Idealus gyvenimas pagal gyvenimo trenerius
AUŠRA LUKŠAITĖ-LAPINSKIENĖ
Kaskart apsilankiusi knygyne negaliu atsistebėti: knygų, skirtų mus išmokyti laimingo, sėkmingo, turtingo etc. gyvenimo, pasiūla taiko į megakosminius mastelius. Galbūt jų leidimui įtakos turi įvairių tyrimų duomenys, rodantys, kad lietuviai yra vieni iš nelaimingiausių, labiausiai nusivylę, suicidiškų nuotaikų apsėsti Žemės gyventojai. Vaikai nelaimingi mokyklose, dirbantys suaugusieji kančios iškreiptais veidais laukia paskutinio laikrodžio rodyklės judesio, pranešančio, kad kančioms (bent iki ryto) padaroma pertrauka, nedirbantys nelaimingi todėl, kad nedirba. Nepripažinti genijai nelaimingi todėl, kad yra nepripažinti, o šlovės sulaukusiems atrodo, jog jos spinduliai pernelyg blankūs ir menkaverčiai. Gali naiviai pagalvoti, kad tokių knygų leidėjai taikosi tapti mesijais, degančiais troškimu išvesti nelaimingą tautą iš nelaimingos egzistencijos į šviesios ir laimingos ateities būtį. Į šviesią ateitį, kuri kažkada jau buvo pažadėta, tačiau paklydo kažkur tarp būtojo ir būsimojo laiko, esamuoju taip ir netapusi.
Kaip susikrauti turtą nedirbant it senovės negrui Brazilijos plantacijose? Kaip gauti darbą, kur galėtum pajusti savirealizacijos katarsį, nesavanaudišką kolegų paramą, o atlyginimas prilygtų satisfakcijos aktui? Kaip prisivilioti vyrą, kuris turėtų Brado Pitto veidą, Jeano-Claude’o Van Damme’o raumenis, Gitano Nausėdos protą ir Billo Gateso sąskaitą? Kaip užmegzti ir / ar išlaikyti santykius, pagrįstus principu: „Aš ir tu – mes abu vieno kraujo“, o ne: „Aš bendrauju tik su naudingais žmonėmis“? Ką tik žada, ką tik siūlo šios burtų knygos… Nuo žemiškų gėrybių iki dangiško gyvenimo kažkur tarp šiapus ir anapus. Gali pamanyti, kad laimingas žmogus gali būti tik tuomet, kai bus solidžios įstaigos vadovas (-ė), vilkės tik Givenchy ar Lagerfieldo kostiumėlius, gyvens prabangiame bute, kybančiame tarp žemės ir dangaus, vasaros viloje Madeiroje ar Kanaruose, jachtą švartuos Prancūzijos Rivjeroje, į darbą važinės ekskliuzyviniais „Aston Martin“ arba „Buggatti“ modeliais. Tokiam žmogui net nekils dilema dėl turėjimo ir buvimo svorių ir persvarų, nes pats turėjimas ir bus tapęs buvimo sinonimu, o buvimo vertė bus tiesiog proporcinga turėjimo vertei. Jokių dilemų. Jokių kazusų. Jūratės Baranovos teiginys „Jei esi negabus jokiai autentikai – slysi buvimo paviršiumi ir rinksies lėkštoką turėjimą“ tokiam žmogui prilygs nesuvokiamam žodžių kratiniui kokia nors zulusų kalba. Kaip šitokį verbalinį miražą materializuoti, instrukcijos pateiktos jau minėtose stebuklingų receptų knygose.
Kad šios Pelenės pasakos taptų ne knygine fikcija, o visais įmanomais ir neįmanomais pojūčiais išgyvenama realybe, reikia labai nedaug – nusipirkti šių knygelių ir kantriai darbuotis: mintyse kurti „filmus“, kurių pagrindinis režisierius, scenaristas ir aktorius esi pats. Nesvarbu, kad neturi Clinto Eastwoodo ar Andrejaus Tarkovskio talento. „Oskaro“ nieks ir neduos. O ir nereikia. Tepasilaiko sau. Ką reiškia visokie oskarai, palmės ir gaubliai prieš laimingą svajonių gyvenimą. Tai kas, kad tuose patarimuose ieškoti logikos – tas pats, kas eiti į mišką grybų ar žibuoklių sausio mėnesį. Tai kas, kad norų su kiekvienu širdies tvinksniu daugėja. Smulkintis neverta, jei jau laimė – tai didelė, jei sėkmė – tai tik amžina. Juk įmanoma viskas. Kad „filmų“ vaizdai materializuotųsi, dar klijuok įvairius idealaus gyvenimo vaizdelius į sąsiuvinį. Vartyk šį sąsiuvinį ryte ir prieš miegą, kartok troškimų mantras žiūrėdama į save veidrodyje ir be jo.
You are welcome! Vieną dieną pašto dėžutėje randi ne įprastą dienraštį, o kapšą auksinių pinigų, kurį tau paaukoja kažkoks geraširdis filantropas spaidermenas, arba nelauktai netikėtai tetulė iš Niujorko, apie kurios egzistavimą ir nesapnavai, iškeliauja pro atvertus šv. Petro vartus ir palieka svajonių vilą ant vandenyno kranto. Arba susapnuoji būsimo egzamino klausimą ir sapne net išmoksti atsakymą, pagaliau gauni diplomą, nors iki šiol triskart prašeisi akademinių atostogų ir dukart nusikėlei baigiamojo darbo gynimą. Arba… Vizijas galima tęsti iki begalybės, nekreipiant dėmesio, kad aplinkiniai įtartinai kuždasi ir staiga nuryja žodžio skiemenį vos tau įėjus į kambarį. Turi išlikti atkakli ir nesulaikoma kaip krizės laikotarpio kainų kilimas. Šalta, bet įtaigi tarsi puodus ir keptuves siūlanti reklamos agentė. Nepasiduodanti kaip tiesą ir tik savo tiesą dantimis bei nagais ginanti biurokratė. Tavo kuriamo gyvenimo vizijos neturi temdyti jokia abejonių ar skepsio šmėkla. Idealus gyvenimas yra idealus – ir taškas. Jo privalai trokšti visa širdimi, visu protu ir visa siela. Jokių „bet“… Ir jokių „gal“… Jei perskaitei ir vis dėlto nepakankamai įtikėjai, kreipkis efektyvesnio įtikinimo į visagalį visažinį internetą. Ten pasiūlys gyvenimo trenerio paslaugas (o jie visi milijonieriai ir nenuostabu, juk tavo gyvenimo treniravimas – labai atsakingas ir sudėtingas procesas, kurio metu iš lūzerio turi sukurti sėkmės žmogų, tad ir kaina – keli tūkstantukai vieningos Europos valiuta – „labai prieinama“). Tad gyvenimo treneris padės idealiai ištreniruoti idealų gyvenimą.
Įdomu, kas tas genijus, kartą, griežtai ir visiems laikams suformulavęs idealaus gyvenimo definiciją. Vieną keliems milijardams. Fernando Pessoa teigė, kad mes turime du gyvenimus: „Tikrąjį, tą, susikurtą vaikystėj, kuriame ir suaugę drįstam statyti svajonių pilis, ir netikrą, kurį leidžiam kartu su kitais, praktišką ir naudingą, tą, kuris pasibaigia, paguldęs mus į karstą.“ Gerieji burtininkai-raganiai-magai siūlosi ištreniruoti juos abu. Tiksliau, čia nei dviskaita, nei kokia kita įvairovė nereikalinga. Viskas virsta vieniu. Nedalomu, nekvestionuojamu, bet brutaliai prievartaujamu unisex. Nė velnio netikiu, kad galima idealiai nukopijuoti idealų gyvenimą ir dar idealiai jį nugyventi. Nepaisant visos technologinės pažangos, dar nesukurtas toks daugiafunkcis „Canon“. Galiu atkartoti japoniškos dainos žodžius, nesuvokdama nė vieno jų prasmės, galiu įsiminti kelius, kuriais niekada nekeliausiu, galiu atmintinai „išmokti liūdesį“ ir „mažų dienų mažus džiaugsmus“, bet gyvenimo – niekada. Jis neįžvelgiamas tarsi rūke ištirpęs horizontas, nepastovus tarsi moters, klajojančios „klimakso periodo parku“, nuotaika ir neidealiai neidealus. Todėl viliojantis tarsi nesuvokiamas kosmogoninis mitas, kurį pats rašai kasdien. Tokį neidealų, netelpantį į jokius standartus, net ir tuos – labiausiai į tuos, – kuriuos diktuoja gyvenimo treneriai ir jų siūlomos patarimų knygos.
Komentarai / 2
Rašyti komentarą
Turite prisijungti, jei norite komentuoti.
Pateiktas kraštutinis (100% neigiamas) požiūris į gyvenimo mokytojų (ar „mokytojų“) knygas :-)
Dėkui už nuoširdumą! Nemažai tiesos pasakyta.
Kita vertus, tikrai yra ir tokių šios rūšies knygų, kurių teiginius paskaičius pritari: „teisingai pastebėta!“.
Ir jei jautiesi „lūzeris“ (autorės žodžiais kalbant — o kam tai nenutinka?) ir nesi tuo patenkintas – kodėl gi nepaskaičius, ką apie tai mano, ką pataria kiti?
Nereikėtų VISAS šios rūšies knygas NET NEPAVARČIUS automatiškai nurašyti į apgavystes pinigams užsidirbti iš lengvatikių (save aprioriškai laikant išmintingesniu/-e).
Trumpai tariant: ne „visos jos tokios“! :-)
labai jau perspaustas rasynis. su visokiom ‘definicijom’ ir ‘satisfakcijom’ jis isties neatrodo vertesnis nei yra. siaip gal ir smagu pasimaivyti, nezinau, ko siekiama tokiais ISMANIAISIAIS zodziais. bet ne tai svarbiausia.
dedu galva, kad pati autore nera niekados skaiciusi nei vienos is tu knygu, nes tokia siaura nuomone galima susidaryti tik is virseliu. neginu sios literaturos, bet manau neteisinga smerkti kazka, ko visiskai nepazisti.
o is kalbos manierizmu, galetu ir pati kazka panasaus parasyti. pvz. kelias i satifakcija…