Atsivertęs milijardierius
MARIUS PLEČKAITIS
Michail Chodorkovskij. Aš kovosiu už savo laisvę.
Iš rusų k. vertė Dalia Saukaitytė. K.: Kitos knygos,
2012. 206 p.
Visada įtaru ir keista skaityti milijonieriaus užrašus. O dar jeigu jis nuteistas ir sėdi kalėjime. O dar jeigu moko, kaip gyventi, aiškina, kas ką daro blogai ir ką gerai, kad pasaulio ekonomika suvešėtų, kad atsirastų pagaliau ta Lygybė ir Pakantumas. O dar jeigu to rašytojo pavardė – Michailas Chodorkovskis.
„Kitos knygos“ daugmaž kartu išleido dvi rusiško kvapo knygas: Anos Politkovskajos „Rusijos dienoraščius“ („Šiaurės Atėnuose“ Tomas Marcinkevičius juos apžvelgė VIII.10) ir Michailo Chodorkovskio „Aš kovosiu už savo laisvę“. Tai jau antrosios šios leidyklos išleistos Politkovskajos ir Chodorkovskio knygos.
Knyga pasitinka lapišku Michailo žvilgsniu viršelyje. Dar matosi grotos ir tamsūs Raudonosios aikštės kontūrai. Taip pat viršuje dešinėje randame serijos „Iš arčiau“ žymę – ja „Kitos knygos“ apsidraudžia, kai leidžia didesnį ar mažesnį popsą, ne kontrkultūrą, pvz., tuos pačius Chodorkovskio užrašus ar Lauro Bielinio tekstus.
Knyga „Aš kovosiu už savo laisvę“ struktūriškai gana spalvinga ir nenuobodi: laiškai, straipsniai, kreipimaisi, pokalbiai su rašytojais… Taigi (užbėgsiu už akių), jei ne Chodorkovskio neįtikinantys verkšlenimai, atsivertimai ir mokymai, knyga tikrai būtų gana patraukli.
Ne be reikalo paminėjau ir Politkovskają. Jei ieškotume panašumų: taip, jie abu tapo tironiško Rusijos valdymo (vidinės okupacijos) aukomis. Bet kas vertesnis pagarbos: ar žinojusi apie ateinantį galą (atskriejančią kulką) žurnalistė, neišvykusi iš šalies, nes, anot jos, taip būtų laimėję jie, ar netvirtų moralinių pozicijų besilaikantis eksbiznesmenas.
Čia reikėtų pasakyti, kad Chodorkovskis teigia esąs pasikeitęs, permąstęs gyvenimą ir kiek perdėliojęs akcentus. Kaip pats sako, atsirado kairuoliškumo, akys plačiau atsivėrė ir pasaulis (Rusija) pasimatė tokia, kokia yra iš tikrųjų: kraupi, totalitariška ir, nors apsiverk, neteisinga.
Bet kodėl Michailas to nematė anksčiau? Ar patikėtų nesamų dangaus vartų nesamas sargas apgailestaujančio mirusio milijardieriaus atsivertimu, įvykusiu jei dar nemirus, tai tik žiloj senatvėj.
Nenoriu pasirodyti stačiokas, nekenčiantis milijonierių, rėkaujantis they took our jobs skanduotes ir kitaip kvailai besielgiantis. Tiesiog knygą priimkime kaip tam tikrą polemiką įvairiomis aktualiomis temomis, o ne kaip politinį ar moralinį priekaištą. Nes tikiu, kad su galios likučiais ir mokėjimu valdyti bei į(si)teigti Chodorkovskis galėtų surinkti nemažai klusnių tarnų savanorių vienokiems ar kitokiems perversmams, aktams vykdyti (žinau, kad skamba gana paranojiškai). O kad knygos autorius nori revoliucijos bent jau savo šalyje, viskas aišku kaip dukart du. Remkimės jo paties žodžiais: „Aš ne idealus, o idėjos žmogus. Man, kaip ir bet kuriam kitam žmogui, nesinori mirti kalėjime.“
Toliau cituojant Michailą (iš pokalbio su Grigorijumi Čchartišviliu – Borisu Akuninu): „Aš nuo vaikystės norėjau tapti įmonės direktoriumi. Ne kosmonautu, ne kariškiu, o direktoriumi. Ir ši svajonė lydėjo mane visus mokyklinius ir studijų metus, su šia svajone išėjau į „didįjį pasaulį“. Praėjo visai nedaug laiko, ir svajonė virto tikrove. Jaunimo mokslinės techninės kūrybos centras, bankas, neilgai trukęs darbas vyriausybėje, tada – privatizacija. Privatizacija man reiškė ne pinigus, o galimybę įkūnyti svajonę. Vaikišką svajonę. „Avisma“, „Apatitas“, ir štai – JUKOS“ (p. 93).
Matot, kaip literatūriškai ir laisvai parašyta. O ir gyvenimo darbai, atrodo, dideli, bet lengva ranka padaryti. Nors imk ir skaityk troleibuse po darbo. Tiesa, išsamesniam vaizdui susidaryti dar reikėtų perskaityti knygą maždaug tokiu pavadinimu: „Chodorkovskis: milijardierius iš niekur“. Knyga „Abramovičius: milijardierius iš niekur“ egzistuoja iš tiesų, galit pasiskaityti („Kitos knygos“, 2007).
Taip, Chodorkovskis kaip asmenybė tikrai charizmatiškesnė ir įdomesnė už lietuviškus komediantus, tokius kaip Zuokas. Taip, apkaltinti mokesčių slėpimu būtų galima kas antrą korporaciją. Taip, Rusijos imperija, tpfu, federacija – įvairių klanų kovos laukas, taigi ne pati saugiausia vieta rimtam verslui. Bet tai netrukdo plauti smegenis, o netgi skatina. Tad kaip čia beatskirsi, kur piaras, o kur tiesos trupinėliai. Bet apsimeskime speleologais ir leiskimės. Leiskimės giliai ir tirkime tą nešvarią, tamsią ir neaiškią Rusijos angą.