Somnambulas
EGLĖ ŠVEDKAUSKAITĖ
Sutikau jį naktį netoli Katedros. Jis ėjo greitai, susikišęs rankas į kišenes, susigūžęs ir trūkčiodamas pečiais. Įdomus man pasirodė iš pirmo žvilgsnio, todėl tyliai bėgau paskui jį. Maršruto suprasti negalėjau – jis ėjo ratais, įlįsdavo į kiekvieną skersgatvį, bet niekur nesustojo. Turėjo pajusti, kad seku, bet ne, tik ėjo, ėjo, ėjo. Buvome kažkur prie Taurakalnio, nebesugaudžiau kvapo, o jis ėjo kaip ėjęs. Staiga man pasidarė beprotiškai juokinga – visas tas lėkimas naktinėmis gatvėmis be jokio tikslo, jo siluetas ir nervingai trūkčiojantys pečiai. Ėmiau kvatoti. Jis sustojo. Mano juokas sklido gatvėje atsimušdamas į sodriai mėlyną dangų ir krisdamas ant mūsų, o jis net neatsigręžė. Susitvardžiau ir priėjau. Jis buvo jaunas, netgi, sakyčiau, gražus. Išbalęs veidas ir užmerktos akys.
– Ei, – kvėptelėjau.
Neatsakė. Prunkštelėjau ir padėjau ranką jam ant peties.
– Tu sapnuoji? – paklausiau.
Jis neatsimerkė, bet tyliai tarė:
– Ne. Čia juk tavo sapnas.
Viskas buvo taip teatrališka ir verta pašaipaus juoko, betrūko tik sugriaudžiančio orkestro ir iš už uždangos subėgančių statistų. Bet aš stovėjau tarsi įbesta į šaligatvį ir negalėjau pratarti nė žodžio.
– Nebijok, sapnai sulig naktim visada baigiasi, – sušnibždėjo jis.
Aš užsimerkiau. Prieš akis pralėkė daug keistų vaizdinių, kažkada matytų ir ne, tik visur, visur buvo jo veidas. Somnambulas.
Atsimerkiau. Tolumoje girdėjosi troleibusų gausmas, medžiuose šiūravo vėjas.
Atėjo rytas.
___
Baltosios naktys
Po kojomis dusliai šnopavo nepažįstamo miesto gatvės. Žmonės, išnyrantys ir vėl pranykstantys, palaimingai šypsojosi arba tyliai, it berdami užkeikimus, kuždėjosi savąja kalba. Mano akys godžiai gėrė šiuos reginius ir buvo taip šilta krūtinėj jaučiant, kad esu viso to dalis. Vakaras siūravo žolėmis apaugusiuose griuvėsiuose ir neatrodė, kad kada nors ateis kita diena. Prisėdau ant šaligatvio, numečiau šalin kuprinę ir ištiesiau pavargusias kojas. Nežinojau, kur dabar turėčiau eiti, kažkas kuždėjo, kad reikia leisti viskam sroventi sava vaga ir nestabdyti kažkur nešančių kojų.
Pamačiau iš toli į mane besiartinančią figūrėlę, mažą, sulinkusią. Tai buvo senukas, baltaplaukis, lėtai dėliojantis kojas, bet dar godžiai į save traukiantis gyvenimą. Jaučiau, kad jis mane užkalbins. Jam priėjus pamačiau, kad rankoje jis laiko nedidelę mėlyną armoniką. Senukas prisėdo šalia ir kaulėtais pirštais pažadino instrumentą. Jo drebantis, bet žavus balsas nešė mane virš miesto, supo ir liūliavo baltoje naktyje. Jaučiau pirštais nubėgančią praeitį, savo ir jo, ir tai buvo it saldumas, užplūstantis, kai labai skauda. Man to reikėjo, nes kitaip argi būtų buvęs tikras tasai skambėjimas?
Senukas atitraukė pirštus nuo klavišų, paspaudė man ranką ir nuėjo tolyn, palengva vesdamasis iš paskos šviesą ir leisdamas mano akims kiek pailsėti. Šypsodamasi užsimečiau kuprinę ir nužingsniavau bokštų link.
___
Aš esu tu, jis ir ji
Taip būna labai retai. Dažniausiai po prasto filmo, bjaurios kavos iš automato, pusiausvyros neišlaikymo posūkį darančiame autobuse, sudužusio stiklainio su medumi arba po gimimo dienos. Pasijunti lyg nesavas, apima lengva panika ir tuomet sėdi prikaustytas prie kėdės (arba guli ant autobuso grindų) ir viduje verdi, sprogsti, šimtą kartų save keiki ir teisini.
Taip atsitiko vakar, kai ėjau miestu po labai prasto filmo. Kažkas apie meilę ir pinigus, žodžiu, tobula banalybė. Dievaži, kodėl aš išvis jį žiūrėjau? Na, bet buvo jau per vėlu, aš sliūkinau gatve tikėdamasi pamatyti kokį mielą, pažįstamą veidą, bet tik svetimi žmonės būriais traukė į rotušę įžiebti Kalėdų eglutės. Sulig kiekvienu žingsniu vis labiau nervinausi: pirma tas klaikus filmas, dabar makabriška Kalėdų karštligė. Pasaulis nusprendė mane pribaigti. Sustojau ir pajutau, kaip riksmas, gimęs kažkur pilve, kyla aukštyn ir grasina išsiveržti. Tuoj, tuoj, TUOJ. Bet nieko neatsitiko. Aš pravėriau burną ir tuoj pat užsičiaupiau. Dingo. Šauksmas. Panika tvyrojo ore ir skverbėsi į mane parako kvapu.
– Jums viskas gerai?
Kažkas nusprendė mane ištraukti iš vaiduoklyno.
– Taip, – tariau pati savim netikėdama. Į mane žvelgė susirūpinusios pagyvenusio vyriškio akys.
– Jūs sėdit vidury šaligatvio, šiandien gruodžio dešimta. Šalta.
Aš linktelėjau galvą ir atsistojau. Galva svaigo ir galėjau prisiekti, kad kažkas tuoj sprogs. Vyras dar kiek pastovėjo ir nupėdino savo keliu. Ėmiau bėgti.
Juk sakiau.
Taip būna labai retai.
Ir vis kitam mieste.