Tarp Turniškės, Neries ir Riešės upių
LIUDVIKAS GIEDRAITIS
Naujieji Verkiai–Staviškės–Bubiniai–Verkių Riešė–Naujieji Verkiai (8 km)
Nuo Kalvarijų gatvės atvažiuojame iki stotelės Popieriaus (arba Mokyklos – tuo atveju paeiname į priekį 150 m). Ten – buvusio Verkių popieriaus fabriko prieigos. Aplink tvenkiniai, ganosi ožkytės, toliau – du rūkstantys popieriaus kaminai, ten pat – vingri upelytė Turniškė (Turniškėlė), tiltukas per ją, krioklys po tiltuku. Žengiame ten, kur krintantis vanduo (ištykšdamas!) nenuilstamai malonina ausį… Perėję per tiltuką, traukiame pylimu: dešinėje – sraunioji upelė, kairėje – dirbtinis kanalas (popieriaus gamybai reikėjo daug vandens). Puikus pavyzdys, kaip ūkinius poreikius galima derinti su aplinkos puošimu: tiltukai, alėja tarp vandenų… Palei kanalą (jo vanduo jau visai sustingęs) nuėję 100 m sukame kairėn prie tiltelio su geležinėmis atramomis, kopiame įstrižai šlaito vienas kitą smagiai besivejančiais laiptukais ant plento. Už šimtmetrio – fabriko teritorija: tvoros, senų popiergalių didžiuliai gniutulai, kartono plokštės – po lietum, po atviru dangum. Fabriko emblemoje stilizuotai pavaizduotas tekantis vanduo, virš kurio baltas ritinys ir data – 1834. Pirmąsias dirbtuves 1690 m. ten įkūrė vyskupas Konstantinas Bžostovskis, tuo metu valdęs Verkius (gyvenęs ant kalno mediniuose rūmuose; jų nebėra). 1834 m. išplėtus dirbtuves atsirado popieriaus fabrikas. Likimas jam nebuvo palankus: 1830, 1912 m. degė, nukentėjo ir per abu pasaulinius karus, daug įrenginių tada išvežta į Vokietiją… Vėl atstatytas 1953 m. Paskutiniu metu gamino ligniną ligoninėms, gofruotą popierių.
Autobusų stotelė prie fabriko vadinama Krempliai! Tolėliau – senas kaimas tokiu pačiu pavadinimu. Matyt, netoli grybų daug buvę! Juk kremblys – grybas. Tačiau yra ir žodis kremblius, milų, vilnonių audeklų vėlimo, spaudimo įmonė. Verkių ekonominio klestėjimo laikais, be abejo, ir tokių turėjo būti, bet atrask dabar, žmogau, bent kokį pėdsaką…
Už 200 m nuo Kremplių stotelės asfaltas išsišakoja. Sukame į dešinę – po stačiomis, giliomis pašlaitėmis netrukus sumirga ilgi kaip upė tvenkiniai (užtvenkta Turniškė, iš jos ir popierinė sėmė vandenį). Kairėje tvarkinga tiesia eile rikiuojasi apšepusių namų eilė: tai Naujieji Verkiai, sustatyti pokariu lyg pilki kareiviai. Už paskutinio rikiuotėje du keliai – traukiame į dešinę. Po 150 m išnirę iš jaunuolyno staiga atsiduriame visiškame kaime: daržai, kalvos, galvijai… Bet ir ten – Vilniaus miestas! Keliuku traukiame ligi paskutinės sodybos kairėje, aptvertos tvora, už kurios – dideliausias baisingas ir balsingas gauruotas šuo (gyveno, kai pirmą kartą ten vaikščiojau). Tvorai pasibaigus sukame kairėn, miško keliuku ritamės pakalnėn. Po 200 m pasimatys kaimelis, kurio vardas daug amžių buvo Turniškės. Pilkšvų nameliūkščių, tarp kurių stūkso ir vienas kitas naujas mūrinis dviaukštukas, virtinė. Virš jos – galingas elektros stulpo kryžius, nukarstytas izoliatorių karoliais (rožiniais, sakau, debesims melstis!), kiek arčiau tvirtai į žemę įsisegęs žalias transformatorius… Tai vis žmonių techninės kūrybos žymenys, tačiau ten pat atsiveria ir gamtiškasis begalinių nendrynų, meldynų, užpelkėjimų, paukščių pasaulis. (Bet ir tai – Vilniaus miestas!) Senasis pavadinimas iš kaimo atimtas: dalis to ūksmingo kaimelio virto Popieriaus, kita – Verkių gatve (plėšyk ir verk, plėšyk ir verk, žmogau, kol nė popieriuko, ne tik akmens ant akmens, neliks iš tavo protėvių palikimo!). Tarp kaimo ir tos neįžengiamos nendrynų karalijos įsispraudęs kelelis – sukame dešinėn. Ties paskutiniu kairės pusės namu jis išsišakoja, vėl traukiame dešinėn – neriame į krūmus, kur turėtų būti Turniškė. Būtent jos patvankos plyti visiškai paukščių, nendrių laisvei… 50 m – ir po keleliu per akmenis sužvilgės bevardis šaltinio upelis: švytuliuoja, gurga – gyvena sau paslaptingai! Abipus ištikimieji meldynai, nendrynai, jų nė krašto nematyti.
Įnyrame į miškelį, netrukus kairėje atsiveria laukymė su jos gilumoje dunksančia vienintele sodyba. Dešinėje vėl atsiveria plačiai siūruojanti nendrynų viešpatija. Ne visada šitaip užburbę, žolynų nukariauta buvę. Prieš šimtmečius, kai Verkius valdė vyskupas Ignotas Jokūbas Masalskis (ir prieš jį, ir po jo), kai ši vieta garsėjo rūmais, kalvėmis, malūnais, mokykla, oranžerijomis, arklidėmis ir dar daug kuo, būtent ten tyvuliavo erdvūs, šviesūs tvenkiniai. Jų buvę net septynetas – teikė žavių vaizdų gėrį akims, o pilvui malonią naudą, nes juose buvo auginami net kilnieji upėtakiai… Dabar į visa tai žvelgiant galima paliudyti nebent tiek: štai ką nulemia karai, užkariavimai, suirutės, „išvadavimai“, revoliucijos… Be jų, apsčiai tekusių Lietuvos daliai, iki šiol turėtume ne tik puikius dvarus ir tvenkinius, bet ir gyvenimus, žmonėms priderančius…
Netrunkame prieiti išlikusią patvanką. Po kojom žemai – šniokia, putoja, turškiasi, trykšta, kliokia išsivadavęs iš cementinio užtvaro, lekia strimgalviais per akmenis (gal ir užsigaudamas į juos, ką gali žinoti!) tolyn, žemyn Turniškės vandenėlis… Kalbininkai mano, kad Turniškė taip vadinama dėl to, kad turškiasi. Nendrynuose – paukščių gausa: ne tik gulbių, įvairių rūšių įprastinių ančių, bet ir labai retų, net iš Raudonosios knygos, žaliųjų meletų, lutučių…
Už kriokliuko patenkame ant asfaltuoto kelio, vadinamo Verkių gatve, ir kertame jį. Kai kitoje pusėje pranirsime pro pušų jaunuolyniuką, nuo aukšto skardžio netikėtai dosniai atsivers – labas! – Neris! Gražesnės vietos poilsiui, šiuo žygiu užtarnautam, nebesurasime… Girdisi, kaip paskardėje pliauškinėja Turniškė: ten ji įteka į Nerį (tiesą sakant, šakotoji Turniškė turi ir dar du intakus, bet šis pagrindinis). Tiesiai priešais anoje Neries pusėje – senas Rūkeliškių kaimas, „perkrikštytas“ Meškeriotojų gatve (baisu, grėsminga, pasirodo, mažiems kaimeliams gyventi šalia didmiesčio…). Kairiau, ant aukštų krantų miškuose – valdžią turinčiųjų karalystė Turniškės. Gražioji Neris mums ir šioje pusėje – jauki, srauni, sūkuriuojanti, veržli, žvilganti. Puikiai pateisinanti lietuviškąjį vardą – nari! Jos pradžia užsimezga dabartinės Baltarusijos teritorijoje – Dokšicų girios pelkėse, kuriose dar XVI a. plytėjo didžiulis ežeras. Vietiniai žmonės gudai aukštupyje ją vadina Vellia, bet dėl lenkų kalbos poveikio šis pavadinimas virto Vilija. Vieni mokslininkai teigia, kad jis reiškia vingiuotumą, kiti – esą didumą, velikaja, suprask, didelė upė.
Pasigrožėję Nerimi ir reginiais anapus jos, nyrame nuo skardžio žemyn, žengiame per Turniškę žvejų takelio siūliuku, kuris nenutrūksta visom paupėm. Ėjimas nepaprastas – skardžiai, užslaptinti bebrų grioviai, žolės sulig juosmeniu, – bet neilgas: už 300 m jau puikiai matoma iš pradžių atrodžiusi lyg iškyšuliukas – sala, ties kurios pradžia, jei vanduo bus žemas, akivaizdžiai matysime vorele iš upės styrančias keturias buvusių polių „biges“. Apie 10 m už salytės – vėl keturias: lenkmečiu ten buvo aukštas medinis tiltas (toliau ant kranto dar matoma jo sankasa!), per kurį iš anos (Valakupių) pusės nuo Antakalnio – Tuskulėnų (dabar – Šilo) tilto iki čia (ir kiek toliau, kur dar būsime) rangėsi siauruko bėgiai. Tiltą Antrojo pasaulinio karo pabaigoje traukdamiesi iš Vilniaus susprogdino vokiečiai. Netoliese gyvenantis senukas pasakojo, kaip jam, tada dešimtmečiui, atmintin įsirėžė to tilto sprogdinimo garsas ir vaizdas. Siaubingai driokstelėjo, dangus prisipildė lentgalių, žmogų, sužeistą ar nebegyvą, neštuvais nunešė… Nuo šio dangun iškeliavusio tilto pakrante, pakrūmėm nukrypavę dar apie 300 m pamatysime akivaizdžius ženklus, kokiu tikslu tokioje nuošalumoje būta tilto ir bėgių – į šią pakrantę jais gabentos statybinės medžiagos: akmenys, žvyras, skalda, smėlis, lentos, rąstai. Mat lenkmečiu šioje vietoje buvo užsimota statyti vadinamąją Turniškių hidroelektrinę. Gerą šimtmetrį palei krantą vandenyje matome lygutėlėmis eilėmis kadaise į žemes sukaltų, viena su kita stipriai suleistų storų lentų „biges“, stimburius, per kuriuos dabar ulbėdamas sidabruoja ir ritasi žemyn vanduo. Anapus ypač status aukštas krantas, šiapus – visai lėkštas, tad šis buvęs pasmerktas užlieti. Jei pašmirinėsime po jį kiek toliau nuo vandens, išvysime daugybę išrausimo ženklų: pynėsi įvairūs keleliai, greta ligi šiol dunkso statūs aukšti šlaitai, kalniukai, pastirę, apaugę gerokomis pušimis. Pasirodo, jos auga šaknis suleidusios į smėlį, kadaise suvežiotą siauruko traukinuku… (Visa tai maloniai aprodė ir daug ką paaiškino Turniškių žmogus, esą štai va čia buvusiame apkase, virš galvų grėsmingai kriokiant karo lėktuvams su bombomis, gimęs 1941 m.) Statybos darbus nutraukė 1939 m. prasidėjęs karas. Plačiai tyvuliuotų dabar aplinkui marios, paskandinusios daugybę kaimų: Turniškes, Staviškes, Ožkinius ir kitus… iki pat Nemenčinės.
Anapus upės matomi du pastatai: didokas raudonstogis, „užšokęs“ ant aukšto skardžio, ir kitas kiek toliau ir žemiau. Tas „antskardinis“ dvisėdis – tai buvusių statybų lyg ir kontora, ten gyvenęs darbų vykdytojas. Dabar ten „Lietuvos galvos“ nameliai (niekada netroškau būti jokiu viršininku, bet visada atrodė, kad rojus – trobelė ant upės kranto). Tolimesnis pastatas – pirtis. Tarybiniais laikais ji buvo medinė, keleriopai mažesnė, nuo Nemenčinės plento pusės prie jos galėjai laisvai ateiti, dviračiu privažiuoti… Atgimimo mitinguose garsiai šaukta prieš prabangias valdžią turinčiųjų vilas, „vyriausybines pirtis“, tad buvusioji jauki graži pirtelė sudegė. Vietoj jos išdygo – štai va! Dabar prie jos, žmogeliai, nei prieisite, nei privažiuosite!
Prieš pirmuosius „šiapusinių“ Turniškių namus po kojom per žolę sušvytuliuos sprindinis upeliūkštis, išsprunkantis iš ten pat kunkuliuojančio šaltinio. Bet tai, pasirodo, ne šaltinis, o gręžinys, kokių, tiriant gruntą, žemės gelmes gręžiotų prieš statant elektrinę būta daug. Visi kiti užako, o šis vienintelis, nors ir bandytas užversti, vis trykšta… Neris toje vietoje ypač žvilguliuoja, šokčioja per akmenėlius Turniškių rėva…
Pokariu valdžia iš pradžių lyg ir saugojusi tai, kas buvo suvežta, sukaupta, padaryta statant elektrinę. Dar, matyt, būta abejonių, ar tęsti darbus, bet tikriausiai „nurungė“ Kauno HE. Kai liautasi saugoti, žmonės išsivežiojo, kas kam atrodė reikalinga. Net aukštai styroję poliai išnyko, buvo nupjauti sulig vandeniu… O statybos buvo gana sumaniai numatytos: nuo Staviškių (ten dar nueisime) upės dalį norėta nukreipti dešiniau, kad Neris tekėtų apjuosdama statybvietę, „į save įbėgdama“ žemiau jos, Turniškės vaga… Beje, lenkmečiu būta sumanymų statyti hidroelektrinę ir prie senovinio Šilėnų kaimo, 32 km žemiau Vilniaus centro, 10 km aukščiau buvusios demarkacinės linijos ties Ausieniškėmis, bet, matyt, atgrasė galimos „lietuvių diversijos“…
Nenorėdami karstytis skardžiais, maknoti pakrante – nuo kranto prie Turniškės upelės intako grįžtame į asfaltuotą kelią (Verkių g.), sukame dešinėn, pereiname po asfaltkeliu „pakištą“ Turniškę, žvyrkeliu žvaliai žygiuojame 300 m (abipus – pušynai su krūmynų, šaltalankynų, šabakštynų priedais). Kai kairėje pasimatys į asfaltkelį įsibedantis dvišakas lyg žalčio liežuvėlis ir platokas miško takas, o dešinėje – 109-asis namas, už jo nyrame tiesiai į dešinę – porą šimtmetrių prasibrovę per mišką, būtinai prieisime minėtą salytę, o vėliau ir buvusio tilto vietą.
Nuo neįvykusios elektrinės statybvietės sukame į kairę, į Turniškes (šiaurinėje jų dalyje jau buvome), į namais namučiais kimšte perkimštą kaimeliūkštį. Įvairiausios paskirties pastatai pastatėliai ten tarsi lipte prilipę vienas prie kito, reikia klausinėti, jei nori surasti išėjimą į erdvesnę pagrindinę gatvytę… Senojo arba tradicinio pavadinimo (Turniškės) ir šioje kaimelio dalyje nebeaptiksime. Vietiniai žmonės su nuoskauda balse taria: „Buvom Turniškėm, o dabar štai ant namų – Riešės g. ir numeris. Viskas. Mūsų Turniškių pavadinimas į aną pusę ponams atiduotas…“ Už paskutinio namuko su gražiai ornamentuotomis langinėmis – upės pašlaitėje akivaizdūs nemenki išrausimai, apželdinti šaltalankių brūzgynais. Vienų tuteišių teigimu, tai išnykusios plytinės žymė, bet, pasak gretimame namelyje gimusios moteriškės, karo metais vokiečiai iš ten kasė puikų baltą smulkų smėlį, gamino stiklą… Reginys į Nerį – grakštus linkis, iškyšulys. Moteriškės teigimu, jos tėvas, gimęs 1937 m., pasakojo, kad būdamas dešimties jis ganė karves štai čia, šalia namų pakrantėje plytėjusioje lankoje. Upė tada tekėjusi tiesiai, anoje pusėje už dabartinio iškyšulio…
Kelionę galima tęsti nutolus nuo Neries, išėjus į kelią (Verkių g.) ir pasukus juo į dešinę. Bet gal geriau vėl nerti prie Neries, kelis šimtmetrius brautis šabakštynais labiausiai apžėlusia pakrante. Anapus lydės plokščias krantas, žilvičiai – tarybmečiu ten vandenį iš gelmių siurbė. Brausimės suspausti statokų šlaitų ir verdančios, grįžtančiomis srovėmis putojančios upės. Pusiau ant kranto, pusiau vandeny prieisime didžiulį akmenį, jį pamačius taip ir rūpi tarti: „Akmenėlis turi išdaužytą širdį.“ Apskaldytas, žvejų nusėdėtas, apšiukšlintas… Bet gyvena… Kažkaip gyvena ir jis… Upė ūmai ima suktis į dešinę, anapus atsiveria stačiakampis iškyšulys, nuo stulpo iki stulpo šioje ir anoje pusėse sutartinai šoka aukštos įtampos laidų trijulė. Baigiasi miškelis – laikas kilti į skardžiuką (pasimato ir šviesus minėtojo balto „stiklinio“ smėlio lopinėlis). Viršuje – erdvi laukymė, sodai, pušynai, o anapus – kerintis upės linkis…
Toliau – kolektyvinių sodų link. Nuo jų kampo (kur vėl prasideda asfaltkelis) nužygiavę 150 m prieisime statų kalnelį, apsigobusį pušų pušnimis (priešais – vartai su rodykle Sodininkų bendrija Verkiai). Cementiniais laiptais lipame į kalniuką. Ant jo 1928 m., sakoma, buvo pasirodžiusi Švč. Mergelė Marija. Žmonės buvo pastatę jos skulptūrą, tarybmečiu ji dingo. 1995 m. ją atstatė, bet… ne Švč. Mergelės Marijos, o Kristaus. Prie jos sueinama, giedamos šventos giesmės, meldžiamasi. Nuo kalniuko anapus sodų Neries, Nemenčinės miškų jūros pusėn – gamtos šventumo pajautą įkvepianti tolimų tamsių pušynų platuma, dangumi teįrėminta… Naujieji gamtmeldžiai teigia, kad ikikrikščioniškaisiais laikais nuo šio kalniuko žyniai bendravo su dievais, tikėtina, kad ir alkvietė buvo, apeigų metu šventoji ugnis sužėrėdavo… Slėnio pakrašty, tolimo gamtovaizdžio nušviestas, matyti įstabus kalniukas – gal sostas dievybėms apsistoti, kūrinija grožėtis…
Šalia sodų nužygiavę apie 300 m prieiname asfaltkelio (Ožkinių g.) posūkį. Žengiame pakalnėn į dešinę link tiltuko: ten šviesuliuoja Riešė, prie jos namelius pasibėręs Staviškių kaimas. Prieš tiltelį išsukame dešinėn į keliūkštį, jam išsišakojant einame kairiuoju, nenutoldami nuo upelės. Keista toji Riešė: pradeda tekėti už 29 km nuo šių vietų iš Baluosio ežero, suteikia vardą Riešės gyvenvietei, įsibeda į Didžiojo Gulbino šoną, bet po šimtmetrio išsprunka iš jo, kad netrukus patektų į Mažąjį Gulbiną. Iš ežero į ežerą svaidoma, sukinėdamasi, kilpinėdama – „riešinėdama“ sau kaip moka… Iki Mažojo Gulbino ji dar vadinama Senąja Rieše, o žemupyje (kur esame) – tik Rieše. Šioje vietoje nenuorama ypač srauni – kilometrą pravinguriavusi nusileidžia net 4,5–5 metrus. Jos pavadinimas aiškus: riešė – senas lietuviškas žodis, nusakantis lenktumą, sukiojimąsi (iš to – riešas), be to, jis turi ir būtent upės vagos vingio reikšmę…
Šiapus ir anapus visu akivaizdumu pasirodo nepasiturinčiųjų žmonių buitis: gelžgaliai, per daugelį metų neišbrendamai sukauptas šlamštas, kurio jie nepajėgia išmesti, išvežti, atsikratyti, nes vis atrodo, kad šis tas dar gali ir praversti.
Palei upelę nuo tiltuko nuėję apie 400 m patenkame į ūmai atsiveriančią erdvią laukymę, prie jos vėl pasimato skaisčioji, plačiai išsijuosianti Neris! Puikiausia vieta vėl pamaloninti sielą, paganyti akis, gal ir į pilvus mestelti šio to sotinančio, ir kojoms leisti pajusti poilsio gerumą…
Toliau traukiame prieš srovę. Ten pat ir Riešė baigia kelionę, visą save iki lašo atiduodama Neriai… Per du stambius akmenis įmanoma nusigauti kiton jos pusėn. Kairėje ant kranto – prabangus namas, tvora, užrašas „Piktas šuo“, išpuoselėta, lygutėliai nuskusta pievelė – nieko daugiau. Tai jau tikrai pertekusiai gyvenančiųjų žymuo, visiška priešingybė apšepusiai neturtėlių aplinkai.
Žvejų išmaknotu takučiu prie pat Neries pasistūmę dar apie 400 m už paskutinio Staviškių kaimo namo nuožulniu šlaitu (kur upė ima sukti į dešinę) kylame į viršų ir atsiduriame nedidelėje laukymėje. Priešais tolumoje – spalvinga, raudonstogė tarsi žaislinių namukų Ožkinių dėlionė. Laukymėlė, pasirodo, neatsitiktinai liko neužstatyta: šioje vietoje būta kapinių. Dar įžvelgiamas vieno kito lyg buvusio antkapio kauburėlis. Esą ten palaidota ir prancūzų kareivių – sušalusių, nuo ligų ir išsekimo mirusių besitraukiant per Vilnių 1812 m. Staviškės įsikūrusios gana žemoje vietoje, tad didelio potvynio metu, gal 1931 m., kai ir Katedros aikštėje Vilniuje tyvuliavo vanduo, kapinaitės atsidūrė po Neries vandeniu – plovė tada upė kauliukus, plukdė pasroviui baltas kaukoles…
Pasak sodininkaujančios moteriškės, Staviškių pavadinimas yra būtent toks, nes aplinkui daug stovinčio vandens, užpelkėjusių telkinių, ežerėlių, kuriuos vietiniai vadina staviais… Per kaimą ėjo gana reikšmingas kelias nuo Molėtų, Dubingių į Vilnių, tačiau pastovių, nakvynės vietų keliaujantiems žmonės neprisimena… Ties kaimu Neryje išties labai daug stovinčio vandens.
Iš buvusių kapinių laukymės grįžtame prie skydo su Verkių regioninio parko schema ir paaiškinimu, kad „parkas įsteigtas Lietuvos Respublikos Atkuriamojo Seimo 1992 m. siekiant saugoti Žaliųjų ežerų gamtinius ir Verkių, Kalvarijų, Trinapolio apylinkių kultūrinius, istorinius kompleksus“. Šalia skydo sukame į asfaltuotą takelį (tolyn nuo Neries). Pasimato įkastų padangų eilė (tokia moderniška tvora!), o dešinėje pušynėlis. Šalia jo gyvenantis žmogus, sakoma, šuniui būdą meistraudamas aptiko archeologinių radinių ir apie tai pranešė specialistams. Tie nustatė, kad šioje vietovėje bene prieš porą tūkstantmečių buvusi gyvenvietė, joje rado X–XI a. palaidojimų, pilkapių… Gyvasties gija, sakau, ta Neris… Bandžiau surasti bent vieną pilkapėlį, apėjau aplinkui lauką, miškelį, bet neaptikau – visur būta arimų, pušys vietoj jų tyvuliuoja.
Prie paskutinės padangos keliukui išsišakojant pravartu sukti kairėn, Riešės pusėn. Ir vėl traukiame miško keliuku: kairėje – lygumėlės, dešinėje – statūs, medžių užgriūti šlaitai. O per visą slėnį – gurguliuojančių Riešės vingių ir tiltukų karalystė! (Bet ir čia, primenu, – Vilnius). Tiksliau, Babiniai, kuriuos „įsiurbdamas“ miestas „perkrikštijo“ Riešės gatve. Siaubinga unifikacija! Etninių savitumų ištrynimas, pasirodo, nebaudžiamai klesti ir mūsų esą Atgimimo laikais…
1500–2000 žingsnių ir prieisime kaimą, seniau vadintą Verkių Rieše (dabar tai – Riešės gatvė). Ant kalno aukštas kaminas, šalia – bitininkystės reikmenų dirbtuvės AB „Bičių korys“. Greta vartų – tvirtai išsikėtojęs kaulėtas, diržingas, metalinis elektros stulpas. Nuo jo nužingsniavę apie 100 m už balto dujų pastatėlio takeliu sukame kairėn. Nenutoldami nuo Riešės skardžio kairėje (kokie jie galingi, o išskirtinis skardžių aukštumas – bene visų į Nerį įtekančių upelių būdinga savybė) prieisime Senosios Riešės (tokio pavadinimo Vilniaus schemose jau nėra, tik žmonės dar mini) kaimeliūkščio pakraštį. Sukame kairėn (tarp 29-ojo ir 12-ojo namų – link salotinio namelio). Per visą senąjį kaimą nužygiuojame pakalnėn (va kokių šiame pasauly dar gali būti krypuolių nameliūkščių, tačiau ir tai – Vilnius), kol staiga įsibedame tiesiai į asfaltkelį, judrų ir pavojingą, – Žaliųjų Ežerų gatvę.
Pakraštėliu nupėdinę vos 30 m prieš tiltuką cemento laipteliais neriame kairėn žemyn. Slėniuke patirsime, anot geografų, tikrą stebuklą, Lietuvoje gal net ir vienintelį, kai iš vienos upelės pasidaro dvi – kita ne įteka, kaip įprasta, o išteka. Ištekančioji dešinėje Turniškė, kurią būsime aplankę beveik visą: jos maitinamus sulaukėjusius, nendrių užgultus tvenkinius, įgurgėjimą į Nerį ir retos prigimties ištakas, kai upelė dalį vandens pasiima iš kitos (šiuo atveju Riešės)… Tilteliu perėję per Riešę (ji nenuilstamai groja, ūžia kriokliukais!) spraudžiamės į vaizdingą takutį tarp įspūdingai aukštų šlaitų (matyt, polaidžio vandenų išplautą, išskaptuotą) – tiesiai į kalną. Viršuje takelis išsišakoja: sukame į dešinįjį, leidžiamės pakalnėn ir po 300 m pasimatys… mūsų kelionės pradžia, Popieriaus stotelė.