taip sako, o kartais, kai jo ko nors paklausiu, tyli, neatsako man, išnyksta ir kelias dienas nesirodo.
Michaelis yra mano geriausias draugas. Turiu ir kelias drauges, bet jis yra vienintelis, su kuriuo taip gerai sutariu. Net ir dabar kartais su juo pasikalbu, vien todėl, kad jis yra čia, šalia manęs. Kai sode gaminu špinatus – žinoma, ne tikrus špinatus, bet iš minkštų lapelių, kuriuos susmulkinu, tada iš smėlio padarau kotletus, iškepu dar kokį pyragą ar tortuką, o ant viršaus uždedu akmenukų, kad atrodytų kaip trešnės ar braškės, ir tokius pietus duodu Taskanui, lėlėms, meškiukui Brunonui, kuris neturi vienos ausies, ir lapei Micei, kuriai netyčia pati nuplėšiau uodegą, – vieną lėkštę visada palieku ir Michaeliui. O tada mes sėdime prie staliuko sode ir kalbamės. Apie įvairius dalykus, apie mokyklą, apie tai, kas naujo mūsų namuose, ir tada Michaelio visada paklausiu, kaip jis laikosi. Dažniausiai man atsako, kad turi draugų ir ten, kur dabar yra, ir kad vieną kartą juos atsives ir mus supažindins, bet aš visada būsiu jo geriausia draugė. Mamytė sako, kad Michaelis yra danguje, pas Jėzusėlį, pas tą Jėzusėlį, kurį Marija laiko glėby, bet ne pas tą vaikelį, kuris guli ėdžiose, o pas tą didelį, kabėjusį ant kryžiaus. Mamytė sako, kad Michaelis dabar žaidžia su angeliukais, nes visada buvo stropus, ne tik mokykloje, bet ir namie. Mokykloje ir aš esu stropi, o namie ne visada… na, kartais ir mokykloj ką nors prisidirbu, kaip sako mamytė, bet niekada šiaip sau nesimušu. Ir tėvelis sutinka su tuo, kad Michaelis dabar danguje, taip sakė ir tikybos mokytojas. Mamytė sako, kad geri vaikai eina į dangų, o išdykėlius nusineša velnias. Dar mamytė sako, kad ir aš dažnai būnu išdykusi, dėl to kartais bijodavau, kad jeigu numirsiu, ateis velnias ir nusitemps mane į pragarą, ten, kur įvairiais būdais kankinami negeri žmonės. Bet nuo tada, kai pradėjau lankytis pas tetą, velnio nebebijau. Nes žinau, kaip jis atrodo – turi ragus ir kanopas, galvą ir uodegą, tokius, kokius turi ir Volodja su Sara, kurie yra įsimylėję ir kartą turėjo tris vaikus, dabar jie jau visai dideli. Kai ateinu aplankyti tetos, Volodja ir Sara tuoj pat atbėga pas mane, nes žino, kad atnešiau jiems sukietėjusios duonos arba sausainių, kuriuos labai mėgsta Volodja. Teta dar tik kelerius metus teaugina tas ožkas, vištas, tris kates ir šunį. Prieš tai ji dirbo raštinėje ir daug keliavo. Iš kelionių man visada atsiųsdavo atviruką ir ką nors parveždavo, ji parvežė ir mano tigriuką Taskaną, ir tokias medines lėles iš Rusijos – tokį vilkelį, kurį reikia pasukti, o tada tokia raudona ir geltona višta iš jo lesa žirnius, dar man parvežė lėlę iš Pietų Amerikos, tokią, kuri saugo vaikus nuo piktųjų dvasių, kartais parveždavo ir kokių nors suknelių. Bet vėliau buriuojant jai ant galvos užkrito stiebas, ir nuo tada ji nebegali gerai skaityti ir rašyti, todėl nebedirba raštinėje ir persikėlė į kaimo sodybą, kur dabar augina daržoves ir jas pardavinėja. Pas ją gyvena viena draugė, kuri jai padeda ir kurios mano mamytė nemėgsta, yra dar ir kitų žmonių, kurie pas tetą dirba, bet ten negyvena.
Mamytė ir teta tiki dievą. Bet tetos dievas yra kitoks nei mamytės dievas, ir jis man patinka, nes yra draugiškesnis. Teta sako, kad dievas gyvena ir jos morkose ir salotose, be to, jis yra ir Volodjoje ir Saroje, o velnias neima blogų vaikų į pragarą, nes pragaro išvis nėra, kaip ir dangaus. Kai teta apie tai kalba, mamytė susinervina, ir dėl to jos daugybę kartų yra susipykusios. Teta sako, kad tą akimirką, kai jai ant galvos krito stiebas, danguje pasirodė angelas ir pasakė jai, kad tegul dėl nieko nesijaudina, nes jis ją saugo, ir dar pasakė, kad nuo šiol jos gyvenimas bus gražesnis. Mamytė, kuri yra ganėtinai stora, tada pradeda muistytis kėdėje ir mosuoti rankomis, paskui atsistoja ir užrinka ant tetos, kad ji, teta, visiškai netiki tikrąjį dievą ir kad tai, ką ji veikia, yra tik paprasčiausi pliurpalai. Tai išgirdusi teta tik juokiasi ir pradeda kalbėti apie kažkokius dalykus, kurių nesuprantu, todėl man darosi nuobodu ir geriau einu į lauką žaisti su tetos kalyte Dividenda, kurią vadiname Divi, arba pradedu erzinti Volodją, paimu jį už ragų ir bandau apžergti. Volodja to nemėgsta, todėl pradeda bliauti ir šokti ant manęs kaip koks įsiutęs bulius, bet aš išsisuku ir bėgu prieš jį, o tai mane labai juokina. Aš žinau, kad kai Volodja pastato ragus prieš mane, jis rimtai negalvoja, o žaidžia, vėliau mes bėgame ir šokinėjame sode, kol mamytė mane nutempia į namą, kad ir vėl neišsipurvinčiau ir nenusibalnočiau kelių.
O tai yra tikra teisybė, nuo gegužės iki vasaros pabaigos, kai nešioju šortus arba lakstau su apatiniais, keliai man visą laiką peršti, nes daugybę kartų paslystu, o tada krentu ir nusibrozdinu iki kraujo. Bet aš dėl to nesijaudinu, nors mamytė ir pyksta, kad išdykauju kaip berniukas ir blogai elgiuosi, esu blogesnė net už savo brolį ir bendraklasius, o ypač už Michaelį, kuris visada elgėsi gražiai.
Mano sesė tikrai yra visiškai kitokia. Ji labai graži, ilgais rudais garbanotais plaukais ir atrodo kaip Jėzusėlio mama Marija. Mano sesuo niekada daug neplepa ir yra kažkokia liūdna. Visi jai sako, kad yra graži, – tėvelis, mamytė, mūsų giminaičiai ir žmonės, kurie ateina į svečius. Bet mano sesė ne atrodo liūdna, o liūdi iš tiesų. Kodėl, aš nežinau. Kartais galvoju, kad galbūt dėl to, kad šoka baletą ir groja pianinu. Tokiuose koncertuose žmonės visada atrodo rimti ir liūdni. Kai pas mus ateina kokie nors svarbūs žmonės, mamytė visada pasako sesei, kad pasiruoštų jiems ką nors pagroti. Dar laimė, kad man viso šito nereikia daryti. Anksčiau mane vertė groti fleita arba smuiku, į smuiko pamokas mane ir nusiuntė, bet man visą laiką skaudėjo kaklą, ir patys garsai mane erzindavo, išvis negalėdavau kasdien tuo smuiku čirpinti, ir kartą, kai mokytojas mane dėl kažko barė, aš paėmiau mokyklinį smuiką ir išmečiau jį pro langą, dėl to mamytė turėjo už tą smuiką sumokėti, o aš visą savaitę buvau griežtai nubausta. Bet bent jau į tas smuiko pamokas man nebereikėjo vaikščioti. Tą savaitę, kai dėl smuiko man buvo uždrausta išeiti iš namų, grįžusi iš mokyklos daug piešiau, daugiausiai savo tigriuką Taskaną, kurį iš visų žaislų myliu labiausiai dar ir dėl to, kad mamytė su tėveliu man neleidžia auginti tikro katino. Mamytė sako, kad katinai nešioja blusas ir įvairiausias ligas, be to, jie šeriasi ir plaukai vėliau prilimpa prie baldų. Bet Michaelio šeima augina dvi kates, ir ten niekas neturi blusų ir neserga, na, išskyrus Michaelį, kuris susirgo ne dėl kačių, o dėl to, kad vienos jo kūno ląstelės pasidarė negeros ir užpuolė sveikas ląsteles. Be Taskano, dar piešiau ir transformerius, kurie iš pradžių būna robotai, o vėliau tampa tokie baisūs gyvūnai ir pabaisos. Kai mamytė pamatė mano piešinius, labai ant manęs supyko. Pradėjo šaukti, kodėl piešiu tuos prakeiktus velnius, ir dar pasakė, kad ir aš esu toks velnias. Man tai pasirodė juokinga. Pasakiau jai, kad velniui visai nereikia manęs imti, nes pati galiu eiti į pragarą tada, kai tik užsimanysiu. Tada mamos veidas išsipūtė taip, kad atrodė kaip tas moliūgas, kuriame per Heloviną uždegame žvakę, kad šviestų iš balkono. Ji buvo tokia pikta, kad maniau, jog sprogs, o tada ji man pirmą kartą gyvenime trenkė. Buvau labai nustebusi, o ji dar labiau, mačiau, kad jai buvo labai gaila, jog man trenkė, juk mano mamytė moko, jog vaikų mušti negalima. Kai verkdama jai paaiškinau, kad tai visai ne velniai, o robotai transformeriai, kurie pasikeičia į Volodją ir Sarą, ji nebežinojo, ką sakyti, todėl tik trenkė durimis ir išėjo iš mano kambario. Man tada tikrai šiek tiek skaudėjo, bet mažiau nei tada, kai bėgdama paslystu ir krentu ant betono. Bet vis tiek buvau labai supykusi, juk iš tiesų nieko blogo nepadariau. Visiškai be reikalo ji mane barė ir netgi man sutrenkė. Iš tiesų tai buvau šiek tiek patenkinta, nes kai mamytę priverčiau man trenkti, taip, vėliau ji tėveliui aiškino, kad aš ją priverčiau man trenkti, kartu ją ir nubaudžiau. Vėliau supykau ne tik ant mamytės, bet ir ant tėvelio, kuris mane apibarė dėl to, kad negražiai elgiuosi su mamyte. Bet man niekas niekada nenurodinės, ką galiu piešti, o ko ne! Jeigu jau esu nubausta ir negaliu išeiti iš kambario, tada bent jau galiu piešti tai, ką noriu – ožkas, velnius, tigrus ir katinus – arba dievą. Taip, kartais nupiešiu ir dievą – tetos dievą, kuris yra draugiškas ir šypsosi, aplink galvą jam pripiešiu saulės spindulių, o tas mamytės dievas visada turi ilgą juodą paltą ir juodą geležinę kaukę ant veido, kad atrodytų piktas kaip Dartas Veideris iš filmo „Žvaigždžių karai“, kurį su tėveliu žiūrėjom per namų kiną, jis man atrodo toks siaubingas ir kalba tokiu giliu baisiu balsu.
Mano mamytė turi tokį juokingą darbą. Ji moko žmones, kurie tarpusavyje nesutaria. Kartais jos pamokos vyksta rytais, kartais po pietų, du kartus per savaitę, o kartais ir vakarais. Žmonės ją mėgsta ir visada jos įdėmiai klausosi. Tiki viskuo, ką ji sako, ir jos klauso. Todėl aš mamyte didžiuojuosi. Kai ji eina pas kurį nors iš savo didelių mokinių į namus, kartais ir mane pasiima. Mamytė sako, jog mane ima dėl to, kad aš visai nežinau, kaip man gera šeimoje, kurioje gerai sutariame ir mylime vieni kitus, o dėl to man gyvenime labai pasisekė. Kai kuri nors iš jos mokinių pradeda verkti arba kalbėti apie tokius dalykus, kurių neturėčiau klausytis, mamytė pradeda su ponia kalbėti tyliau ir vartoti tokius žodžius, kurių nesuprantu. Bet man ir įdomūs tie dalykai, apie kuriuos dar nieko negaliu žinoti, nes esu per maža ir jų nesuprantu, kaip sako mamytė. Butai ir namai, kuriuose lankomės, yra labai skirtingi, o kai kurie labai netvarkingi. Jau prieš mums ateinant man įdomu, kaip bus. Kai stebiu mamytę, kuri dairosi atėjusi į kurį nors butą, tuoj pat iš jos veido matau, ką galvoja apie šeimininkus. Kartais kuri nors moteris yra sutinusi ir turi juodas, mėlynas, violetines arba žalias mėlynes ant veido, tokias mamytė laiko už rankos, kai su jomis kalbasi. Kartais kuri nors ponia mane nori pavaišinti kokiais sausainiais ar sultimis, bet aš visada iš pradžių turiu sakyti ne, ačiū, ir tik paskui, kai man pasiūlo dar kartą, galiu pasakyti taip, prašau, pasiimti ir padėkoti. Bet jeigu man pasiūlo ką nors, ką labai mėgstu, pavyzdžiui, sausainius, kurie vadinasi persikėliai, tada iš pradžių sakau taip, dėl ko mamytė į mane visada negražiai pasižiūri, o aš persikėlius atsargiai, kad mamytė kuo mažiau matytų, imu iš lėkštės ir kartais jų tiek prisivalgau, kad man skauda pilvuką ir pykina. Persikėlius kepa ponia, kuri gyvena viena ir nesutaria su sūnum. Jis vartoja narkotikus ir pas ją ateina tada, kai pritrūksta pinigų. Kartais jai ir įkerta, kaip sako ponia. Vieną kitą ponią muša jos vyras. Jis daug dirba ir daug geria. Kai pas ją ateiname, visada ją gerai apžiūriu, nes man įdomu, ar turi kokią nors naują mėlynę ar guzą. Ponia sako, kad, deja, jos oda labai jautri ir viskas ant jos tuoj pasimato, ir kad jai labai gaila, jog vyras kartais būna toks, nes šiaip jis geras žmogus ir ji vis dar myli jį. Va to tai aš nesuprantu. Man tai atrodo baisu. Ir aš kartais primušu brolį ir susimušu su kuriuo nors klasės draugu ar drauge, bet niekada taip smarkiai, kaip vyras muša ponią, o ir brolį, nepaisant nieko, myliu, juk visada susitaikome. Visiškai nesuprantu, kodėl ponia netrenkia vyrui atgal. Ji turi du vaikus, sūnus vyresnis už mane, o jo sesė lanko trečią klasę kaip ir aš. Ponia sako, kad daugybę kartų kvietė policiją, bet jos vyras visada, kai policija atvažiuoja, pasigaili, o ji bijo tą vyrą įduoti. Pas ją, be mano mamytės, ateina ir socialinės darbuotojos, kurios nori įtikinti tą vyrą, kad nebegertų ir eitų gydytis, bet jis pats to nenori. Pažada, kad nebegers, bet paskui ir vėl muša tą ponią su vaikais. Aš vieną kartą sugalvojau labai gerą planą: kas, jeigu susirinktume aš, tėvelis, mamytė, teta, ponia ir jos sūnus – dukters neimtume, nes ji per plona, – tada dar pasiimtume Divi, kuri yra stipri, didelė ir labai pyksta ant svetimų, ypač jeigu jie pikti, kartą ji net užpuolė vieną, kuris kažko bastėsi aplink tetos namus, ir įkando iki kraujo, o dėl to teta turėjo eiti į policiją. Mes galbūt palauktume namie, o tada visi užpultume tą vyrą ir jį taip primuštume, kad būtų visas kruvinas, ir sulaužytume jam kaulus, o tada tai jau niekada nebemuštų tos ponios ir vaikų. O, kaip negražiai mamytė į mane pažiūrėjo! Tada ji pasakė, kad muštis negalima, nes tai yra smurtas. O tas vyras tai gali? Kodėl gi jis gali, nesuprantu. Negalima, nes mušasi tik pikti žmonės. Taip, taip, tai dėl to ir reikia tai padaryti, nes jis – piktas. Bet mamytė ir vėl pakartojo, kad taip negalima daryti, nes to neleidžia nei Jėzusėlis, nei dievas. Taip, bet kodėl tada jam leidžiate mušti kitus? Dėl to, kad negalite jam uždrausti? Taip, jeigu jie nesutaria, tada galėtume… tada turėtume… Ne, atsakė ji. Bet kodėl ne? Dėl to, atsakė, kad kai kurių dalykų dabar aš negaliu suprasti, nes esu vaikas, bet suprasiu juos tada, kai užaugsiu. Taip, bet kodėl tada vaikštome pas ją, jeigu negalime padėti, aš niekaip nenorėjau nusileisti. Juk padedu jai, kalbėdama ir guosdama, atsakė. Tada aš savo planą papasakojau tėveliui, jis į mane labai keistai pažiūrėjo ir nesuprato, kaip galiu ką nors tokio sugalvoti, nes mes esame tvarkinga šeima ir todėl nemušame nei vaikų, nei suaugusiųjų. Mamytė dar pasakė, kad gyvenime svarbiausia yra meilė, kuri nugali blogį. Bet tos ponios, atsakiau aš, meilė neturi jokios galios… bet mamytė atsistojo ir išėjo, kaip daro visada, kai apie ką nors nenori kalbėti, ir dar pasakė, kad nebambėčiau, nes turi darbo.
Vakare gulėdama lovoje dar ilgai galvojau, ką būtų galima padaryti tam vyrui. Į galvą šovė keletas dalykų, sakykim, galėtume jam pagaminti arbatos iš oleandro lapų, kurie yra labai nuodingi, kaip man pasakė Mara, kai kažkada norėjau jų pakramtyti. Arba pasakytume poniai, kad ji pagamintų vyrui kokių nors nuodingų grybų, nuo žaliųjų musmirių jis tikrai numirtų. Bet tada pagalvojau, kad ji tą savo vyrą vis dar myli, todėl nebežinojau, ką dar sugalvoti, ir užmigau.
Mūsų namas yra labai gražus ir sutvarkytas. Jį tvarko mamytė ir Mara, kuri yra mūsų auklė ir tvarkytoja, ji jau gana sena. Pas mus gyvena nuo tada, kai persikėlėm. Mara yra draugiška ir padaro viską, ką liepia mamytė. Kai laukiam svarbių svečių, ji jau nuo ryto gamina, padeda mamytei ir vaišina svečius. Kai būna kokia nors šventė, ypač gruodį, pas mus būna labai daug svečių. Bet ir sekmadieniais pas mus dažnai ateina giminaičiai ir draugai, o kartais ir kas nors, ką pažįstu iš televizijos. Kol tie svarbūs žmonės dar nebūna atėję, mamytė ir tėvelis jau prieš kelias dienas mums kalba, kad turime gražiai elgtis, prie stalo sėdėti ramiai, negalime badytis šakutėmis, o tai labai mėgsta brolis, turime naudoti visus įrankius ir jokiu būdu nevalgyti rankomis. Kai ateina tie svarbūs svečiai, tada būna laaabai nuobodu, o ir mamytė būna labai nervinga. Kai mus aplanko ponas arkivyskupas, prieš pradėdami valgyti, ilgai meldžiamės ir aš beveik užmiegu, o tada, kai pagaliau gaunu sriubos, jos visai nebenoriu. Ateina ir tėvelio draugai – politikai, profesoriai, dar kažkokie prezidentai, dažniausiai jie atsiveda ir žmonas, kai kurie ir vaikus, su kuriais tik ir laukiam, kada galėsim eiti nuo stalo ir žaisti. Suaugusieji prie stalo kalbasi apie politiką ir tokius dalykus, kurie man visiškai neįdomūs ir kurių nesuprantu. Prieš vakarienę dažniausiai kas nors iš svečių pagiria mano sesę, pasako, kokia ji graži ir gerai išauklėta, manęs tai jie ilgai nekankina, tik paklausia, ar gerai mokausi. Atsakau, kad gerai, o tai yra tikra tiesa, dabar dar išmokau, kad turiu greitai patraukti galvą, jeigu nenoriu, kad svečiai man glostytų plaukus. Kartais pas mus ateina ir vienas tėvelio draugas, labai storas advokatas, jo toks keistas balsas, lyg visą laiką ką nors žiaumotų. Tas mane erzina labiausiai iš visų, nes jo rankos lipnios, ir jis smirdi senu sugedusiu salotų padažu, kokį Mara pas mus išpila į tualetą. Dar nemėgstu ir dviejų mamos draugių, kurios nuolat prie manęs kimba ir klausinėja visokių nesąmonių. Kai kuriems suaugusiesiems smirdi iš burnos, o kai kurios moterys šitiek užsipila kvepalų, kad mane kartais pradeda pykinti. Ir tada dažnai pagalvoju, ar ir mano kvapas bus toks, kai užaugsiu, ir sakau sau, kad ne, nes iš tiesų tai visai nenoriu užaugti, nes užaugę tampa seni, o man tai bjauru, o ir dėl savo sesės, kuri už mane daug vyresnė ir tuoj bus suaugusi.
Mano kambarys yra šalia jos ir man atrodo, kad ir ji turi slaptą draugą, kaip aš turiu Michaelį. Žinau tai dėl to, kad kartais girdžiu, kaip su juo kalbasi. Bet ji su juo nesutaria taip gerai kaip aš su Michaeliu. Žinau tai, nes kartais girdžiu, kaip ji verkia. Ir keistai kosėja. Net ir mamytė tai pastebėjo ir nuvedė ją pas daktarą, o jis pasakė, kad sesė yra sveika, o tas jos kosulys yra nervinis įprotis, kurio ji turi atsikratyti, nes kitaip kosės visą gyvenimą. Kai su Michaeliu apie tai kalbamės, jis man sako, kad ir jam tas kosulys neatrodo geras, negerai ir tai, kad sesė liūdna ir verkia, nes verksmas reiškia, kad žmogui kažką skauda. Aišku, kad aš Michaeliu tikiu, nes mačiau jį verkiantį tada, kai labai sirgo.
Kartą, kai buvau jau beveik užmigusi, mane pažadino kažkoks keistas šauksmas, it sesę būtų užpuolęs Taukšlys iš „Alisos Stebuklų šalyje“ arba koks nors vampyras; vampyrų tai aš labai bijau ir kiekvieną vakarą dėl viso pikto pasidairau spintoje ir po lova, nes kitaip iš baimės negaliu užmigti. Tada atsikėliau, nuėjau į koridorių ir pasibeldžiau į jos duris. Paskui paspaudžiau rankeną, bet durys buvo užrakintos. Paklausiau, kas jai yra, kodėl negali miegoti. Ji kurį laiką tylėjo, o tada pasakė, kad kažką sapnavo ir kad eičiau gulti. Tada prisiminiau, kad galėčiau jai atnešti šiltos kakavos su medumi, kurią labai mėgstu. Kai negaliu užmigti, pirštų galiukais nueinu į virtuvę, užsikaičiu vandens, į savo puodelį su leopardu įsidedu daug kakavos, dar pridedu šaukštelį medaus, o ant viršaus išspaudžiu šiek tiek grietinėlės, jei jos turime. Tą naktį padariau du didelius puodelius kakavos, sau tą su leopardu, o sesei kitą, su gulbe. Lėtai ir labai atsargiai, kad neišliečiau, nešiau puodelius laiptais, tada pastačiau juos prieš sesės duris, pabeldžiau ir paspaudžiau rankeną. Bet durys nebebuvo užrakintos. Paklausiau, ar miega ir ar ko bijo. Jos kambary buvo labai tamsu, todėl nieko nemačiau. Tada išgirdau, kad vonios kambaryje, esančiame priešais, kažkas nuleido vandenį. Pagalvojau, kad ji nuėjo į tualetą, bet iš vonios išėjo ne sesė, o tėvelis. Jis labai nustebo, kaip ir aš. Greitai jam paaiškinau, kad sesė kažko verkia, jau buvau išsigandusi, kad jis supyks, nes mato, kaip nemiegu, o naktimis šlais-tau-si po namus; tas žodis man labai patinka, nes jį sudaro šlaitas ir laistau. Bet tėvelis į mane tik keistai pažiūrėjo, ramiai pasakė, kad eičiau miegoti, ir nuėjo miegamojo link. Man buvo keista, kad jis nepažiūrėjo, kas atsitiko sesei, juk visada ja šitaip rūpinasi ir beveik kiekvieną vakarą ateina pas ją į kambarį, kad padėtų atlikti namų darbus. Tėvelis labai didžiuojasi sese, kuri yra labai stropi ir protinga, todėl nori, kad ji eitų į gimnaziją, bet ne į kokią paprastą, o į tą, kur mokytojai moko angliškai. Kai dar kartą pabeldžiau į sesės praviras duris, ji man pasakė, kad palikčiau ją ramybėje, kad nenori kakavos ir kad eičiau gulti.
Bet tą naktį niekaip negalėjau užmigti, o ir Michaelio niekur nebuvo, kad galėčiau su juo pasikalbėti. Viskas man labai keistai atrodė. Kiekvieną kartą, kai tėveliai pamatydavo, kaip šlaistausi po namus, bent jau taip sako mamytė, būdavo labai pikti, o tą kartą tėvelis man nieko nepasakė, be to, man buvo keista, kad vaikšto po namą be pižamos. O ir kitą dieną, tai buvo šeštadienis, ir mes visi kartu pusryčiavome, man niekas, nei tėvelis, nei sesė, nieko nepaaiškino, todėl tylėjau ir aš.
Birželį mano sesė turėjo groti koncerte. Todėl su mamyte jos išėjo pirkti naujos suknelės, labai gražios, visiškai prigludusios, netgi blizgančios, o jos spalva buvo kaip abrikosinių ledų. Tada aš pagalvojau, kad galbūt vis tiek būtų gerai, jei ir aš gročiau kokiu instrumentu arba šokčiau, nes kai būna koncertas, mergaitėms visada nuperka naujas sukneles, kad atrodytų kaip princesės. Bet tas sesės koncertas buvo ka-ta-stro-fa. Jau kelias dienas prieš koncertą sesė buvo keista ir nenorėjo nieko valgyti. Mamytė ją vertė, sakė, kad reikia dėl koncerto, kuriame ji turės būti susikaupusi ir puikiai pasiruošusi, nes juk ten gros visi geriausi muzikos mokyklos mokiniai, be to, koncerto ateis paklausyti svarbūs žmonės. Tie mūsų pietūs būdavo siaubiiiiiingi! Sesė sėdėdavo prie stalo visa pažaliavusi ir sutinusiais paakiais, tokiais, kaip tų moterų, kurias mes su mamyte lankydavome. Mamytė Marai liepė gaminti tik tuos patiekalus, kuriuos sesė labiausiai mėgsta; špinatus su piurė ir kiaušiniais, obuolių ir varškės pyragus… bet kai mamytė privertė sesę suvalgyti šaukštelį špinatų, ji staigiai atsistojo ir, dar nespėjusi nueiti nuo stalo, apvėmė staltiesę taip, kad visas stalas buvo žalias – man tai atrodė ir siaubinga, ir juokinga tuo pačiu metu. Mamytė pradėjo šaukti ant sesės, kad tai ji daro specialiai, kad jie su tėveliu sesei samdo geriausią pianino mokytoją, kad ta suknelė, kurią jai nupirko koncertui, buvo labai brangi ir panašius dalykus. Tėvelis per tuos pietus ne tik kad nieko nesakydavo, bet tiesiog atsistodavo ir išeidavo, brolis, kuris yra tikriausias bliuvis, išsigandęs mamytės šaukimo, pradėdavo bliauti, o Mara tik keisdavo staltieses ir plaudavo vėmalus.
Iki koncerto likus kelioms dienoms, mamytė nusivedė sesę pas gydytoją, tas jai davė kažkokių tablečių, kiek girdėjau, ir tokių, kurie padeda nusiraminti prieš koncertus. Tada penktadienį po pietų mes visi gražiai apsirengėme. Mamytė norėjo, kad apsivilkčiau žydrą suknelę su kaspinėliais, bet aš atsakiau, kad noriu savo mėgstamiausios, tos žalios su taškeliais, kurie iš tiesų yra ne taškeliai, o maži balti drugeliai, be to, suknelės rankovytės truputį papūstos, tokios, kokias turi Miegančioji Gražuolė mano knygutėje. Tuo metu, kai sėdėjome salėje pirmoje eilėje, mamytė ir tėvelis sveikinosi su draugais, ir aš pastebėjau, kad mamytė yra labai susinervinusi. Iš pradžių vienas vaikinas grojo smuiku, tada išsirikiavo gitaros ir fleitos, o paskui buvo mano sesės eilė. Kai ji užlipo ant scenos, aš suspaudžiau kumščius ir visus kojų pirštus. Bet kai tik į ją įsižiūrėjau, supratau, kad jos pasirodymas geruoju nesibaigs. Sesė atrodė kaip angelas – man netgi atrodė, kad permatau ją kiaurai, nes buvo labai išblyškusi, visiškai neatrodė kaip gyva būtybė, greičiau kaip dvasia iš kito pasaulio. Aišku, ir tada ji buvo graži, man atrodo, kad netgi gražesnė nei anksčiau. Šiek tiek užtruko, kol ji nusilenkė, tada atsisėdo prie pianino ir nuleistomis rankomis tiesiog sėdėjo, kol mes visi po truputį pradėjome nervintis. Kai pasižiūrėjau į mamytę, pamačiau, kad ji visiškai susikausčiusi, o jos lūpos suspaustos, lyg būtų suvalgiusi ką nors kartaus. Nagi, pradėk jau, siunčiau savo mintis sesei, bet mane nuo jos užstojo scenos pertvara. Kai ji pagaliau pakėlė galvą ir pažiūrėjo į mus, aš supratau, kad ji į mus žiūri, bet iš tiesų nemato nieko. Pabandžiau įsivaizduoti, ką sesė jaučia, bet man pasirodė, kad ten, už pianino, nuleistomis rankomis, ji nejaučia nieko. Žmonės aplink pradėjo kosčioti, o mamytė, kuri pagaliau supyko, pradėjo sesei šnibždėti, kad ji viską moka ir kad tegul jau pradeda skambinti. Ir ji pradėjo. Bet kaip! Sesė liesomis baltomis rankomis tiesiog užpuolė pianiną, lyg norėtų jį užmušti! Ji skambino, lyg būtų išprotėjusi! Bet tik kelias minutes, nes paskui, kūrinio vidury, ji pakėlė rankas, atsistojo ir net nenusilenkusi nulipo nuo scenos. Salėje kilo šitoks triukšmas! Mamytė tiesiog šoko ant scenos ir prasmuko pro užuolaidas, žmonės tik keistai dairėsi ir kažką kalbėjo, kad jai turbūt negera, o tėvelis tiesiog ramiai atsistojo ir mums su broliu pasakė, kad tuojau pat einame.
Sesę tą popietę išvežė į sanatoriją – mūsų vargšė mergaitė yra sanatorijoje, kartojo mama, nes nenorėjo, kad vartotume žodį beprotnamis. Tą žodį vartodavo mano klasės draugai, kai klausinėdavo, ar tikrai mano sesei pasimaišė protas, o dėl to su dviem klasės draugėm aš netgi susimušiau. Išskirtinio talento, bet labai jautri mergaitė… dar kai buvo kūdikis, daug verkdavo… matyt, kaip tik dėl to ji tokia talentinga muzikai, šitaip mamytė aiškindavo mūsų giminaičiams ir draugams. Bet sesė, grįžusi iš sanatorijos, nebesėdo prie pianino, nes jai pradėjo virpėti rankos – man tas žodis atrodo juokingas, nes rimuojasi su plepėti, o gydytojai nežinojo kodėl, nes nerado jokios ligos. Kaip tu galvoji, klausinėdavau Michaelio, kas sesei negerai? Kodėl metė pianino pamokas ir visą vasarą pragulėjo savo kambaryje, su niekuo nenorėdama kalbėtis? Bet Michaelis nenorėjo atsakyti, susimąstė ir netgi kartais, kai jam nusibosdavau klausinėdama apie sesę, kelioms dienoms dingdavo.
Kai kartą pietavome su viena šeima, kurioje taip pat yra vaikų, dar buvo atėjęs ir tėvelio draugas gydytojas su savo žmona, suaugusieji kalbėjosi apie sesės ligą, o tada aš pasakiau, kad ta jos liga manęs visiškai nestebina, nes sesė sirgo jau anksčiau. Iš pradžių jie manęs nesiklausė, bet aš nenusileidau, nes viską žinau, juk jos kambarys šalia manojo, ir jau seniai klausau, kaip ji už sienos verkia ir su kažkuo kalbasi, panašiai kaip ir aš kalbuosi su Michaeliu, tik, ko gero, ten yra kažkokia baidyklė, nes kalba tokiu keistu žemu, užkimusiu balsu, lyg pro uždarytą kaukę šnibždėtų Dartas Veideris. Mamytė pridėjo pirštą prie lūpų ir griežtai liepė baigti taukšti nesąmones, bet aš nenorėjau nutilti, nes man gaila sesės ir man atrodo labai svarbu pasakyti tai, ką žinau. Sesė, kuri sėdėjo priešais, išbalo ir tada pastebėjau, kaip jai virpa lūpos, o tada aš atsisukau į tėvelį ir pasakiau: juk tu tai žinai, nes aš tau jau papasakojau tai… tada… naktį, kai ėjau pasidaryti kakavos, o tu išėjai iš vonios. Tu turėjai girdėti jos verkimą, nes kambario durys buvo atidarytos… Ir tada atsitiko kažkas labai keisto: tėvelis pamelavo! Prieš visus jis pamelavo! Pasakė, kad to, ką aš kalbu, nebuvo, ir kad aš visa tai susapnavau. Netiesa! – sušukau. Atnešiau sesei kakavos, kai tu išėjai iš vonios nuogas, o aš tau tada pasakiau, kad sesė verkia… Mergaitės kartais prisigalvoja, mane pertraukė mamytė ir pradėjo kalbėti kažką apie obuolių pyragą, o aš užsimaniau tą apelsiną, su kuriuo žaidžiau, sviesti jai tiesiai į veidą, juk žinojau, kad mamytė apie tai neatsitiktinai nenori kalbėti. Tada dar gydytojas pradėjo kalbėti, kad vaikai šiomis dienomis jaučia didžiulę įtampą, o aš atsistojau ir sušukau tėveliui: melagis! Tada mamytė mane šiurkščiai pagriebė, nutempė nuo stalo į mano kambarį ir užrakino duris. Rėkiau ir šaukiau, norėjau sudaužyti duris, tokia pikta buvau! Labai pikta!!! Suaugusieji mums visada aiškina, ką galime ir ko negalime daryti, o jie patys gali kalbėti tiesą ir meluoti, būti draugiški ir mušti kitus… gali būti teisingi arba neteisingi – jie daro viską, ko nori patys.
Kaip tau atrodo, ar manai, kad pas mus kažkas negerai, vakare gulėdama lovoje paklausiau Michaelio. Nes kažkas pas mus yra labai negerai. Kiekvieną kartą, kai Michaelio to paklausdavau, jis visada tylėdavo, o šį vakarą man pasakė: juk pati žinai… Žinau? Ką žinau?! Sušukau, bet ne todėl, kad pykčiau ant Michaelio, o todėl, kad buvau pikta ant visų – ant tėvelio, ant mamytės, ant visų tų žmonių, kurie sėdėjo pas mus prie stalo… ant viso pasaulio! Suaugusieji galvoja, kad mes, vaikai, nieko nesuprantame, kad negalime suprasti kai kurių dalykų, nes juos suprasti mums yra uždrausta! O tada jie prieš mus šnabžda ir meluoja, kaip tą vakarą pamelavo mano tėvelis, kaip meluoja mamytė, apie kai kuriuos dalykus ji iš viso nenori kalbėti. Bet aš kartais žinau kai kuriuos dalykus, kurių negaliu žinoti, o kartais žinau ir kai ką, ko nežino suaugusieji. Ir tada galvojau, kaip bus, kai pati turėsiu vaikų, ir apie tai, kam iš viso reikia turėti vaikų, kai jie būna liūdni kaip mano sesuo, kuri dabar atrodo kaip koks skeletas, arba nelaimingi kaip aš. Bet Michaelis man pasakė, kad vis tiek galime žaisti, kad esame žmona ir vyras ir kad turime vaikų. Įjungiau naktinę lempelę, prie staliuko pasodinau Bruną, Micą, Taskaną, lėlytę Lili ir pradėjau gaminti vakarienę, bet staiga, nežinau kodėl, visus puodelius ir lėkštes nustūmiau nuo stalo, Micą ir Lili mečiau į sieną, o pati griuvau ant lovos… ir verkdama pagalvojau, kad Michaelio iš tiesų išvis nėra… jo jau seniai nebėra… o aš jo pasiilgstu… labai pasiilgstu… ir kad neturiu nieko, su kuo galėčiau pasikalbėti ir pažaisti… kad iš tiesų esu viena… ir liūdna… pikta… labai pikta… ir nelaiminga… vieniša… viena…
Iš: Mojca Kumerdej. Temna snov. Ljubljana: Beletrina, 2011
Vertė Kristina Tamulevičiūtė