Egzistencializmas
KĘSTUTIS NAVAKAS
Vienintelį kartą nusižudyti bandžiau aštuntoje klasėje. Susipykau su mergina, o tai visada pavojinga gyvybei. Net gyvybės idėjai, kableliais teatskirtai nuo eros ir thanatos.
Klasiokės draugas Nelka čia jau buvo mane aplenkęs, gulęs po traukiniu („Atsiguliau ant bėgių, ir atvažiuoja traukinys Kaunas–Kapsukas…“), tik tiek, kad nerezultatyviai. Mašinistas jį tada kiek paskriaudė ir išriedėjo į Kapsuką, o Nelka grįžo namo gyvas ir nelaimingas, turbūt visą kelią mąstydamas, kokia gėda, koks lemties chamizmas, kaip jis nuvylė Camus.
Nelka buvo drąsus, aš – atsargus. Drąsa puošia ne visada, atsargumas irgi. Todėl kartais atrodydavom pasipuošę, kartais ne. Tiesa, tas pats Nelka atsidūrė Kauno klinikų reanimacijoj, mokyklos tualete pavartojęs iš manęs pirkto kokaino (kursyvas rodo tam tikrą sąlygiškumą). Epizodiškai prekiavau džinsais, vinilais, Nikolajaus II auksinėmis monetomis, vėliau ir kokainu. Kadangi nei aš, nei mano tiekėjai (Kauno hipiai, sėdėdavę prie „Laumės“) nebuvome jo bandę, niekas taip ir nežino, kas ten buvo iš tikrųjų, gal skalbimo milteliai. Bandydavom tik žolę, kuria, žinoma, irgi prekiavau. Žolės buvo daug, kartais iš ryto ją kepdavom su aliejum ir prieskoniais ir dėdavomės ant duonos, paskui pro visas sekvojas ir baobabus krauliu plaukdavom į mokyklą. Pamokos atrodydavo nuostabios, fizikos mokytojas Pliauga skraidė po klasę ir pasakojo tokius juokingus dalykus, kad juokingiausia pasauly tada buvo ne L. de Funèso filmai, o pirmasis Newtono dėsnis, ypač ta formuluotės dalis tarp abiejų kablelių.
Nelkai irgi geriau reikėjo tenkintis žole, bet mokykloj nebuvo keptuvių. Ką jis ten tualete veikė su neaiškiais milteliais, niekas nežino, gal kriauklę plovė ir mirtinai pavargo. Šiaip ar taip, atvažiavo traukinys Kaunas–Kapsukas ir išvežė jį į klinikas. Tuomet pro savo lašelinių vamzdelius jis apie mane patrimitavo ir saugumo komiteto Kauno skyrius čia turėjo darbo ne mažiau nei Gedimino stulpų grafičius ant pastatų sienų perpiešinėdamas į vaikiškus namelius.
Paskutinę savo gyvenimo dieną (veikiau jau naktį, kuri visada nuteikia svarbiems judesiams) užrėmiau savo palėpės duris ledo ritulio lazda, perskaičiau trijų knygų nugarėles, daugiau skaityt nebuvo noro, ir žiūrėjau į stovintį ant grindų jugoslaviško brendžio „Vinjak“ butelį, kol tas man tarė: lipk ant kėdės, durniau, ir karkis. Bet nemoku jugoslaviškai, tai nieko ir nesupratau. Supratau, kad reikia persirengti, visi persirengia prieš mirtį. Apsivilkau švarius marškinius, kostiumą, į kišenę įsidėjau kažką labai mažo ir svarbaus, ką – jau nepamenu, gal sąvaržėlę. Prisisegiau varinę Dovydo žvaigždę, dėl visa ko, ir pasirodžiau sau toks neatremiamai gražus su tom įkapėm, kad trumpam net mirti nebesinorėjo. Bet kur jau nemirsi, Romeo – ir tas mirė. Tad pasidėjau peilį kuo arčiau venų ir pamačiau, kaip kraujas jose tirta iš baimės. Durys jau traškėjo, laužiamos dėdės Mečislovo, traškėjo ilgai, jei būčiau norėjęs perskaityt ir likusias knygų nugarėles, laiko būtų užtekę. Kai pagaliau išlūžo, nuo dėdės plaštakų lašėjo kraujas. Buvo keista, kad pjaunuosi aš, o kraujuoja jis, bet jei jau taip nori, tegu kraujuoja. Gal gersite vinjako? – paklausiau dėdės. Pasakė, kad ne, ir lengviau atsidusau, nes vinjako ten ir nebuvo, tik butelis. Besielis kūnas.
Greitoji ir atvažiavo greitai, kai jos nereikia, visada greitai atvažiuoja, teleportacija į Kauno beprotnamį Kuzmos gatvėje truko dar trumpiau. Kažko kietai prisivalgiusi seselė, ne itin telpanti į savo baltą chalatą, pusę nakties man paistė visokius niekus, geriau būtų papasakojusi, ko ten tiek prisivalgė, kad kieta it Lenino paminklas. Pasakojo beveik pagarbiai, juk sakiau, kad buvau gražus kaip Mainelytė ir Adomaitis vienam asmeny. Paryčiais atėjo bintais švytintis dėdė Mečislovas ir iškeliavome namo.
Ėjome pėsti, taksistų volgos stovėjo kelkraščiuos, kaip į krantą išmesti seni batai. Dėdė sakė, jog „bus dar tų panų“. Žinojau, kad kiekviena jų – nepakeičiama, bet jei jau norės, tegu sau stovi mano gyvenimo kelkraščiuos, kaip taksistų volgos. Buvo labai apmaudu, kad nei man, nei Nelkai šitaip apgailėtinai nesiseka. Pasirodo, numirti šitam gyvenime mes niekad nesugebėsim, mes mirties nevykėliai, mes nemirtingi. Net Kristus buvo miręs, o mes ne, tad ir prieš jį kažkaip nesmagu.
Kitą dieną teta Zita išsivežė mane į Vilnių, pas tuometinį savo vyrą. Nesupratau, ko man ten važiuoti, šachmatais pažaisti ar ką? Tas vyras, dėstytojas, kolekcionavo suviliotas merginas ir kiekvienos vardą užrašydavo baltojoje atviruko pusėje. Atvirukai būdavę su visokių aktoryčių snapeliais, o vardai žymėti akrostichais. Atvirukų turėjo pusę sprindžio, kas negalėjo nekelti susižavėjimo, pavydo ir minties, kad dėdės žodžiai „bus tų panų“ nėra visai iš piršto laužti. Pasirodo, pasaulyje jų dar kažkur yra, svarbu surasti kur.
Nebuvome priimti draugiškai. Apskritai nebuvome priimti, gal šeimininkas kūrė eilinį akrostichą, tad teko klaidžioti po Baltupius, kur kadaise veikė reprezentacinė LTSR pionierių stovykla, paauglystės patirtį nuspalvinusi savom pastelėm irgi akvarelėm.
Pionierių stovykla „Aidas“ buvo fasadinis sovietmečio elementas, čia autobusais veždavo kapitalistus, turinčius nustebti dėl sovietinio vaiko brandos, švaros ir darnos. Taip nustebdavo, kad atiduodavo mums viską ką beturį ir išvažiuodavo pliki ir basi. Veikiausiai daugelis jų, grįžę į savas šalis, išsyk įstojo į komunistų partiją.
Pagrindinis stovyklos kontingentas buvo slavai, kas leido iš ramaus nacionalistinio Kauno atvykusiam paaugliui pasimokyti Dostojevskio ir Mickevičiaus kalbų, taip pat pritaikyti savame mieste gautus kovos menų įgūdžius. Lankiau klasikines imtynes, bet, kad visi iš baimės bėgtų neatsigręždami, pasakiau užsiimąs džiudžicu. Pora metimų per dubenį padėjo įtikinti porą oponentų, tačiau dažniau tekdavo sutikti su oponentų nuomonėmis.
Galų gale buvau integruotas ir pavadintas Kiparisu (tais laikais buvau ilgas kaip Ališanka, tik vėliau nuo dažno tysojimo vonioje neįtikėtinai susitraukiau). Laisvalaikiu vietiniai pionieriai varinėdavo kalbeles, gliaudydavo siemkas, dainuodavo kalinių dainas arba eidavo kulti tokio Profesoriaus. Profesorius – apkūnokas berniukas su akiniais – buvo kuliamas iš peties ir veikiausiai nuo gimimo iki bakalaurinio. Nuo to turėjo užsigrūdinti kaip samurajaus katana ir dabar turbūt yra toksai pat nemirtingas kaip mudu su Nelka.
Naktimis žaisdavome butelį, kuris kakleliu baksteldavęs tą, su kuria reikdavo bučiuotis. Visi norėjo bučiuotis su tokia Lena, jau tada atrodžiusia kaip stoties bufetininkė. Man irgi tekdavo, po kiekvieno bučinio vis labiau ją įsimylėdavau ir išeidavau pasigėrėti naktiniais riešutais ant neįžiūrimų lazdynų šakų, nuo ko manyje ėmė spėriai kaltis pirmieji poezijos daigai. O dar čia atvažiuodavo vokiečių FDJ reprezentantai iš draugiško Erfurto miesto.
Vokiečiai išsiskyrė bjauriai švariais drabužiais, naiviomis akimis ir ypatingu keturiolikmečių seksualumu. Jau po trijų dienų į stovyklą ateidavusiems aplinkinių kaimų lenkams kliošinėm kostiuminėm kelnėm ant kelių sėdėdavo po vokiečių paauglę ir visi svajingai klausydavosi ant suoliuko plyšaujančio VEF’o. Turbūt negražiausias stovyklos bernas, turėjęs, be kita ko, trinamus džinsus, susirado turbūt negražiausią vokietę ir su ja vis išeidavo pasigėrėti mano jau minėtais riešutais. Kaip gera su ja bučiuotis, sakydavo grįžęs, ji man kiša liežuvį į burną. Tuomet draugavau su tokia Dagmar, bet ji man jokio liežuvio niekur nekišdavo. Turbūt buvo per trumpas. Aš jai irgi nekišau, nemėgstu vienpusiškumo.
Būtent toje stovykloje daviau pirmąjį savo teleinterviu ir kažkodėl – mongolų televizijai. Paskui gavau gražių atvirukų su Ulan Batoro vaizdais plius kažkokį meduolį – jį išsyk išmečiau.
Vaikščiojant su teta Zita po stovyklos teritoriją visi tie vaizdai ir priminė Ulan Batorą. Nameliai, kuriuose žaisdavom butelius ir bučinius, kurių viename mėginau suvalgyti matracą, lyg susitraukę, suzmekę, virtę mediniais grybais. Ak, koks gaivus tas net ir netolimos praeities dvelksmas, kaip jis man krūtinę atgaivino, kaip apvalė sielą ir kaip įgrūdo peilį atgal indaujon. Nesvarbu, kad tai tik poros metų senumo praeitis, bet aš jau vyras „su praeitimi“, sklidina ribinių situacijų ir likiminių patyrimų. Ir nurimau kažkaip. „Daug mylėta, daug kentėta, prašo poilsio jausmai“, Churgino lūpomis sako Byronas. Jei būtume sutikę mongolų televiziją, ji tikrai, pamačiusi nurimusį mano veidą, būtų davusi dar vieną meduolį – jį irgi būčiau išmetęs. Kam subrendusiam vyrui meduolis.
Paskui – laikas ir kiti demonai, erdvę iškreipęs lėkimas į dabar. Lena ir Dagmar dabar kam nors troškina jautieną, ta likiminė panelė laisto kambarinius augalus, niekam neberūpi mano džiudžicu. Tikrasis džiudžicu buvo keista aistra, verčianti veržtis pro eros ar pro thanatos iš to, kas nuo jų kableliais teatskirta, veržtis tol, kol atsitrenksi į bėgių ar peilio plieną. Jei nesiveržtum, liktum gulėti žolėje kaip mongoliškas meduolis ir naiviai tebegalvotum, kad mergina, kadaise viską paskatinusi, iš tikrųjų buvo to priežastis.
Nežinau, kur dabar mano iniciacijos draugas Nelka. Teta Zita mirusi, dėdė Mečislovas taip pat. Tik vis dar matau kraują lašant nuo jo plaštakų, susipjaustytų į mano užremtas suicidinės palėpės, kurioje tapau nemirtingas, duris.
Komentarai / 8
Rašyti komentarą
Turite prisijungti, jei norite komentuoti.
“400 smūgių”, sakot :)
The English title of the movie “400 Blows” is a gross misinterpretation of the original title. The original title stems from the French expression “Faire les quatre cents coups”, meaning “to live a wild life”, as the main character does. Literal translation of the expression would be “to do the 400 dirty tricks”.
Man irgi užkliuvo filmo pavadinimo vertimas.
Bet rašinys patiko, nors paprastai K. Navako tekstus noris priskirti prie kažko tarp savimylos ir grafomanijos – tai, žinoma, tik asmeninė nuomonė…
Man tai neuzkliuvo filmo pavadinimas, rasinys ne istisai apie ji. Arba isverskit “400 Blows” arba “to do the 400 dirty tricks” savaip, taisyklingai lietuviskai. Idomu butu, jei ne “sintetini” pakaitala sugalvotumet. Ir dar jei apie tas stovyklas ka nors ismanytumet, tada visai idomu jau butu.
Man tai “kraujo per daug” ;) Labai labai patiko. Aciu Autoriui. Pagarba.
faire 400 coups – tai gyventi negarbingai, šėlioti
Vivre sans respecter la morale et les convenances.
Labai geras str. ir puikiai jam parinkta iliustr.
suaugusio žmogaus organizme cirkuliuoja apie 5l kraujo. Padauginus iš 2-jų ir paskirsčius 2-ms gyvenimams yra daugiau nei pakankamai, kad nuplauti juo ir 4400 gyvenimo nuodėmių ir smūgių. Išgryninti iki tokio skaistumo, kad labiau tik dangus.
Sorry, bet pasivaideno, kad tekstas ir komentarai buhalterių (iš pašaukimo) rašyti.
toto, kartais matome ne tai, kas tiesiai ir aiškiai, o tai, ką norime matyti. atsakymo į klausimą kodėl taip vaidenasi, o ne kitaip, reikėtų ieškoti savyje.