Renė Dekarto vaikystė
JURGIS VININGAS
Mažasis Dekartas dar nepradėjęs kalbėti parodė stiprią aistrą universaliajam pažinimui: štai, pavyzdžiui, būdamas septynių mėnesių tobulai įvaldė onomatopėjos meną, ir apylinkės medžiotojai savaitgaliais ėmė rinktis Dekartų namuose mokytis technikos paslapčių iš genialiojo kūdikio. Greitai mažasis filosofas pats išmoko gamintis pieno mišinukus, dainuoti sau lopšines ir pasikeisti vystyklus. Būdamas trejų, Renė užsiplieskė įrodyti, kad televizoriaus žmonės neturi jausmų ir yra robotai, panašūs į dainuojančias skulptūras Sen Žermeno parke; berniukas užsilipo ant palangės ir pro atdarą langą paleido laukan televizorių – šis, nukritęs ir išsitaškęs ant asfalto, teišskleidė mažytę kibirkštį ir dusliai sušnypštė, tarsi protestuodamas. Jokio kraujo, jokių aimanų. Q.E.D! – pergalingai konstatavo vunderkindas. Kad ir kaip būtų, intrigų netrūko ne vien intelektualiniame, bet ir žemiškajame Dekarto gyvenime.
Kartą filosofo motina pietums išvirė burokėlių sriubos. Vaikams įpusėjus doroti sriubą, įžengė apsimiegojęs tėvas, kurio vaikai nebuvo matę jau tris paras ir kurį jie išvydo tik ryte, stovintį prie viryklės ir kažką maišantį katile, iš baimės neįstengdami su juo pasisveikinti. Staiga jis įniršo kaip širšė ir ėmė rėkti ant žmonos: ką tu jiems čia šeri, aš buvau išviręs troškinio, tai ką, mano maistas jums per prastas, tai aš čia blogiukas, ir, atidaręs langą, ėmė iš vaikų panosių vieną po kitos rinkti sriubos lėkštes ir svaidyti į lauką. Taip, pro tą patį langą, pro kurį Renė išmetė televizorių. Renė pirmasis puolė į ašaras, pakilo nuo kėdės ir, pačiupęs nuo sekcijos rašiklį, ant sienos didžiulėmis raidėmis užrašė RNE.
Penktoje klasėje Dekartas įsimylėjo mergaitę iš 6a. Vieną penktadienio vakarą, išsičiustijęs ir prisikvepinęs, jis nuėjo į mokyklos diskoteką, vildamasis tenai sutikti savo meilę. Įžengęs į pirmo aukšto fojė, virtusią šokių aikštele, jis apsidairė ir atsisėdo ant suoliuko, netoli didžėjaus pulto. Tuomet jaunasis filosofas išvydo ją, nugara atsirėmusią į koloną, tarsi kažko laukiančią. Sutikęs jos žvilgsnį, Dekartas pasiūlė prisėsti šalia. Jo nuostabai, mergaitė sutiko. Tačiau „eiti toliau“ neišdrįso: mergaitei prie jo prisiglaudus, jis nesugebėjo ištarti nė žodžio. Taip tylėdami abu prasėdėjo apie penkiolika minučių. Galiausiai iš šokių aikštelės glūdumos išniro devintokas, ištiesė jai ranką ir, tarsi Hadas Persefonę, nusitempė į įsilinksminusių paauglių sūkurį. Neišvengiamai atėjo tai, ko filosofas labiausiai bijojo: didžėjus paleido dainą lėtam šokiui ir, suskambus priedainiui, Dekarto mylimoji ir Hadas ėmė laižytis. Tuomet Renė pajuto, kaip gerklėje auga gniužulas, atsistojo ir susirado po laiptais girtaujančius paauglius. Vienas jų pažvelgė į sugniuždytą berniuko veidą, palinksėjo galva ir ištiesė jam butelį. Dekartas nurijo penkis didelius gurkšnius, pajuto, kaip įšyla jo kūnas, ir ėmė šnibždėti: rne, rne, rne…
Filosofo biografai nesutaria, kada tiksliai Dekartas tapo Habsburgų šnipu.