Višta
MIKALOJUS VILUTIS
Prisiminiau, kaip mečiau akmenį ir pataikiau vištai į galvą. Penkiasdešimt metų buvau užmiršęs šį įvykį, o dabar prisiminiau. Grįžau į jaunystę. Višta grąžino.
Vilnius tuo metu buvo gal perpus mažesnis. Naujų blokinių rajonų dar nebuvo. Žvėrynas, Karolinkių kalvelės, kur prabėgo vaikystė, toliau Viršuliškių kaimas, jau ne Vilnius, toliau ir kairiau Pilaitė, kelios trobelės, ir dar toliau Saločių ežeras. Toks skardinis autobusas nuo Žvėryno dulkėtu keliu veždavo į Pilaitę, paskui eidavom kilometrą iki ežero maudytis. Keli mano draugai ir aš išsimaudę grįžom nuo ežero į autobusų stotelę. Šalia kelio lesinėjo kelios vištos. Mečiau į jas akmenį. Toli akmenį mesdavau, per Nerį permesdavau. Vištos buvo gal už penkiasdešimties metrų, todėl akmenį mečiau labiau į viršų negu į tolį. Viena balta višta suplasnojo sparnais ir parkrito. Priėjom arčiau ir pamatėm, kad pataikiau jai tiesiai į kaktą. Nutarėm, kad višta negyva. Turėjau tokią terbelę, lyg kuprinę, tik vienu diržu. Višta vos į ją tilpo. Įkišau ją žemyn galva, nes ta kryptim ji buvo aptakesnė. Tilpo. Tik kojos kyšojo. Autobuse, nebetoli Vilniaus, pasirodė, kad višta buvo tik apalpusi. Ji atsigavo, pradėjo spurdėti ir kudakuoti. Iškračiau vištą pro autobuso langą. Višta negracingai plumptelėjo į kelio dulkes, pašoko, žvaliai apsidairė ir nubėgo į krūmus. Žmonės autobuse stebėjosi tuo, ką matė. Sakėm, kad vištą partrenkė mašina ir mes ją pasiėmėm, nes manėm, kad ji negyva. Žmonės sakė, kad taip elgtis nederėjo. Mes sakėm, kad taip, žinom, bet taip pat žinom, kad žmonės negali visą laiką elgtis taip, kaip dera, nes tada jie būtų ne žmonės, bet angelai. Panašesni į vištas negu į žmones.
Dabar, praėjus pusei amžiaus, pagalvojau apie tolesnį vištos likimą. Juk ji atsidūrė toli nuo savo gimtinės. Turbūt negrįžo namo. Kentėjo turbūt paukštelis. Ilgėjosi savo artimųjų. Galvą skaudėjo. Višta kankinė.
Biliūnas, pasielgęs panašiai kaip aš, smerkė save visą gyvenimą. O aš savęs nesmerkiu. Juk višta mano dėka gyveno įdomų ir spalvingą gyvenimą, ne tokį nykų kaip kitos vištos. Esu tikras, kad gulėdama mirties patale ji prisiminė būtent šį, dramatišką savo gyvenimo periodą kaip vertingą patirtį, teikiančią gyvenimo pilnatvę. Apie tokias vištas dainuojamos dainos. Jei būčiau višta, rinkčiausi ne kitų, bet mano aprašomos vištos likimą. Nenoriu kaip mėšlavabalis gyventi šiltoje ir sočioje mėšlo krūvoj. Neturėčiau ką Dievui papasakoti, kai būsiu rojuje.
Įdomu, ką višta apie visa tai galvoja? Dėkinga ji man ar ne?
Plepu tik. Sofistinė retorika. Bandau save teisinti, nes širdies gilumoj jaučiu, kad blogai pasielgiau. O gal gerai? Kai būsiu rojuje, paklausiu Dievo. Nes žmogui neduota žinoti. Buda teisus.
Pavydžiu daug kentėjusiems žmonėms. Jie kitų kančią jaučia.
Aš–akmuo–višta. Vištos ir mano likimus jungianti triada. Ir man teko išgyventi tai, ką išgyveno višta. Nesu gavęs akmeniu į galvą taip, kad apalpčiau. Tik pagaliu. Naktį, Polocko gatvėje, nepažįstamas vaikinas trenkė man pagaliu per galvą, šalia kairės akies. Smulkmenų neprisimenu, nes buvau girtas. Atsigavau kraujais apsipylęs prie kažkokios vielinės tvoros. Šis įvykis perša mintį, kad ne tik žmonės teisia žmones, bet iš tikrųjų yra ir teisingo atpildo, karmos dėsnis. Tas vaikinas, kuris trenkė man pagaliu per galvą, juk nebaudė manęs už mano elgesį su višta. Jis, mano galva, tebuvo instrumentas aukštesnės jėgos, esančios šalia žmonių, kuri baudžia žmones už jų netinkamą elgesį. Gal ir ne, gal tai buvo tik sutapimas. Per daug tokių sutapimų. Vaikystėje pavogiau iš savo draugo pašto ženklų kolekciją – mokyklinį languotą sąsiuvinį, kuriame silikatiniais klijais buvo suklijuoti pašto ženklai. Nuo silikatinių klijų jie pageltonuodavo, o paskui subyrėdavo. Vėliau pats rinkau tarpukario metų lietuviškus pašto ženklus. Surinkęs buvau beveik visus. Vertinga kolekcija. Ją pavogė iš manęs. Tada krimtausi, o dabar nesikremtu. Teisinga bausmė. Atlikta bausmė. Galiu ramiai miegoti. Ir ant vaikino su pagaliu nepykstu. Jis tik atlikėjas.
Klausiu savęs, kodėl apskritai mečiau akmenį į vištą. Prigimties archeologija. Jau seniai įtariu, kad praėjusiame gyvenime buvau urvinis žmogus. Tadžikijoje, Isfaros miesto etnografiniame muziejuje, yra urvinio žmogaus biustas, atkurtas pagal rastą kaukolę. Labai panašus į mane. Skulptorius Mindaugas Šnipas išdrožė iš medžio reklamą antikvariatui (Pilies g. 32) – urvinį žmogų su akmeniniu kirvuku rankoj. Irgi labai panašų į mane. Skulptoriui nepozavau, turbūt drožė iš antropologijos vadovėlio. Ne tik panašumas, bet ir urvinio žmogaus prigimtis manyje yra labai aktyvi. Pamatau gyvą būtybę, man norisi ją užmušti ir suvalgyti. Anksčiau taip ir darydavau, o dabar to nebedarau, valios pastangomis nugaliu savyje tūnantį polinkį. Jeigu neturėčiau noro užmušinėti ir neužmušinėčiau, tai jokio mano nuopelno nebūtų. Taip teigia Kantas: Kaip tik čia ir iškyla vertė moralaus charakterio, kuris, lyginant su bet kuriuo kitu, yra geriausias, ir būtent dėl to, kad jis gera daro ne iš polinkio, bet iš pareigos.
Galbūt kuo daugiau gyvenimų žmogus gyvena, tuo labiau jis tolsta nuo gyvulio, tuo labiau pareiga nugali norą. Aš tolstu nuo gyvulio jau šiame gyvenime. Galbūt greitai tapsiu angelu.
Komentarai / 1
Rašyti komentarą
Turite prisijungti, jei norite komentuoti.
Gerb. Mikalojaus Vilučio tekstai – vis paskatina būti tikruoju savimi (o ne kažkieno kopija, dubliu): ačiū!