Lengvas būdas tapti perkamu poetu
ROKAS POVILIUS
Ir vėl lengvai metei rūkyti? Atsirado laisvo laiko, kurį reikia prastumti? Mergina nori kalbėtis apie jausmus, o močiutė kviečia kartu žiūrėti šviežiai iškepto Lotynų Amerikos televizijos serialo? Ne bėda. Dabar yra naujas būdas kompensuoti judesį „ranka–burna“. Tai judesys „ranka–lapas“, arba nepiktybinė grafomanija, viešai žinoma rašymo vardu. Kodėl tau nepradėjus nuo lengviausios atmainos – poezijos? Poezija – tai neturtingųjų golfas. Įridensi kamuoliuką į duobutę ar neįridensi, ne taip jau svarbu. Daug reikšmingesnis pats procesas – grynas oras, vešli žolytė, lazdų rinkimasis ir megztinio su rombais dėvėjimas. Nors jei jau pradėjai žaisti, kodėl netapus Tigeriu Woodsu? Kalbu ne apie smūgių kokybę ar trofėjus, o apie populiarumą, pelną, šėliones ir meilužes.
Deja, dabar ne auksiniai Sąjūdžio laikai, todėl eilėraščių knygiūkštė ir dešimčių tūkstančių egzempliorių tiražas sugyvena kaip žentas su uošve. Veikiausiai tu nepanašus ir į Justiną Marcinkevičių, t. y. nespinduliuoji natūralaus nuoširdumo, nekeli pasitikėjimo, neturi gero žmogaus veido, nesi apdovanotas išminties ir paprastumo deriniu, o balsas tavo, net jei ir prikimęs, toli gražu neskamba taip jaukiai – su šilumos ir liūdesio gaidele. Tačiau jei vadovausiesi septyniais paprastais patarimais, tavo rašliava netrukus gulės skaitytojų pirkinių maišeliuose greta tautos poeto posmų.
Taisyklė Nr. 1: būk vyras.
Nesinori skaudinti feminisčių, bet moterys poetės – vyrų šešėlyje. Moteriškumas ir poezijos jausmingumas įsišaknijo kaip sinonimai, todėl nesukelia ypatingo susidomėjimo. Nebent poetė pasižymi patrauklia išvaizda kaip Ilzė Butkutė ar Indrė Valantinaitė. Bet ir to neužteks, nes praėjo laikai, kai Lietuvos arba Kauno universiteto studentai varvino seilę dėl Salomėjos Nėries kūno ir posmų formų. Tuo tarpu tvirto stoto storžievis vyriškis, vieną dieną pratrūkęs ir parašęs eilėraštį apie nelaimingą meilę, iškart sulauks merginų simpatijų. Nereikia nusiminti, nes technologijų amžius siūlo sprendimą – lyties keitimą.
Taisyklė Nr. 2: filologijos studijoms – ne!
Šįkart nesinori nuvilti filologų, bet šie mokslai – laiko švaistymas. Filologijos absolventai ir tradiciniai nuobodūs poetai – dar vieni sinonimai. Rašyti ten neišmokys, o redaktorių ir kalbininkų, kurie laisvalaikiu gadina popierių (dėl to kertami atogrąžų miškai – sukeliamas visuotinis atšilimas), būta tiek, kad dar keli nieko nebenustebins. Nebent stoji į šią specialybę norėdamas pergulėti su gausybe ten studijuojančių merginų. Ar apsimoka? Juk tam yra FiDi (Fiziko diena), kai su Dinu Zauru žygiuojama pas filologes. Jei taip atsitiko, kad jau studijuoji, mesk mokslus, kaip tai padarė Domantas Razauskas. Pagarsėti kaip maištininkui – tik į gera. Iš pirmo žvilgsnio visiška literatūros priešingybė – matematika. Tačiau vargu ar Eugenijus Ališanka būtų pasidabinęs „Poezijos pavasario“ vainiku, jei ne kruopščiai išanalizuotos poezijos formulės, algoritmai, per kelis puslapius nusidriekusiomis lygtimis ir diskriminantu apskaičiuoti įtaigiausi tropai, rimai, šriftai, posmų pavidalai. Nesi moksliukas? Keliauk į LKKA kaip Donaldas Kajokas.
Taisyklė Nr. 3: poezija – tik „chaltūra“ arba naktinė pamaina.
Arba statusas: pagrindinė profesija, brūkšnelis, poetas. Pavyzdžiui: krepšininkas-poetas; politikas-poetas; samdomas žudikas-poetas. Poetas be kitos profesijos – rakštis BVP subinėj. Jei toks tipelis ir gauna premiją ar paramą iš valstybės, tai jo kultūrinis indėlis retai tą sumą kompensuoja. Tik nereikia skųstis, kad neturi ko valgyt, o iš bado tenka rašyti bet ką už kelis skatikus. Žmogus, eiliakaliaujantis 24 h per parą, tampa itin vienapusiškas, pritrūksta situacijų, epizodų, temų kūrybai ir rašo apie patį rašymą arba nerašymo kančią. Poetėlis-proletaras visai kas kita, nes grįžęs po sunkios dienos gamykloj jis įsijungia krepšinį, ištiesia kojas, atsikemša alaus – sukuria šiltnamio sąlygas kūrybai. Šis bičas nešioja eilėraščio fragmentus galvoj, šlifuoja juos, pats nesudžiūva prie konvejerio, o radęs laisvo laiko išpila susikaupusią medžiagą ant lapo. Manai, Charlesas Bukowskis tik gėrė, dulkino moteris ir rašė? Laisvalaikiu taip, bet šis žmogus 12 metų paaukojo paštininko darbui. Tad gal jau metas atsiversti darbo skelbimų skiltį ar stoti į darbo biržą? Jei tingi dirbti, eik į armiją – turėsi medžiagos militaristinei temai kaip Sigitas Parulskis. Arba tapk roko žvaigžde. Puikus pavyzdys – Jimas Morrisonas. Rokas + poezija = didesnė paklausa. Blogiausiu atveju lieka kunigų seminarija. Tik nepamiršk tarnystės dievui mesti dar jaunystėje ir dėl moters – smalsi visuomenė tokių dalykų pro akis nepraleidžia. Netiki? Paklausk Liudo Vasario ir V. M.-P.
Taisyklė Nr. 4.: metas parodyti, iš kur bohema trykšta.
Štai kodėl darbą reikia išsirinkti atsakingai. Labai norint profesija ir vagabundiškas gyvenimas – suderinami. Tarkim, dieną dirbsi, o naktį paleistuvausi ir ūžausi. Privalai pažinti tamsiąją pusę – niekam neįdomūs geri berniukai. Kunigų plaukai po tavo išpažinties turėtų pražilti. Ch. Bukowskis yra pasakęs: „Jei tėvams pradeda patikti tavo veikla – ji prastėja, bet jei farai vis sukinėjasi aplinkui – tikriausiai vyksta kažkas gero.“ Taip, tai reiškia, kad teks vėl pradėti rūkyti. Dar tavęs laukia rašymo esant girtam kursai ir konsultacijos su venerinių ligų specialistais. Neprošal būtų paragauti lengvųjų narkotikų. Tik žiūrėk, nevirsk saloniniu poetu – turi būti artimas liaudžiai, lankytis visiems, o ne tik elitui prieinamose skylėse. Vėlgi kaip Ch. Bukowskis arba jo lietuviška mini versija – Gintaras Patackas. Nori pasileidėliškumo ir prabangos kombinacijos? Lygiuokis į Sergejų Jeseniną – dėvėsi gražius rūbus, mylėsi gražias moteris, bet išlaikysi prastuomenės ydoms artimo geraširdžio chuligano etiketę. Atmink – jei lengvai pateksi po sijonais, tai pateksi ir į istoriją. Vėluok, kartkartėmis ateik į skaitymus neblaivus ar su baltų miltelių žyme panosėj, manipuliuok keliomis damomis vienu metu, susimušk su kuriuo nors iš kolegų poetų, neatsiimk gauto apdovanojimo, keik dievą, Nėrį, Maironį. Atsimeni, kai per krepšinio rungtynes iškoneveikei Joną Mačiulį už dar vieną netaiklų tritaškį? Dabar metas apdergti Joną Mačiulį už netaiklią metaforą. Visgi kalėjime atsidurti nepatartina, nes kaliniai ypač mėgsta švelnialūpius poetus.
Taisyklė Nr. 5: poeto plikė šviečia iš tolo.
Įvaizdis yra viskas. Pasisamdyk kokį garsų stilistą. Gatvėje tave turi atpažinti bent jau iš vienos konkrečios įvaizdžio detalės. Tą puikiai iliustruoja Balio Sruogos gintariniai karoliai, tamsūs D. Razausko akiniai arba S. Parulskio plaukai bei rūstus žvilgsnis. Tiks ir poetiška beretė, cigaretės laikiklis, tatuiruotės, odinis paltas ar juoda odos spalva. Žmones atbaido išbalę, paliegę, savo palėpėse ar pusrūsiuose eiles skrebenantys poetai. Pavalgyk, eik į „kačialką“. Jei nepripažįsti soliariumo, skrisk į šiltuosius kraštus. Tinkamiausias variantas – jei pats esi stilistas, dizaineris. Štai Aleksandras Pogrebnojus ne tik išskirtinai atrodo, bet ir žino, kaip parduoti pradinuko parašytą knygą. Dar poetui labai svarbu neįsileisti į savo gyvenimą naujovių. Todėl klausykis seno gero 7-ojo dešimtmečio roko, spausdink rašomąja mašinėle, gerk viskį ar degtinę. Griežtai jokios drum and bass muzikos, kompiuterių ir mergaitiškų kokteilių! Užmiršk mažyčius miesto automobiliukus ar elektrinį transportą. Rinktis derėtų iš retro automobilių nuleidžiamu stogu. Puikus variantas – klasikinis motociklas. Gauk duomenis apie savo bendrapavardžių skaičių. Marius Burokas trumpas ir gerai įsimenamas, bet „Google“ paieškoje pinasi su Rimu Buroku, kurio įvaizdis daug patrauklesnis dėl hipio ir tragiškos disidento patirties. Sigitas Parulskis irgi neblogai, bet reikia pašalinti iš kelio Ernestą Parulskį. Paplitusias pavardes, besibaigiančias -auskas ar -vičius, būtina keisti ar pridengti pseudonimu. Balys Sruoga ne tik turėjo fantastišką vardą ir pavardę, bet ir talentą kurti slapyvardžius. Vien jau ko vertas Padegėlis Kasmatė. Tavo paslaugoms – dvylika (vis dėlto vienuolika arba mažiau, nes Vasaris, o gal ir kiti jau panaudoti) mėnesių pavadinimų. Kodėl nepasivadinus, pavyzdžiui, Luku Birželiu?
Taisyklė Nr. 6: poezija – ne lopšinė prieš miegą.
Kad ji nemigdytų, nerašyk ilgų eilėraščių, nusidriekiančių per kelis puslapius, ar poemų. Haiku gali pilti į valias. Venk statistiniams lietuviams neįkandamų antikos ar biblinių kontekstų. Jokių įmantrių, nesuprantamų metaforų: degančių vorų, kraujuojančio vėjo, mažų upelio kėdučių ar verkiančios saulės uogų! Tu neturi joms laiko ir ko slėpti. Jokių deminutyvų ir patetikos! Nereikia čia nieko gražinti ir jaudinti, jei toks jautrus estetikai, tai pamatysi grožį ir per apskrepliuotą stiklą. Rašyk apie kraštiečiams artimą tikrovę – išgertus butelius, ant galvos lipančius viršininkus ar politikus, pamylėtas ar nepamylėtas moteris, bukėjimą, idiotišką televiziją ar neskaitančius vaikus. Nepagailėk erotikos – ja užauginsi ištisą lytiškai bręstančių paauglių kartą. Užmiršk pavadinimus, kuriuose yra žodis „pavasaris“ ir kiti metų laikai. Interneto komentatorių karta suviliojama antraštėmis, todėl tokie pavadinimai kaip „Naktis be taisyklių“, „Pagyvenusio vyro pagundos“, „Meilė yra šuo iš pragaro“ ar „Įsidulkinimas“ puikiai tiks. Dabar dėl trijų ar daugiau žvaigždučių virš eilėraščio. Juk poezija – tai ne viešbučių klasifikacija. Pavadinimo nebuvimas – nutylėjimas? Veikiau tinginystė, neišskirianti galbūt įdomaus eilėraščio. Kelios dienos kaip tuščias lapas niekaip neužsipildo? Daryk, kaip Dylanas Thomas darė – iš pradžių prisirink netikėčiausių besirimuojančių žodžių, o tada prie jų pritemk eilutes. Nepamiršk nuolat dedikuoti savo eilėraščių ir knygų. Kam? Visiems: Jėzui, Maironiui, prezidentei, kaimynei. Pastebima dedikacija būtų, pavyzdžiui: „Skiriu Birutei už nuostabiausią oralinį gyvenime.“
Taisyklė Nr. 7: pašildykit pragare dar vieną lovą.
Yra viena bloga (nors nebūtinai) naujiena – būtų pravartu mirti anksti. Na, gal ne taip anksti kaip Arthuras Rimbaud, bet ir ne impotentinio amžiaus. Nusižudyti, taip pabrėžiant šio pasaulio netinkamumą genijui, – puiki biografijos detalė. S. Jeseninas paliko pasaulį trisdešimties, taip sukeldamas jaunų savo gerbėjų savižudybių virtinę. Jei neišdrįsi pakelti prieš save rankos, tave pribaigs svaigalai, kaloringas maistas, moterys ar pats gyvenimas. Stilinga populiaraus poeto mirtis turėtų būti panaši į Tomo Arūno Rudoko – einant 46 metus sustabdyti širdį merginos glėbyje nuo lūpų dar nenudžiūvus moters skoniui ir vynui iš ant stalo stovinčio butelaičio.
Tikiuosi, tau padėjo šie patarimai ir nori tęsti konsultacijas su specialistu – susisiek. Jei kreipsiesi per penkiolika minučių, nemokamai gausi „Lengvą būdą tapti renkamu politiku“.
Komentarai / 1
Rašyti komentarą
Turite prisijungti, jei norite komentuoti.
Šmaikštu! :-)