Atsitiktinai apie turizmą
LAURA ŠVEDAITĖ
Kelionė – tai tarpusavyje nebūtinai susijusių atsitiktinumų visuma, kuriai būtina pasiduoti. Antraip – kelionė neįvyks. Antraip – neįvyks joks gyvenimas.
Apibrėžimus mėgstantis keliautojas
Atsitiktinė ištrauka Nr. 1
Sėdime viename iš tūkstančių Lisabonos balkonų, rūkome brazilišką cigaretę ir kiek vangiai ieškome pokalbio temos.
Aš: Papasakok man apie gyvenimą Rio de Žaneire.
Blu: Ak, dabar visuose didmiesčiuose žmonės kalba tą patį. Neabejoju, kad tu jau viską žinai apie šių dienų Rio.
Jis nudelbia akis į kalendoriaus skaičiukus ir atsidūsta iš burnos išleisdamas paskutinį suvargusį violetinį dūmą, o mes daugiau išvis nebesikalbame. Šitaip ištylime dar šešias savaites. Klausomės gergždžiančių radijo dainų, bučiuojamės, rašome laiškus, valgome ryžius su razinomis, juokiamės, vartomės lovoje ir sapnuojame kiekvienas savo sapnus. O tada jo viza baigiasi ir mums tenka vėl prabilti laukine laužyta anglų kalba.
Aš: Ar tavęs ten kas nors laukia?
Blu: Gyvenimas. O tu ar važiuosi su manim?
Aš: Labai nemėgstu, kai baigiasi vizos.
Vadinasi, mes atsisveikiname ilgam – forever. Ir nebūtinai dėl to, kad nemylime.
Atsitiktinė ištrauka Nr. 2
Stoviu Koliziejaus šešėlyje ir stebiu. Mano atsitiktinis atvaizdas vis patenka į svetimus kadrus. Aplink šmirinėja visokių niekelių pardavėjai. Stoviu Eifelio šešėlyje ir stebiu. Mano atsitiktinis atvaizdas vis patenka į svetimus kadrus, o aplink šmirinėja įvairių niekelių pardavėjai. Stoviu Tadž Mahalo šešėlyje ir stebiu. Mano atsitiktinis atvaizdas patenka į svetimus kadrus ir visur aplinkui šmirinėja visokiausių niekelių pardavėjai. Stoviu Vilniaus arkikatedros šešėlyje ir stebiu. Nugirstu, kaip suspragsi fotoaparatas ir mano atvaizdas patenka į svetimą kadrą. Žinau, kad jau kažkur šitai mačiau, ir apima keistas jausmas, jog puikiai žinau, kas vyks vėliau – mane apspis niekelių pardavėjų rankos, bandydamos įbrukti plastikinius eifeliukus, kiniškus skėtukus, afrikietiškus raištelius, vudu lėles ir visa kita. What is Your name? Buy Mister buy. Niekelių pardavėjai neturi vardų, o aš stoviu milžiniškame šešėlyje ir niekaip nerandu dešimties skirtumų.
Atsitiktinė ištrauka Nr. 3
Romos vilkė turi aštuonias varines krūtis. Man, aišku, rūpi jas paglostyti ir sugalvoti norą, kaip kad žmonės mėgsta daryti su kitomis miestų skulptūromis. Petro koją Vatikane irgi galima paliesti, o ir šventąsias duris Laterane galima pačiupinėti. Nuolat glostomos vietos blizga ir vien tas blizgėjimas pritraukia pirštus.
Saldus gido balsas pasakoja, kad Remas ir Romulas susipyko. Taigi, būrė iš paukščių skridimo, kuriam teks sienas mūryti. Romulas įkopė į Palatino kalvą, o Remas – į Aventino. Iš ten jie stebėjo skrendančius paukščius. Remas pamatė šešis, o Romulas – dvylika. Romului ir atiteko teisė statyti miestą. Nedelsdamas jis išarė šventąją vagą, žyminčią miesto ribas, ir pradėjo kasti griovį bei statyti miesto sieną. Pralaimėjęs Remas šaipėsi iš brolio ir peršoko dar per žemą miesto sieną tiesiai į įrengimus. O tai buvo sunkus nusižengimas teisei ir įstatymams, nes miesto siena buvo laikoma šventa. Įtūžęs Romulas užmušė brolį, sakydamas: „Tegul taip bus su kiekvienu, kas per sieną šoks!“
Kartu su tūkstančiais kitų misterių turistų peržengiame Romos sienas patys nė nenujausdami nusikaltimo dydžio, tačiau išliekame gyvi ir saugūs. Nuo Romulo prakeikimų ir kitų nelaimingų atsitikimų mus saugo gyvybės ir sveikatos draudimas.
Atsitiktinė ištrauka Nr. 4
Skrydžio baimė – tai įprasta psichologinė problema, su kuria susiduria lėktuvu keliaujantys žmonės, nepakankamas pasiruošimas kelionei gali būti vienas iš baimę skristi lemiančių veiksnių.
Mes nusiperkame lėktuvo bilietą ir skrendame ten, kur mūsų nėra. Ir tas mūsų ten nebuvimas sukelia didžiulę ekstazę. Mūsų pilvuose skraidžioja drugeliai, sudrėkusiomis pirštų pagalvėlėmis bėginėja skruzdėlės. Šiek tiek pykina, šiek tiek sukasi viskas. Stiuardesė sako, kad tai lemia sausas oras ir ilgas sėdėjimas, kad dėl to mums išsausėja akių, nosies ir burnos gleivinė, taip pat gali sutinti kojos, skaudėti sąnarius, dėl sutrikusio virškinimo gali užkietėti viduriai. Be to, lėktuvas kartais patenka į debesų duobes ir dėl to mus gali gerokai papurtyti – šitai vadinama turbulencija. Bet mes nujaučiame, kad toks paaiškinimas per paprastas, kad mūsų vestibuliariniai aparatai veikia gerai. O drugeliai ir skruzdėlės čia dėl to, kad išsiplėšiame iš realybės, iš prigimtinio negalėjimo skristi, išsiplėšiame iš nuobodulio, iš savo mažo gyvenimo taško – iš mirties.
Vėliau mes nusileidžiame ten, kur mūsų nėra, išties niekada nebuvo ir nebus. Čia tik pasklandome, į orą paleidžiame keletą paukštiškų fotoaparato blyksčių, kuriame nors viešbutyje, dušo kabinoje, paliekame gniužulėlį išslinkusių plaukų. Ir viskas. Nėra ko bijoti.
Atsitiktinė ištrauka Nr. 5
No photo, prašome tylos, makdonaldo neoniniai tualetai – viskas ir dar daugiau įskaičiuota į kainą.
Atsitiktinė ištrauka Nr. 6
Lagamino srautas
Išlyginti drabužiai užima daug mažiau vietos, rūbus su sagutėmis ar užtrauktukais dedame užsagstytus ir užtrauktus, jei krauname kelis lagaminus, kiekvieno šeimos nario drabužius išskirstome po įvairius lagaminus, jei vienas lagaminas dingtų, nė vienas žmogus neliks be atsarginių drabužių, naudojame kiekvieną nišą – dirželius, plonas skareles, kojines ar net savo liemenėles, kelnaites sudedame į maišelius ir įdedame į avalynę ar į išeiginę rankinę, imame tarpusavyje derančius drabužius, sudėtą į maišelius avalynę reikia dėti į lagamino ar krepšio dugną, arba prie lagamino šonų, tuomet avalynė užims mažiau vietos, megztinius ar kitus sunkius drabužius dedame į lagamino dugną, kiti daiktai juos suslėgs ir jie užims mažiau vietos, lagamino viduryje sudedame sijonus ir kelnes, palaidinukes verčiau sudedame visas kartu, taip atsiranda mažiau raukšlių, rankoves sulankstome Y forma, drabužius, kurie smarkiai lamdosi, reikia sluoksniuoti su trikotažu, pavyzdžiui, marškinėliais, kad sulenkimo žymės būtų kuo švelnesnės, nesilamdančius drabužius galima susukti į ritinėlį ir jį stačią pastatyti ten, kur yra vietos. Neverta imti baltų palaidinukių, nes jos gražiai atrodo tik vieną dieną, tačiau ne visada bus galimybė jas išskalbti ir rūpestingai išlyginti, visa tai, ko galėtų greičiausiai prireikti, turėtų būti lagamino viršuje.
Atsitiktinė ištrauka Nr. 7
Iš Vikipedijos
Thomas Cookas buvo baptistų dvasininkas, XIX a. vid. aktyviai kovojęs prieš alkoholizmą. Tuomet Anglijoje vykęs pramonės perversmas masiškai pakeitė žmonių kasdienybę. Alkoholizmas skverbėsi į darbininkų šeimas. Th. Cookas ėmėsi iniciatyvos ir 1841 m. liepos 5 d. suorganizavo besigydančių nuo priklausomybės parapijiečių išvyką į blaivybės šalininkų sambūrį Lafbore (Didžioji Britanija). Dvasininkas subūrė 570 bendraminčių ir pats jiems organizavo kelionę traukiniu ir pasirūpino šių žmonių maitinimu, nakvyne bei pramogomis, siekdamas parodyti, kad pramogos galimos ir be svaigalų. Vėliau Th. Cookas ėmėsi naujų žygių – organizavo ekskursijas traukiniais Anglijos varguomenei, vaikams ir darbininkams. Taip atsirado pirmosios turizmo agentūros ir turizmo verslo užuomazgos bei radosi masinio turizmo galimybės, jos labai pakeitė daugelio žmonių judėjimo ar vartojimo įpročius. Be abejo, atsiranda vis daugiau masinio turizmo kritikų, pabrėžiančių neigiamą tokio turizmo įtaką gamtai, vietinėms kultūroms, gausiai lankomiems paminklams. Be to, kritikuojama pati tokio turizmo koncepcija, nes į bet kurią masinio turizmo vietą atvykęs lankytojas gali rasti įprastas vakarietiškas paslaugas, tad menkai pažįsta ir pajunta tikrąją regiono kultūrą.
Atsitiktinė ištrauka Nr. 8
Monmartro legenda:
Camille Pissarro
Pierre-Auguste Renoir
Vincent van Gogh
Pablo Picasso
Amedeo Modigliani
Henri de Toulouse-Lautrec
Suzanne Valadon
Maurice Utrillo
Amélie
Monmartras dabar:
Šaržištas Nr. 1
Šaržistas Nr. 2
Šaržistas Nr. 3
Šaržistas Nr. 4
Jie moja pieštukais ir mirksi akutėmis. Už porą eurų gali pasidovanoti sau šaržą Monmartro fone. Taip, čia vis dar Monmartras. Su tiek pat laiptelių, tiek pat mįslingų užkampių ir „Mulenružo“ sparnais. Bet gimei per vėlai ir esi vertas per amžius likti Monmartro šarže.
Atsitiktinė ištrauka Nr. 9
Iš senolių išminties
„Visur buvau, viską mačiau, alų midų gėriau, per barzdą varvėjo, burnoj neturėjau.“